14:48:22
27. 11. 2024

Místnost
Fantasy a sci-fi literatura
Tato místnost slouží k debatě o fantasy a scifi literatuře; také o spisovatelích či knižních novinkách
V Taverně však najdete i další specializované místnosti, kde se můžete o danném tématu dozvědět více.
Hlavními a nejnavštěvovanějšími jsou tyto:

J.R.R.Tolkien - místnost o literárním díle nejčtenějšího spisovatele fantasy
Harry Potterův svět - vše co se týká knih a filmů o Harry Potterovi
Úžasná zeměplocha - místnost o díle Terryho Pratchetta
Vítejte na Kaer Morhen - místnost o knihách Andrzeje Sapkowského
Horror - pro příznivce literárního i filmového ztvárnění horrorů
Comics - komiksy samozřejmě také často patří mezi FS literaturu

Další specializovanou diskuzi najdete například ve:
Cyberpunk - o kyberpunkové literatuře, nově i o díle P.K. Dicka; David Gemmell; Duna; Jiří Kulhánek; Conan : barbar z Cimmerie; Perry Rhodan

Recenze a anotace knih najdete na jiném místě tohoto serveru, v Knihovně
Ostatní informace o scifi a fantasy literatuře najdete zejména na těchto stránkách: SARDEN; Fantasy Planet; Scifiworld
Zatím slibně se rozvíjející knižní databáze (něco jako IMDb či CSFD) se jmenuje LEGIE

A nakonec internetové stránky papírových SF periodik: Ikarie; Pevnost; The Magazine of F&SF Czech Edition

Místnost má od 20:48:45  30. 05. 2001 pronajatou Jeremius. Spolusprávce: Nimitz.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   53   »» »

Bellatrix, vloženo 09:33:51  03. 12. 2009

H. G. Wells je steampunk? A já myslela, že je to prachobyčejné sci-fi :oDDD

Mivka: já myslela, že městská fantastika = fantasy (taky)... Když tam někdo čaruje, tak to přece kruciš JE fantasy, i když se to odehrává v industriálních kulisách, nebo to chápu blbě? Kdyby tam lítali ve vznášedlech a metali po sobě laserové střely, bylo by to sci-fi. Když dotekem ruky otevírají zdi, je to fantasy. Tak! :oD

Aes Sedai, vloženo 23:48:47  02. 12. 2009

Mně osobně stačí rozčlenění na základní kategorie jako např. sci-fi, fantasy, horor. A další škatulkování nesnáším.
Nakonec se škatulkováním jsem měla problém i ve škole, nerada píšu v nějakém jasném žánru. V mých povídkách, článcích, slohovkách se žánry vzájemně proplétají a pokud mě někdo nutí psát "žánrově čistě", dělám to s nechutí (naštěstí mám pocit, že od základky mě taková hrůza nepostihla). :)

verlit, vloženo 21:42:25  02. 12. 2009

Betka: Neboj, já vás škatultanty mám ráda, ale taky ráda zlobím ;-))

Nutnost základního žánrového rořazení samozřejmě chápu. Jak píše Bell, je to užitečné, když mluvíte s někým o něčem, co neznáte a potřebujete to připodobnit, abyste si udělali představu.

Ale příliš úzké škatulkování je pak pro tenhle účel kontraproduktivní, když zajde do extrému, tak vážně skončí s žánry, do kterých se vejde jediná kniha :-)

Nimitz, vloženo 20:27:52  02. 12. 2009

Akorát ten punk tam většinou chybí :-)

Mellor, vloženo 20:25:52  02. 12. 2009

Jo, steampunk je pára se všim všudy :o) Velké stroje a všudypřítomná mlha.

Nimitz, vloženo 20:22:20  02. 12. 2009

SF literatury kde se mixuje fantasy a klasická scifi je hodně. Není to ani nic nového, už před desítkami let v tom vynikali například Jack Vance či Phillip José Farmer. A také Poul Anderson či mnozí další

Dara, vloženo 20:11:35  02. 12. 2009

A kam zařadit něco na způsob Drakenů z Pernu nebo řekněme hm, Prokletého DIvliše nebo Divomága? Prostě ten typ, kde je svět magie i svět technologie. Stejně nakonec musíte prolézt všechny poličky, abyste našli, co chcete :-)

Steampunk je něco jako cyberpunk, ale bez cyber, zato s párou, ne? Jako H.G. Wels?

