18:52:09
18. 04. 2025

Místnost
Strašidla a přízraky
Potkalo vás někdy něco nadpřirozeného a děsivého? Viděli jste přízrak? Pochlubte se! Můžete také diskutovat o neznámu, paranormálních jevech, lochnesce a sněžném muži i o dalších nevysvětlených jevech a zvířatech.

Místnost má od 20:41:09  20. 09. 2001 pronajatou verlit

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   6   »» »

Aes Sedai, vloženo 23:23:54  30. 04. 2013

Jj, Verlit, taky si to takhle dokážu představit. A jestli na ně působily skutečně infrazvukové vlny, které podpořily paniku, vyběhnutí ven, ... A pád skutečné laviny, ty vlny mohly být předzvěstí.

Jen mě v textu zarážejí některé věci:
- "Je také divné, že věci některých účastníků se nenašly, zato ve stanu byly věci, které prokazatelně nepatřily žádnému z nich!" Že by potkali ještě někoho jiného a věci třeba směnili? Jestli jo, proč se o něm neví? Tam asi kolony turistů nechodily.

- "Vyprávěl jim prý o dvou lovcích, kteří zde zmizeli v roce 1958 a našli je až za 3 týdny omrzlé a polonahé." + legendy o 9 lovcích, a těch dalších, co jsou tam zmiňovaní. Že by se tam tyhle vlny objevovaly častěji? Odpovídalo by tomu i to varování domorodců a název hory.

- "Navzdory mrazu byly jiné kusy šatstva rozvěšeny bez využití na větvích borovice." Tohle je divné, proč by to tam v tomhle stavu věšeli, jak, přece by se raději oblékli. Napadá vás něco?

- "že by se po něm ale lavina právě v onu dobu prohnala, pro to nejsou důkazy." Myslím, že stopy po lavině by se měly nějakou dobu uchovat, ne? Docela by mě to zajímalo, vůbec nic o tom nevím.

- "Pečlivou zprávu o celé události si měl vyžádat sám Nikita Chruščov a hned poté byl případ podle nařízení shora uzavřen." Buď mu vše bylo jasné, nebo mu bylo jasné, že tyhle informace raději nepitvat. Třeba ten sesuv laviny způsobila fakt nějaká zkouška zbraní, např. těch vodíkových? Neověřili si, zda v blízkosti opravdu někdo nepřebývá?

- ta zvláštní barva kůže (liší se v obou článcích, v jednom je oranžová, v druhém hnědá). Mohly by to způsobit mikroorganismy, řasy, apod., ale připadá mi zvláštní, že v takovém mrazu. Viděla jsem pořad, kdy na Sibiři vyhrabali desítky let pochovanou dívku, byla jen scvrklá, ale jinak právě kvůli mrazu celkem zachovalá. A navíc určitě dělali nějaké laboratorní testy, tak by pro ně bylo jednodušší napsat "barvu kůže způsibilo to a to", tak aby předešli právě těm různým spekulacím.

Docela mě mrzí, že neznám legendy toho kmene, co tam žije. Třeba by se jádro pravdy našlo v nich. (Zvuky z hory, mdloby na hoře, nějaké plyny, utíkající zvířata... to by bylo fakt zajímavé.)

Nimitz, vloženo 18:29:02  30. 04. 2013

já jsem to při čtení článku viděl velmi podobně. Zpočátku velkou roli splnila panika - byli to sice zkušení turisté a snažili se ustoupit spořádaně, ale neznámé zvuky (menší blízká lavina, která mohla být poblíž) ve tmě a v mrazu mohly skupinku dost dezorientovat. Následně když je člověk promrzlý, tak přestává myslet racionálně a mohlo dojít k úrazům.

verlit, vloženo 16:34:33  30. 04. 2013

Pak je tu ještě jedna věc, která je podle mě do očí bijící, ale přehlédla jsem, jestli to někde v článcích padlo.
Nechápu, proč se tolik záhodologických spekulantů soustřeďuje na konstatování, že je záhadou, jak mohli těžce ranění lidi dojít tak daleko. Podle mě je zcela jasné, že nedošli.

Když to zjednodušeně shrnu:

- jedna skupinka mrtvých, s lehkými zraněními, pomrzla
- druhá skupinka mrtvých má na sobě části oblečení těch pomrzlých, došla dál, postavila úkryt a snažila se rozdělat oheň. Všichni zemřeli na těžká zranění, nezmrzli.

