20:55:34
28. 11. 2024

Místnost
Co by bylo, kdyby...
...kdyby se to či ono stalo jinak? Jak by se změnily příběhy, které známe? A také - co vám připadalo v příběhu nelogické a mělo by podle vás dopadnout "ve skutečnosti" jinak?

Místnost má od 21:18:31  06. 10. 2001 pronajatou verlit

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   18   »» »

Lory, vloženo 12:48:15  12. 02. 2012

A určitě jsem něco opomenula :)

Lory, vloženo 12:47:37  12. 02. 2012

Pravděpodobně bych se častěji vídala s přáteli a známými, ale zároveň bych s nimi z kvantitativního hlediska byla méně v kontaktu než nyní.
O některých bych věděla méně (facebook i další stránky toho někdy prozradí dost).
Více bych utratila za telefon.
Možná bych více investovala do knih, novin a časopisů.

Práci ještě nemám (kromě občasných brigád), ale studium by to ovlivnilo hodně, protože takhle si se spolužáky snadno vyměňujeme informace, materiály a na netu se dají stahovat učebnice. A vlastně současný systém je nastavený tak, že bez internetu bych jen tak vystudovat ani nemohla, protože přes internet se musíme přihlašovat na většinu zkoušek a vyučující nám tam zasílají informace, které nám neřeknou ve škole.

Spider, vloženo 12:40:30  12. 02. 2012

kdyby mi ho vypli ted hned...tak nejhorsi by na tom bylo, ze bych se nedostal k informacim tak rychle jak jsem zvykli to by mi vadilo...a taky by to znamenalo horsi komunikaci se sportovnimi kluby ve kterych sportuji...

Spider, vloženo 12:39:27  12. 02. 2012

dost by to ovlivnila ma studia, co se tyce materialu a komunikace...

ale hlavne by to znamenalo kupovat si noviny a co pak mas delat s tim papirem ze jo, komunikace by se znacne omezila zadny skype ani email:(

ale dovedu si predstavit zit i bez toho...

nebyla by taverna ani email ani wikipedie ci google... to by byla velka ztrata, ale dalo by se to nahradit knihovnou ve ktere bych musel travit cas ktery jinak stravim na netu...

Clarice, vloženo 12:35:40  12. 02. 2012

No tak jo, přesun z Denního věštce:
Co byste dělali, kdyby přestal fungovat internet?
Jak by se změnila společnost, jak by se změnil váš běžný den?
Ovlivnilo by to vaši práci?

Clarice, vloženo 21:32:38  27. 06. 2011

Larras: Výstižné, to je fakt.
"Mechanický pomeranč" mi kdysi někdo převypravoval. Nečetla jsem, neviděla. Nevím jestli chci, nebylo to nic hezkého.

Mellor, vloženo 18:21:21  27. 06. 2011

Ohledně cenzury jen připomínka, že to, co se děje ve Francii, je vlastně vyhrocení autocenzury v určitém směru. Jinak autocenzura je na denním pořádku a vůbec to nemusí být podmíněno nějakou trestní sazbou. To jen co mě napadlo :o) Ovšem nelíbí se mi to, i když to je oargumentovatelné.

Zřejmě se neshodneme na významu termínu "společenská smlouva", což já považuji, jak jsem již psal, za nepsanou úmluvu předávanou právě normami, zvyky a výchovou, jež je hypoteticky uzavřena mezi všemi lidmi navzájem a která každému z nich garantuje nějaká práva za cenu určitých ústupků (já budu respektovat tvá práva, ty budeš respektovat má) a povinností.
Instituce občanství pro mne již znamená vyšší vývojový stupeň, resp již psanou dohodu mezi občanem a státem (jeho vládou) právě o těch věcech, které jsi psala. Tato dohoda je však namířena prvotně proti jiným státům (a až pak proti ohrožujícím prvkům uvnitř státu), narozdíl od mnou chápané společenské smlouvy, která je namířena vůči každému člověku zvlášť.

