13:49:31
24. 11. 2024

Místnost
Strašidla a přízraky
Potkalo vás někdy něco nadpřirozeného a děsivého? Viděli jste přízrak? Pochlubte se! Můžete také diskutovat o neznámu, paranormálních jevech, lochnesce a sněžném muži i o dalších nevysvětlených jevech a zvířatech.

Místnost má od 20:41:09  20. 09. 2001 pronajatou verlit

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   11   »» »

Iwo Olorin, vloženo 10:21:53  27. 01. 2012

Verlit: Protože církevní a lidová tvořivost si vždycky jely po vlastních kolejích :-)

Aes Sedai, vloženo 10:21:50  27. 01. 2012

Bordel? Třeba to není bordel, jen jiné místo pobytu v očistci. Kdo ví... ;)

verlit, vloženo 10:17:09  27. 01. 2012

No to už vrtám směrem do Svatyňových témat, ale jaktože v tom má pánbíček takový bordel? :-)

Vórima, vloženo 10:05:50  27. 01. 2012

Z "pověrečného lidového" hlediska jde o to že se revenanti(!) vrátili, protože tu(na zemi, mezi živými) mají nějaký nevyřešený problém - ať už jde o to, že se s někým nepohodli nebo třeba zemřeli nepřirozeněn (a nemusí jít nutně o vraždu), případně dřív mohlo jít také o to, že po smrti člověka neučinili pozůstalí všechny patřičné zvyky, takže zde duše zemřelého "uvízla".

"Vypadlé duše" - existovaly různé lidové zvyky a "rituály", které pomohli duši odejít. Ale co se by se stalo, kdyby přesto duše neodešla nevím.

Aes Sedai, vloženo 10:04:32  27. 01. 2012

Verlit: To já fakt nevím. :) Církevně je to asi nějak mimo, a moje názory jsou možná mylné, co já vím.

Myslím, že to nemusí souviset s tím, kde ta duše je. Možná dostane má každý na zemi nějaký svůj "úkol", jestli chápeš, co myslím, a tím, že jeho život byl nějak násilně ukončen, třeba sebevraždou, ten úkol nebyl naplněn. Třeba má ta duše místo pobytu už na nějakém z uvedených míst, peklo, očistec, nebe, a má možnost navázat spojení se živými. Osobně si myslím, že by to mohly být duše z očistce. Protože ti v pekle a nebi už by měli mít všechno vyřešené. Ale to jsou jenom moje představy. Jak to je se nejspíš dozvím až po smrti. :)

Omezená komunikace? Svým způsobem asi ano. Nepřijde k tobě, hlasitě nepozdraví "čau, su tady a potřebuju to a to...". Myslím, že rozhovor se živými je pro ně nějakým způsobem náročný. Ale s tím místem to není tak jednoznačné, nemusí být vázáni k určitému místu.

verlit, vloženo 08:52:35  27. 01. 2012

Mimochoem, když se vrátím k té teorie, že duchové mají něco společného s nesmrtelnými dušemi, stvořenými bohem atd. - co se tedy v jejich případě zvrtlo?

Po smrti se duše dostane do nebe, do pekla nebo do očistce. U těch, co tedy omylem zůstanou na zemi selhal bůh, ďábel, sv.Petr u brány nebo co? A kam se takové z evidence vypadlé duše "započítávají" nebo nezapočítávají pro případ soudného dne.

verlit, vloženo 08:50:47  27. 01. 2012

Myšlení ovšem objektivně JE "jenom" energie, vzniká přenosem elektrochemických impulsů.

Není důvod, proč by otisk energie (chápaný ve smyslu "pozůstatek aktivní energie, nějakým způsobem navázaný na dané konkrétní místo) nemohl klidně myslet, byť tam jistá omezení nejspíš budou.
Ostatně většina "duchů" se buď divně vyjadřuje, má omezenou škálu toho, co chce vyjadřovat nebo dělat, bývá omezená místem výskytu apod.