Podle mě je nad slunce jasnější, že druhá skupinka, skládající se výhradně z lidí, kteří zemřeli na těžká zranění, nemohla dojít dál a být aktivnější než ti, kteří zmrzli už dříve.
Závěr je triviálně jednoduchý - k jejich zraněním, která způsobila smrt, došlo později během noci.

Jejich těla se našla po čtyřech měsících, sice - jak články zdůrazňují - bylo možné určit, jak dlouho po zranění ještě žili. Určitě ale nebylo možné s přesností na hodiny říct, kdy během té osudové noci ke zraněním došlo.

verlit, vloženo 16:06:57  30. 04. 2013

Upřímně, když jsem tak pročítala ty články a soustředila se na fakta ve zprávách, tak mi to připadá celkem snadno vysvětlitelné, ale je fakt, že je těžké to posuzovat po tolika letech a na základě výběru informací.

Moje teorie se přiklání k té "lavinové" - tipovala bych, že výprava v době, kdy se převlékala ke spánku (proto byli až na jednoho ve fázi oblečený/neoblečený), uslyšela zvuk, který zněl jako padající lavina. Ta tam nemusela být doopravdy, mohl to být vítr, nějaký otřes dále v údolí...
jak se snažili stan opustit co nejrychleji, rozřezali stěny (podle popisu bylo oblečení navršeno kolem i uprostřed stanu, rozřezání bylo rozhodně rychlejší než se snažit, aby se devět lidí zkoušelo po jednom prodrat vchodem. Při té řezací panice někdo také řízl nožem do zmíněné tyče, to se mohlo snadno stát.

Utíkali, opět celkem logicky, pokud se báli laviny, co nejdále na nejbližší vyvýšené místo. I záchranáři ve zprávě zmiňují, že těla u cedru našli náhodou, protože to byl výrazný orientační bod s planinkou nad údolím, odkud se chtěli rozhlédnout. Kam jinam by tedy lidi běželi? Nahoru nebo dolů údolím ne, na druhou stranu úbočí (viz mapa) ano.

Umrznutí části výpravy není ničím tajemné, dva zemřeli na místě (pád ze stromu se jeví jako možný) je zřejmé, že se ostatní snažili vrátit do stanu a zmrzli cestou. Druhou variantou proč měl cedr olámané větve je jejich použití jako loučí - cedr má dřevo pryskyřnaté, pokud se nepletu, a jelikož byl večer, snaha si posvítit taky není nijak tajemná.

Otázkou tedy zůstává osud druhé části lidí, jejich těla byla nalezena jinde a o čtyři měsíce později, takže je obtížnější rekonstruovat, co se stalo. Podle mě se nevylučují zranění a to, že si postavili přístřešek a snažili se rozdělat oheň - to nejspíš udělali ještě v noci. Zranění pak mohla být způsobená pádem někam, pádem skutečné laviny (tomu by odpovídalo "přiražení" na tvrdý povrch i divná poloha jednoho těla - hlavou zabořeného do sněhu, těžko si hrála na pštrosa), možná je i rvačka o oblečení v zoufalé situaci, kdy jde o život.

Chybějící oči a barvu kůže bych nijak neřešila. Barva kůže se často mění a těla byla nalezena týdny až měsíce po smrti a nevíme, jak byla nebo nebyla konzervována pro převoz. Stejně tak o oči mohli přijít působením rozkladu, brouků či ptáků.
Chybějící jazyk zní hrůzostrašně, ale i tam si dovedu představit jeho překousnutí při pádu, to se stává ne snad běžně, ale také ne vyjímečně. Zbylá poranění tkání mohou opět souviset s hmyzem, který by se přirozeně nejprve soustředil na "nejzajímavější" místo - tedy tam, kde už je otevřená tkáň.

Co zbývá? Aha, to záhadné hledání radioaktivity. Všechno jsou samozřejmě spekulace, ale i tam bych dokázala nabídnout poměrně prosté vysvětlení: nešlo o to, že by úřady předpokládaly útok radioaktivního predátora. Z nějakého důvodu věděli, že je možné, že je oblečení jednoho člena výpravy kontaminováno radioaktivitou (jeho práce? něco ve vybavení? test matriálu do sněhu?) - použili proto tuhle znalost pro hledání těl v hlubokém sněhu, to by byl přece logický a přirozený nápad. Části jeho oblečení ostatní členové výpravy odnesli ne kvůli konspiraci, ale protože se zoufale snažili zahřát.