Mellor, vloženo 19:59:09  02. 12. 2009

Koralinu bych zařadil spíš do fantastických pohádek. Anansiho chlapce bych do Fantasy klidně strčil :o)

Mivka, vloženo 19:57:45  02. 12. 2009

Bell: Pán Prstenů a Harry Potter je oboje fantasy. Nikdykde už je trochu specifičtější, to je spíš klasická městská fantastika, ale pořád je to spíše do fantasy.
Ale jak do tohohle (ani do scifi) třeba podle mě nejde zařadit takový Dlouhý den Valhally. To je klasická věc, která prostě není ani kočka ani pes. Koralina prostě není klasická fantasy, Anansiho chlapci taky ne, Národ taky ne.

Bellatrix, vloženo 19:08:23  02. 12. 2009

Mivka: Jonathan Strange a pan Norrel je kniha naprosto ubíjející svou délkou a rozvleklostí. Zkrátila bych ji na třetinu. IMHO je tam hrozně moc vidět, že to autorka psala 10 let. K smrti nerada při čtení knih přeskakuji, takže jsem se přinutla přečíst opravdu všechny její poznámky pod čarou, které nebyly ani vtipné, ani dějotvorné, ale ona si je prostě vymyslela, tak je tam nacpala, ale bylo to pro mě tentokrát moc náročné. Je to škoda, protože se k té knížce nejspíš už nikdy nevrátím, přitom nápad, postavy i hlavní dějová linie rozhodně jsou dobré, vtipné, napínavé i originální.

Bellatrix, vloženo 19:04:40  02. 12. 2009

verlit: pro mě je škatulkování důležité, protože:
* zjistila jsem, že jsem schopná zhlédnout/přečíst i tu nejblbější sci-fi, třeba si zanadávat, ale vydržet do konce a i se pobavit.
* nesnáším historický román a rodinné ságy
:o)))

Samozřejmě to neplatí 100 %, ale tak z 90 % ano.

Takže když mi někdo doporučí knížku a řekne, že je to sci-fi, je velká pravděpodobnost, že ji alespoň dočtu.

Ale co je stampunk a new weird, to teda netuším. Ještě bych tak jak odčlenila od fantasy a sci-fi žánr hororový, který je specifický, ale Pán prstenů, Nikdykde i Harry Potter je pro mě vše fantasy, např.

Ale jinak myslím, že to Betka napsala dobře. Je to užitečné, pokud se o tom máme bavit. K mojí škodě, protože ty pojmy neznám :o) Mně je třeba říct "je to něco jako...", přičemž já to "jako..." nejspíš nebudu stejně znát :D

Prostě je to jako s hudbou (tam se orientuju jen o chloupeček víc). Pro mě je to rock, ale někdo by mě vyčetl, že to je bluesrock nebo grunge nebo kdo ví co :) Takže když jsem si přečetla, že Soundgarden byli grunge, byla jsem mimo. Teď už vím, že je to něco jako Nirvana a vím, jak to bude znít :o)
A už jsem OT.

Mivka, vloženo 17:14:57  02. 12. 2009

Verlit- pro mě je to potřeba z jednoho důvodu.
Hodnotím soutěže, které nemají téma, pouze žánrové vymezení (musí obsahovat prvky fantastiky). Výsledek je, že do nich chodí obrovské rozmezí žánrů, které mají vlastně společné jenom neffovské "něco je jinak". Tyhle soutěže, mají víc porotců najednou a každý porotce má jiné preference. Spousta z nich nemá ráda různé lyrické věci, magické realismy a podobné záležitosti postavené na atmosféře. Na druhé straně, tyhle věci se vydávají, lidi je čtou a lidi je píšou. Prakticky vzato je to mimo jiné taky existence a obecné uznání těchhle subžánrů, které zabrání zuřivému porotci, aby ubohému autorovi trousil komentáře jako "tyhle lyrické cancy nejsou scifi, to sem nepatří" třeba i vůči relativně hodně dobré povídce, která je prostě nějaký ten new weird/magický realismus. Podobně tak čtenář, který si koupí knížku, o které se mluví jako o klasické space opeře asi nečeká hordy technoblábolu, vesmírných lodí a záblesků laserů :)

Jako věc na pomezí New weirdu a magického realismu bych uvedla třeba Trochu divné kusy, k magickému realismu inklinuje Gaiman ve věcech, které nejsou urban fantastika (Coraline k tomu nemá daleko, nějaké povídky). Hodně jako o magickém realismu slýchám i o Panu Norrelovi, ale to je kniha, která mě od sebe i přes zakoupení několikrát spolehlivě odradila vůbec nevím čím.

