|
No to snad ne!!! Takový dlouhý mail se mi smazal. SAKRA!!!
Tak znova.
V uplynulých letech byla opakovaně zkoumána nejslavnější nahrávka Bigfoota, kterou zhotovil Patterson v roce 1967. Vědci očekávali, že bude celkem snadné zrekonstruovat, jak byla nahrávka vytvořena a získají tak důkaz, že jde o podvod.
Jejich závěry jsou zajímavé, přinesly totiž více otázek než odpovědí a k překvapení řady vědců se po analýze ukázalo, že oblíbené řešení "muž v kostýmu" je velmi nepravděpodobné.
Co bylo zjištěno:
- Chůze – je velmi specifická, zatím selhaly pokusy o napodobení. Ani zdatný atlet se nedokázal pohybovat obdobným způsobem
- Délka paží – je delší než u člověka. Jistě, mohlo jít o prodloužení kostýmu. Nicméně lokty by bylo při takovém jednoduchém řešení nemožné ohýbat ve správných místech, protože by se tam prostě nenacházely
- Poloha úst – ústa (která se v jednom záběru otevírají), jsou položená níže než u člověka, ale obdobně jako u primátů (např. u gorily)
- Byla provedena digitální analýza původního filmu. Na detailech nejsou viditelné žádné švy, zipy a podobně. Naopak je vidět, že „srst“ má různou délku, kvalitu i barvu, což je u kostýmů zpravidla vyloučené. Co je však nejpodstatnější – je vidět pohyby mimických očních a lícních svalů. To by bylo vyloučeno v případě, že by šlo o jednoduchou masku, nasazenou na tvář.
- Celý film je také zhruba dvojnásobně delší než obvykle zveřejňovaný úryvek, který budí podezření svojí dokonalostí. Nahrávka ve skutečnosti zahrnuje spoustu smýkání kamerou, zakopnutí kameramana a trojí změnu pozice kamery, pouze při jedné byla kamera stabilizovaná opřením o větev – to je právě ta nejčastěji citovaná část, kde je záběr víceméně stabilní.
Za sebe nahrávku stále považuji za velmi podezřelou, pokud však šlo o podvod, pak byl rozhodně připraven s velkou pečlivostí a velkým smyslem pro detail a zahrnoval mnohem víc, než oblečení herce do chlupatiny. Mimochodem, lidí, kteří tvrdí, že byli uvnitř kostýmu, se během let přihlásily desítky a někteří nebyli schopni ani říct, v které oblasti se natáčelo :-) Dva z nich se jevili jako pravděpodobní a celkem věrohodní svědci – jeden tvrdil, že prodal kostým, druhý tvrdil, že v něm byl oblečený. Jediným háčkem bylo, že ho oba popisovali naprosto rozdílně (barvou počínaje a tím, zda byl v jednom nebo v několika kusech a kde se nacházel zip konče.). Ani jeden nebyl schopen doložit jediný důkaz, kterým by své tvrzení podpořil.
Že by byl někdo, kdo byl v oblasti filmových triků, kostýmů, studia primátů, lidské a opičí fyziologie atd. laikem, schopen připravit tak dokonalý podvod, aniž by byl nalezen jediný důkaz, je velmi nepravděpodobné. Čímž chci říct, že je možné, že nic takového nestudoval a měl prostě fantastické štěstí, že se mu náhodou povedlo vytvořit něco, co je pro vědu takřka dokonalé. No anebo měl to štěstí ještě větší a skutečně narazil na opravdového Bigfoota :-)
Tady nejznámnější záběry z předmětného filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=FWGYTHK3E30 |