No a pohřeb dvou lidí na jiném hřbitově, to už je vysloveně úsměvné. Copak byste čekali, že lidi budou pohřbeni společně jen proto, že společně zahynuli? Třeba si to prostě přály jejich rodiny.

Nimitz, vloženo 15:08:37  30. 04. 2013

verlit: kvůli těm fotkám jsem to o víkendu vkládal do místnosti Bistro 24 hodin, ale na diskuzi o tématu je vhodnější tato místnost

verlit, vloženo 09:52:05  30. 04. 2013

V souvislosti s novým filmem se vyrojila řada článků, týkajících se nevysvětlené tragédie pod Horou Mrtvých na Urale:

http://xman.idnes.cz/djatlovova-vyprava-041-/xman-styl.aspx?c=A130425_172724_xman-styl_fro

http://bushcraft.cz/foto/foto-reportaze-a-recenze/co-se-stalo-pod-horou-mrtvych/

(Varování - fotografie jsou hodně ošklivé!)

Eva, vloženo 12:56:35  02. 03. 2013

verlit: ...nebo tak. A hledal a hledal, až to Janíčkové nevydýchali a radši se odstěhovali.
Nicméně, můžu se poohlédnout, zda se na přelomu století neztratil v okolí nějaký panský synek :-)

verlit, vloženo 10:58:10  02. 03. 2013

S tím nemluvnětem bych to viděla jinak - ona byla služka, on bohatý pán. Jak to bývá, přivedl ji do jiného stavu a donutil ji dítě odložit. A teď je odsouzen k tomu, aby to dítě navěky hledal.

Eva, vloženo 10:38:07  02. 03. 2013

...a další zajímavá indicie. O gruntu se vypráví, že ještě když byl v držení rodiny Janíčkových (tipuju na přelomu 18-19 století, zatím nevím přesně), našli poslední bezdětní hospodáři v noci na prahu v košíku nemluvně. Střítežská pověst teda vypráví, že ho tam položily lesní žínky, protože se jim zželelo bezdětné panímámy. Nicméně, pokud přidáme ducha v cylindru - co když to byl zabitý otec dotyčného nemluvněte? Vyřídila si s ním účty svedená a opuštěná matka? Nebo otec svedené a opuštěné zbavil dceru něchěného dítěte a vyřídil si zároveň účet se svůdníkem? Každopádně se pak rod Janíčků přesídlil do vedlejší vsi, a výměnou na grunt přišli naši předci.

Souběžně si máma vybavila pověsti o sousedním statku, kde měli ve stodole zakopat poklad ustupující Švédové. Poklad se prý na Velký pátek pokusili dva místní vyzvednout, ale když ho odkryli, jeden nevydržel, promluvil, a poklad se znovu propadl do země. Oba se vyděsili a utíkali z brány do pekel, přičemž převrhli lucernu, a stodola vyhořela do základů. Dnes už nikdo neví, kde přesně stála, protože zbytky se strhly a zaoraly (o důvod víc propátrat tamní pole). V té souislosti děda vyprávěl cosi o ohnivém beranovi, ale jak říká babi, to byl rodilý cigán, temu bych zas tak nevěřila (navíc nepocházel odsud, takže nejspíš nějaký ovčí přenos z Valach do místních poměrů).

Eva, vloženo 08:22:27  02. 03. 2013

No... to by pak asi nemuseli najímat souseda s traktorem na hlubokou orbu :-)

Aes Sedai, vloženo 22:43:16  28. 02. 2013

Eva, a ty nevíš, jak se to dělá?! 8-0 To se jen tak před někým z nich, kdo je pověrčivý a má vliv na konání v rodině, jen tak zmíníš: Přišla ti ke mně ve snu prababička a povídá: Dítě, kdybyste tak věděli, že jsem tam a tam zakopala truhličku se zlatými šperky, celé jmění!
No a pak prohodíš něco, že už se ti to zdá třetí noc, ale vůbec tomu nevěříš, fakt ani trošičku... :)

Eva, vloženo 20:11:11  28. 02. 2013

Jo, tak to leda že bychom příbuzným pod nějakou záminkou překopali pozemek a hledali divný kosti. Nebo drželi noční hlídky a čekali na zjevení.
Každopádně od té doby, co ho viděla babička, už nikdo o ničem podobném nemluvil ... ale je možné, že po různých přestavbách nechali místo vysvětit, takže aktivity ustaly.