Navíc, ještě co se kategorií týče, fantastika je prostě široké odvětví a její žánry a subžánry nepoužívá pouze literatura a film. V tu chvíli, kdy do propozic LARPu napíšu, že je orientován v rámci steampunku/urban fantasy, vědí všichni, že si mají přinést jiné kostýmy, rekvizity a jiný roleplaying než na klasický fantasy LARP.

Betka, vloženo 16:57:17  02. 12. 2009

Ahoj Verlit,
otázku, k čemu je škatulkování, jsem docela řešila loni, když mě nenapalo lepší téma na maturitní práci z češtiny než "new weird" (který jsem si vybrala hlavně proto, že náš profesor určitě netušil, co to je).

Myslím si následující: Nelze třídit a nelze netřídit. (Je to jako v psychlologii, když každý definuje nějaké typy lidí: rámcově to sedí, ale každý jednotlivý případ nelze zařadit.) Z toho vznikají ty neplodné diskuse. A teď k čemu potřebujeme třízení:
- jak píšeš. Pod "abych věděla, kde hledat" se schovají nejrůznější obchodní zájmy, kdy vydavatelé schválně napíšou, že kniha je/není fantastika, aby si jí koupila určitá skupina lidí.
- Ovšem je i podstatné mít kategorie, v rámci kterých se můžeme o knížce bavit. Vezmi si, jak často chceš vědět, co je ta kniha vlastně zač, když ti někdo něco doporučuje. Z několika odpovědí typu "je to jedna z těch knih o budoucnosti a vesmíru" přece přirozeně vznikne "je to sci-fi". Přihrádky přeci na spoustu knížek sedí, a je i docela dobré dozvědět se, že na nějakou tak úplně nesedí, ne? Aspoň to říká, že není jako 5000 jiných.
- myslím, že mozek tak funguje, třídíme přece všechno kolem nás. Když nemáš něco pojmenovaného, špatně se ti o tom přemýšlí.
- možná řekneš, že nám stačí hrubé kategorie jako "fantastika". Možná ano, ale už jejich kombinací vznikají další. Ty hodně úzké jako "new weird" jsou podle mě částečně dílem autorů - tedy lidí, kteří potřebují o literatuře hodně mluvit, a tedy potřebují podrobnější členění - a částečně zmíněných nakladatelů, kteří se snaží prodat tím, že dílo vydávají za něco nového, převratného.

K magickému realismu. O tom jsme se hodně učili ve škole, myslím, že je to jediná fantastika, kterou náš češtinář uznával (ovšem právě proto, že netvrdil, že je to fantastika). Řadí se tam pár děl latinskoamerické literatůry, hlavně Marquezových Sto roků samoty, zařazovat tam cokoli jiného je napováženou, i když by se určitě něco podobného ve světě našlo.

Kompletní výčet není a nebude, i když se dá čerpat z takových publikací, jako encyklopedie literárních žánrů (nevím, jestli jsou nějaké publikace přímo pro SF). Toť vše. Vezmi nás, co myslíme v abstraktních kategoriích a bez škatulek se neorientujeme prosím trochu na milost :)

verlit, vloženo 16:25:36  02. 12. 2009

A ono je to nějak důležité, jestli je něco fantasy nebo fantastika nebo steampunk nebo co?
Vždycky mě fascinovala ta fascinace škatulkováním a ty boje o to jestli se nějaká kniha, film apod. dá nebo nedá zařadit do té či oné skupiny. K čemu je to dobré? To nemyslím jako řečnickou otázku, ale faktickou.

K čemu slouží zařazení do žánru.
K tomu, abych věděla na které polici hledat? Nebo abych mohla hrdě říct: "Pche, new weird je zásadně nečtu" nebo něco takového?