Aes Sedai, vloženo 08:37:10  27. 01. 2012

Tak to hezky začalo - a už nikdo? ;)

Na duchy věřím. Nejsem si jistá, co jsou, ale myslím si, že jsou to lidské duše, co mají potřebu něco důležitého sdělit světu živých. Třeba je něco trápí...
Sama jsem se v životě setkala s duchy mnohokrát a nebyla to leckdy setkání zrovna příjemná.
To, že jde o otisk energie, si nemyslím, protože ti, které jsem potkala, byly bytosti myslící a jednající. Otisk energie bych uznala třeba tam, kde pochoduje nějaké vojsko, zjevuje se stojící duch, který nic nedělá... ale jak se to hýbe a jedná a komunikuje, není to pro mě jen energie.

Meridion, vloženo 10:46:28  21. 01. 2012

"Věříte na duchy (, duše a obecně na nadpřirozeno)?" je pro mě strašně složitá otázka.
Prvních 24 let mého života by byla odpověď jasné "NE". (Rodiči jsem byla vychovávaná ateisticky a pragmaticky, babička se ze mě na prázdninách v mých 10 letech snažila udělat katoličku, výsledkem jsou moje vlastní náboženské hodnoty - věřím v Boha, ale ne v zázraky kolem vzkříšení atd.
Jenže pak jsem poznala Daxe, který
- mi po mém návratu z cvičení řekne, že mám nevyváženou energii, a podle toho přesně ví, kterou část těla jsem zanedbala.
- při zastávce v lese kvůli obdivování skalního útvaru najednou zašeptá "promiňte, my už půjdeme" a o kus dál mi vysvětlí, že se lesním skřítkům nelíbilo, jak jsme tam stáli
- si najednou uprostřed koukání na film vzpomene, že zapomněl na chat s jedním ze svých zahraničních známých, který se také věnuje duchovním věcem - a který se právě astrálně přišel za D. podívat, aby zjistil, co se děje.
A takových příkladů bych mohla jmenovat desítky. Některé projevy něčeho, co bych považovala za nemožné, jsem pocítila i na sobě. Přesto je pro mě těžké v podobné věci věřit, nebo to spíš nechci. Když mi Dax nabídl, že mě může naučit vidět duchy, odmítla sem, protože mě představa, že bych viděla, kolika dalšími cizími bytostmi je svět obydlen, děsí. Současný stav mojí víry je asi takový: MOŽNÁ tady duchové jsou, ale raději o nich nechci vědět a doufám, že když si jich nebudu všímat, tak si oni nebudou všímat mě.

verlit, vloženo 09:40:17  21. 01. 2012

Bilbo: To přece není OT.

Vidím to úplně stejně, včetně toho, že pojem "nadpřirozený" je jenom "dosud neznámý, dosud nepochopený" a že zákon zachování energie je základem pro všechny tyhle úvahy. Naprostý souhlas.

Bilbo, vloženo 04:11:21  21. 01. 2012

Mně se líbí, jak to napsal Adhil v posledních dvou odstavcích.

Já osobně hlavně nesouhlasím s tím, že vůbec existuje něco nadpřirozeného -> respektive je to pro mne pouze označení nepochopení komplexnosti a složitosti reálného modelu věcí přirozených. Líbí se mi to, co řekl Einstein, že "Vesmír s námi nehraje v kostky". Všechno má systém a řád a děje se na úrovni našeho vnímání v souladu buď s klasickou fyzikou, která je podmnožina kvantové mechaniky, která je IMHO zase podmnožina složitějšího systému a regresí takhle pořád dál...

V našem Vesmíru známe zákon o zachování energie, ze kterého osobně vycházím já při tvorbě vlastní filozofie. Všechno je energie složená z elementárních částic (i pevná hmota), které mají nějakou vnitřní konfiguraci. Ta konfigurace se akorát neustále mění -> energie se přelévá z jedné formy do druhé.

Duši chápu taky jako množinu určitých "speciálních" částic, které nějak udržují spojení s biologickou hmotou a po její smrti dokážou navázat spojení zase s další.