Aes Sedai, vloženo 19:49:49  28. 02. 2013

No vidíš, to je úplně námět na pořádnou detektivní práci. To jste se do toho bádání ještě nedali?! :))

Eva, vloženo 19:46:04  28. 02. 2013

Aes: no právě, to jsou otázky, na které už nikdo nezná odpověď. Ale ten svatební den je zajímavý nápad (jestli se ovšem sedláci ženili ve fraku; docela pochybuju ... ještě aby to byl nějaký nápadník z města, co přijel na námluvy, a oni ho zapíchli a zakopli pod mlat... ó hrůzo...)

Aes Sedai, vloženo 18:39:13  28. 02. 2013

Zatoulaný duch? To pochybuju. Měl by mít nějakou vazbu k tomu místu. Nechodil třeba tajně za nějakou slečnou ze statku? Nebyl to jeho svatební den? A tam, kudy prošel, nebyly dřív dveře či cesta? ;)
Já tak triumfovala nad zedníkem, co měl vybourat dveře u nás v práci. Protože vím, že tou zdí chodívá jeden už dávno mrtvý muž, tvrdila jsem mu, že tam a tam v té zdi dřív musely být dveře. On že ne, nanejvýš tak dvířka na přikládání do kamen. No a měla jsem pravdu, byly tam - hezky zazděné.

Eva, vloženo 13:07:26  28. 02. 2013

Tuhle měla máma nějakou vzpomínací, ponořila se do starých pověstí o obci, hledala v paměti, co jí vyprávěl táta (Emilu, dyť ty děcka nestraš!), co jemu vykládala stařenka z Valašska, a připoměla si jeden přízrak, co vídala její maminka. Jejich grunt stál mezi posledními v obci, v Horách, za poli už jen lesy. Když šla jednou večer pro slámu, najednou proti ní kráčí muž v cylindru a ve fraku, prošel kolem a najednou se rozplynul. Babi popisovala obrovský strach, zimu, nemohla se hnout z místa, krve by se v ní nedořezal. Toho muže viděly ještě jednou, s babičkou. Prošel přes dvůr a ztratil se někam skrz zeď. Žel, babička umřela před mnoha lety, v necelých padesáti, takže už nám o tom nic nepoví.
Tak nám s mámou vrtá hlavou, co to bylo za zjevení, a kde se v takových místech vzal chlap v cylindru a ve fraku... to není oblečení, co by člověk na vesnici běžně potkával. Že by zatoulané strašidlo? Na druhém konci vsi, přes údolí, je sice Kněží důl, kde každý zabloudí, a když přiloží ucho k zemi, uslyší rachotit kočáry a naříkat oběti místních loupežníků...ale asi by se dotyčné netoulaly tak daleko (cca 5 km vzdušnou čarou)?

verlit, vloženo 12:10:43  21. 02. 2013

A tady máme zase jednoho ducha:

http://www.novinky.cz/koktejl/293795-bezpecnostni-kamera-londynskeho-kulturniho-strediska-zachytila-ducha.html

Felix, vloženo 16:55:55  18. 02. 2013

jedenáctiletý chlapec bude brzy úspěšným rejžou, ta úvodní cesta po stopách byla napínavá...chytré!

verlit, vloženo 18:32:25  14. 02. 2013

Jeden yetti v křoví:

http://www.novinky.cz/koktejl/293298-maly-chlapec-natocil-jedny-z-nejkvalitnejsich-zaberu-yettiho.html

Skritek, vloženo 00:55:37  02. 12. 2012

Znám jeden příběh, od nás ze šumavy. O dřevorubci, který jednou, když se chystal kácet strom, zaslechl jeho nářek. Končilo to tím, že večer navštívil v domovské vesnici faráře a příběh měl závěr v podobě otázky: "Pane faráři, mohou mít stromy duši?". Příběh zůstal tak uzavřený.

« ««   6   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php