Magický realismus? To existuje? Není někde kompletní výčet těch kategorií? Nerada bych zjistila, že jsem si přečetla knihu, o které se domnívám, že to by steampunk a s hrůzou dodatečně zjistila, že to byl nějaký urban styl, to by mi úplně pokazilo zážitek z četby ;-)))

No dobře, dobře, to už jsem hnusná, ale byla jsem na dvoudenním neskutečně absurdním meetingu, tak mám VELMI, ale velmi sarkastickou náladu!!

Bilbo, vloženo 15:47:58  02. 12. 2009

Bell: On Holdstock je upřímně velmi obtížně zaškatulkovatelný. Pokud to bereš striktně tímto klasickým rozdělením, tak fantasy to asi je bezpochyby - nadpřirozené prvky a mystika tam jsou, ale je to něco úplně jiného, co se dost vymyká jakýmkoliv schématům, co jsem kdy viděl.
Můžu ti samozřejmě zkusit lehce načrtnout příběh a tím to přiblížit, ale myslím, že bych to akorát pokazil... zkus třeba načnout Les mytág a uvidíš, jestli se ti to zalíbí nebo ne.

BTW Les mytág se mi upřímně líbil i víc než Lavondyss, protože měl mnohem větší spád a dějovost. Lavondyss byl po umělecké stránce perfektní, ale je to hodně složitá kniha a zpětně bych fakt nedokázal zrekonstruovat děj do podrobností.

Mivka, vloženo 14:56:03  02. 12. 2009

Typická fantasy je pro mě nekonečná sword and sorcery epická sága typu Eddings. (k čemuž se už radši dál nebudu vyjadřovat, protože jinak mě nějaký jeho fanoušek dekapituje, toho fakt nemusím).
Rozhodně do fantasy nejde zaškatulkovat "všechno, co není scifi". Je fantasy, je scifi a mezitím je velká spousta subžánrů fantastiky, které nejsou ani jedno. New weird, steampunk, různé urban styly, magický realismus.

Bellatrix, vloženo 14:19:52  02. 12. 2009

Mmch, sice všichni píšete, že to není typická fantasy, ale já ani nevím, jak typickou fantasy definovat. Podle mě je to podobné jako u sci-fi, akorát že sci-fi má poněkud hlubší kořeny, je jí početně mnohem víc, takže lidi už si zvykli, že od realisticky vyznívajících kosmických letů přes androidy, zelené mužíčky až k mutujícím virům, všechno je sci-fi, zatímco pod fantasy si asi lidi představí hlavně ty mágy, ale podle mě jde do fantasy zaškatulkovat obecně všechno, kde je nějaké nadpřirozeno, ale přitom se to nedá zaškatulkovat do sci-fi (není tam ten vědecký základ nebo vědecké kulisy, abych tak řekla).

Adhil, vloženo 08:53:35  02. 12. 2009

Četl jsem to až teď, tohle mě moc mrzí. Holdstock patřil k mým největším oblíbencům. Jak to trefně nazvala naše vedoucí - byla to taková archeologická fantasy. V jejich ročníku v Brně byl Holdstock nesmírně oblíbený a jednou měl dokonce, někdy v polovině 90. let pořádat v Brně archeologickou přednášku (nakonec nepřijel).

Ech, tohle je fakt ztráta, když si představím, co všechno ještě mohl vytvořit...

Tinne, vloženo 07:31:30  02. 12. 2009

Poprve jsem od Holdstocka četla povídku v Ikarii, už jen ten úžasný název "Za polem je les a ten je plný kostí",ta povídka byla něco co se zcela vymykalo od fantasy co jsem do té doby četla. Jsem moc ráda, že jsem na jednom Bohemiaconu/Parconu zažila naživo nejen Pratchetta, ale i pana Holdstocka. Knihy jsem kupovala a četla jedním dechem, ta magie, ta tajemnost, ty mýty, jako se nořit do lidkých prvotních strachů. A hlavně LES, už nikdy nebude takový, jako před přečtením ...

Teovi se knihy nelíbily, vůbec nechápal co na těch knihách mám.

Bilbo, vloženo 00:42:30  02. 12. 2009

Bell: Jj, ze ságy o Ryhopském lese by měl být Les Mytág první.

« ««   53   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php