Např. magii, parapsychologii atd. zase chápu jako energetický potenciál mysli provézt změnu konfigurace částic pomocí mysli/vůle. Čili tak jako, když změníte formu energie z potencionální na kinetickou, když ťuknete do kuličky na stole, jenom impuls přijde od jiného zdroje, snad mi rozumíte :-)

V reálu je to určitě pět-tisíc-milionkrát složitejší, ale tohle jsou principy, na kterých se snažím stavět.

Sorry za OT, jenom tak přemýšlím nahlas :-)

Nimdrit, vloženo 12:41:06  20. 01. 2012

Já osobně mám prožitek týkající se toho, že jednou jsem své kamarádce vykládala o své tehdy docela nedlouho zesnulé babičce, a ona mi naráz začala vykládat o tom, co si moje babička myslí a odpovídá mi. Pak z ní vypadlo, že má její obraz před očima (bylo to před spaním, ležely jsme spolu v jedné místnosti) a že snad slyší její hlas.

Toto jest můj prožitek a co o něm soudím já: nechci snad popírat, že by někde nějaká duše mojí babičky nemohla přetrvat, ale zdá se mi pravděpodobnější, že moje poměrně značně empatická kamarádka si vybavila svoji osobní vzpomínku na moji babičku (kterou byť viděla jednou v životě, ale viděla) a její mysl zkrátka začala tvořit nějakou projekci, závislou na tom, co jsem jí právě sdělovala. Neboť tahle babička, zprostředkovaná mojí kamarádkou, čistě jen reagovala na to, co jsem řekla já, nesdělila mi vůbec nic vlastního a záhy zas byla pryč dřív, než jsem se probrala z překvapeného zaujetí a začala nějak více reagovat.

Ale co já vím. Já věřím dost v (zatím běžnému povědomí a vědě skrytou) sílu lidské mysli a okamžiku. Jestli v duchy? Nevylučuju je, ale žádný lepší zážitek ani důkaz nemám, a teorii taky ne. Pokud bych ale měla uvažovat o jejich důvodech případného vzniku, tak řeknu, že by to mohly být otisky představ žijících lidí; že někde kolem nás je duch mojí babičky do té doby, dokud já nebo třeba můj otec ho vytváříme svými možná až příliš častými myšlenkami na ni a steskem.

Aes Sedai, vloženo 07:58:26  20. 01. 2012

Tak já to zkusím ještě trochu upřesnit:

- Věříte na duchy?
- Pokud ano, co myslíte, že jsou, jak vznikli apod.?
- Setkali jste se někdy s nějakým?

Aes Sedai, vloženo 23:38:22  19. 01. 2012

Adhile, díky, to je velmi zajímavé.

Nimitz, vloženo 20:50:56  19. 01. 2012

Adhil, vloženo 15:29:34  19. 01. 2012

duše=posmrtný život=Bůh

To je právě úvaha o duši, kterou přineslo pořádně až křesťanství. V podstatě od počátků pohřbívání, což je starší doba kamenná máme doklady víry v duši. Strach z mrtvých projevující se různými zásahy. Víra v to, že duše někam putuje, že mrtví v hrobech hledí na správnou stranu etc. etc.

Když se vezme třeba už velmi přesně popsané chápání duše a těla, jak ho brali Římani (před křesťanstvím, samozřejmě). Většina římských sarkofágů má na sobě reliéf dveří, to je princip už z Egypta - duše musí někudy odejít. Řecko-Hellénsko-Římský náhled na věc pak říká, že duše odchází do Hádu/Podsvětí, kde nad ní příslušní bohové mají jurisdikci, ale nejsou jejími stvořiteli. Naopak, mocné duše mohou mezi bohy vystoupat (Asklepios, Caesar etc.). Původ a podstata duše se pak v antice hledala porůznu, v zásadě ale přetrvával názor, že duše je cosi energického, pravděpodobně s podobnou spirituální podstatou jako plamen a že je to něco, co vzniklo z primárního chaosu pří formování světa. Ani tady ale není žádný Bůh, který by to řídil. Moji oblíbení stoikové pak na to koukají tak, že v podstatě nevěří na bohy (jen mluví o Demiurgovi, prvotním neosobním hybateli, který dal chaosu impuls, ale do světa už nijak nezasahuje), ale za to plně uznávají existenci nesmrtelné duše. Vždyť jak jinak vysvětlit, podle nich, že v člověku hoří takové věci jako morálka, etika, estetika, rozum? To všechno jsou odlesky matérie, ze které je zformován celý kosmos a která vytváří jak hmotu, tak energii a duše je jednou z forem energie. Je třeba říct, že mladší stoici tohle neřešili, protože to nebylo podstatné, podstatné bylo žít tak, aby člověk byl dobrým. Stoická etika je velmi podobná křesťanské, jen tam není zodpovědnost vůči Bohu, ale vůči sobě samému.

