|
Tak dlouho tu nebylo nějaké pořádné a hutné téma, co říkáte? Ale nebudu to lámat přes koleno, či jinak znásilňovat, nápad, že sem napíšu, přišel sám o sobě :) Přišel ve chvíli, kdy jsem otevřel časopis (Respekt č.39) a na jeden hlt smlsnul článek "Počátky dobrovolné hojnosti".
A jelikož už takhle večer cvičit nemůžu, zkusím vám tenhle opravdu zajímavý článek interpretovat. Že existuje něco jako "permakultura" jsem dodnes netušil. Možná víte o co jde, ale já čučel teda doslova jak ten puk. Jedná se způsob využití přírodních zdrojů a zároveň o styl života a zároveň vlastně vše dohromady, včetně filosofie, batikovanýho trička, dýni na střeše a tak dále. Ale to předbíhám :)))
Čili si vezměte, že si jednoho dne usmyslíte, že se vám nelíbí býti tím malým kolečkem v pověstném světovém soukolí, tečkou v systému, člověkem, co svůj život prožije v drtivé většině jako konzument produktů od obřích společností. Fajn, mě zatím nic takového (když píšu z pohodlí svého vyhřátého pokojíku) nenapadlo, ale například vás to zrovna napadne :) Tak co uděláte? Kde začít? Od koho poradit? Jak se z toho vymanit?
V ČR už je teď slušný počet týpků, co dokáží tenhle problém rozlousknout. Teď trochu historie, dovolím si vlastnoručně naťukat z Respektu: "Slovo permakultura - permaculture - vzniklo ze sousloví permanent agriculture čili nepřetržité zemědělství. A nejde tak zcela o vynález konce 20. století. V jižní Indii a v některých částech Latinské Ameriky i Afriky hospodaří lidé na pozemcích organizovaných odnepaměti podle vzoru pralesa. V podmínkách mírného pásu ovšem tohle bezúdržbové hospodářství vyžaduje na počátku velký energetický vklad. Systém jedlého pralesa je potřeba pečlivě naplánovat: vědět například, jaká půda se hodí pro jaké rostliny, zasjistit větrolamy kvůli vytvoření potřebného mikroklimatu a pečlivě sázet. Teprve pak je možné nechat "přírodu pracovat pro sebe" a čekat na první sklizeň. Podle propagátorů permakultury by jeden hektar měl bez problémů uživit rodinu s několika dětmi." Dále článek pokračuje informacemi o šiřitelem permakultury v Čechách (Slovákem Karolem Končkem) a glosou, že například alpský permakulturní zemědělec Sepp Holzer reprezenotval před sedmi lety Rakousko na Všeobecné světové výstavě EXPO.
Co je ale nutné podtrhnout je slovo bezúdržbové. Kouzlo této kultury spočívá v tom, že se naučíte pochopit přírodu okolo vás natolik, že potom bez zásahů se z ní můžete živit. Čili to není jako stát se hipíkem, vykvajznout se na všechny technologie, kouřit někde na vesnici trávu, kritizovat globalizaci a odpírat si vše technické. Ne! Tito lidé mají mnohdy vedle svých obydlí solární panel, skrz který si doma svítí a nabíjí své notebooky. Není to žádné náboženství nebo hnutí, které by říkalo, jak se máto chovat. Jestli jste vegetarián nebo ne. Nebo jestli používáte kondomy ;-) Prostě jde pouze o maximální využítí přírody bez jejího znásilnění či poškození. |