No, a teď si ten antický koncept duše porovnejme s tím, jak ji někdy chápe moderní spiritismus nebo obecně někteří lidé a-teističtí. Takový člověk třeba jaksi neurčitě vnímá, že v bytosti lidské je něco víc než jen biologické, chemické a fyzikální procesy. Proč by čistě hypoteticky nemohla být duše jen jinou formou energie, něco co koluje vesmírem od jeho počátku a jen mění formy. A po smrti člověka se taková obzvláště silná energie někde otiskne a projevuje se nějak? V tomhle nikde není Bůh potřeba.

Ono, já na to nemám jasný názor, byť v Boha nevěřím, to ano. Řečičky o energiích mě taky vlastně svého času hrozně dráždili, přitom ale vnímám (a vnímám to doslova IMHO :), že za člověkem je něco víc než jenom prostá biologie. A třeba není - třeba je to všechno biologie a fyzika a chemie, projevy těchto věd, které jenom čekají na to, až se na ně správně podíváme a uchopíme je nějak.

Aes Sedai, vloženo 15:13:37  19. 01. 2012

Příspěvky píšu většinou v rychlosti, nemám čas se zamýšlet nad každým slovíčkem. Lepší, než ateista, mě v tu chvíli nenapadlo. Něco v tak širším zahrnutí toho nevěření v nic nadpřirozeného.
Zajímá mě, jaký mají lidé na různé věci názor. Na tom není nic špatného. A můžu si podivovat nad tím, že mají názor jiný, než já. Proto se mi nelíbí ten útočný tón.

IO: No právě, ale ti lidi v běžném hovoru nevěřili v žádnou duši, reinkernaci, apod. Přesto se báli mrtvých.
Jo, strašící mrtvý je duch a ne duše. Ale co je to pak duch?

Verlit: Pro mě duše=posmrtný život=Bůh je logická. Duše jako něco živého z Boha, co se k němu pak vrací.

Ale nechci tady rozvířit debatu, která by se hodila spíš do Svatyně. Nejde mi o víru či nevíru v Boha, ale spíš mě zajímá, jak duchy a strašidla apod. vnímají lidé kolem mě. Co si o tom myslí.

Adhil, vloženo 15:02:22  19. 01. 2012

Přeci jen je třeba říct, že se význam slova posouval, ale pořád v těchhle intencích. Jsem teď četl nějakou knihu o pohledu na Islám v raném novověku a stereotypech o něm v oné době. A teologové a učenci o muslimech v té době psali mimojiné jako o atheistech, protože nevěří v pravého Boha, ale jen ve svého falešného bůžka Machometa. Ale to už jsem OT :)

verlit, vloženo 14:40:25  19. 01. 2012

Rovnítko duše=posmrtný život=bůh je pro mě asi stejně logická jako rovnice vepřové=umělé hmoty=Isaac Newton.

Jinými slovy, žádné rovnítko tam není a nevidím jediný logický ani esoterický důvod, proč by tomu tak mělo být.

verlit, vloženo 14:38:25  19. 01. 2012

A-theismus je nevíra v boha. Budu ještě mnohem agresívnější, když ho to bude někdo používat v jakémkoli jiném významu.

« ««   11   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php