Jistě, fenomén peněz má spoustu stinnýh stránek, jak jsi psala - samy o sobě nemají hodnotu, která je jim přisouzena (a musí být "kryty") - na druhou stranu, nic samo o sobě nemá nějakou hodnotu. Ta je dotyčnému předmětu vždy přisouzena :o)
Spíše než jako zápor to však vidím jako klad, neboť díky tomu je měna flexibilní a v případě ztráty ceny se dá nahradit něčím jiným. Kdyby přišla katastrofa, inflace, krize.. tak je to samozřejmě kritické, za předpokladu, že dotyčná událost rozbije fungování společnosti. Bez společnosti a všeobecného uznávání hodnoty peněz ty papírky jednoduše cenu mít nebudou. Je to produkt civilizace a je na ní závislý; ovšem úplně stejně jako další věci, které pro tu samou věc kritizovány nejsou: volená vláda, morální kodex, móda a podobně.
Přesto si nemyslím, že v naší Evropské společnosti vládnou peníze a jsou nejvyšší společenskou normou. Akorát ty do očí bijící případy korupce jsou velmi halasné a strhávají na sebe pozornost. Schválně, jdi ven do města a postupně se ptej lidí, co je pro něj nejvyšší hodnota; vsadím se, že jen málo z nich ti odpoví: peníze.
(A i kdyby byly peníze pro určité lidi tak důležité, prakticky neexistuje důvod, proč jim to vyčítat)

K tématu norem nemám co vytknout, snad jen, že bych dodal, že jen málo "norem a pravidel" si upravujeme vědomě (jak samotné slovo "upravovat" naznačuje) a spíše jsou nám dotvářeny a upravovány prostředím - tedy zkušeností (ať již naší vlastní či předanou jinými). Tento proces probíhá ani ne tak nevědomě, jako neuvědoměle, na hladině pocitů a emocí.

Člověk žijící o samotě přichází o hodně z našeho hlediska, neboť při našich možnostech shledáváme ty jeho nanejvýš ubohé. On sám to však může vidět úplně jinak :o)

Jinak je sledován zajímavý efekt v rámci socializace a snahy měnit zavedený řád. Čím déle se člověk šplhal na vrchol a čím víc do toho musel dát, tím více bude poté obhajovat starý řád. Revoluce a převratné reformy mají nejčastěji na svědomí politické rychlokvašky.

Aes, ohledně poustevníků - ti byli velice vztaženi do společnosti a často se až předůsledně řídili jejich normami. Ostatně proto jich byla řada svatořečena, pokud vím; pro jejich vysokou morálku a společensky a duchovně pozitivně hodnocené ctnosti. Navíc se o většině (možná bych mohl říci i o všech) poustevníků vědělo, kolovaly o nich pověsti a vůbec se kolem toho nadělalo spousta řečí.
Dalo by se říct, že žít jako poustevník tě ještě více zviditelní v očích společnosti a zvýší to tlak na tebe kladený, než kdyby sis dál uprostřed vesnice ryla vlastní zahrádku :o)
(A anomičtí poustevníci se spíše zovou loupežníci)

Larras, vloženo 17:23:49  27. 06. 2011

Mellor: Ten můj první příspěvek nebyl moc struktorovaný, takže se to pokusím objasnit, ale pojedu podle toho, jak jsi reagoval ty.
1)Peníze a spol. smlouva
Společenskou smlouvou se myslí nepsaná společenská dohoda mezi občanem a státem (establishmentem), kdy občan se podřizuje zákonům, principům a obecně přijímá dané vzorce chování pro soužití za to, že stát mu zařizuje ochranu (bezpečnost),spravedlnost (ve smyslu potírání zločinu) a další - záleží na tom, kterém státě.
Peníze - jako vynález jsou jistě praktické, to nepopírám, nicméně mi může vadit žít ve společnosti, kde peníze vládnou a jsou nejvyšší společenskou hodnotou. Mám jiné hodnoty a poslední dobou také přibývá tzv. společenských sebevražd tedy alespoň co se ke mě doneslo.Mladí dospělí lidé, kteří nesouhlasí s hodnotami společnosti a není to revolta, ale prostě nevidí smysl toho, být součástí něčeho co je jim odporné. Samozřejmě je to extrémní pohled a dá se to řešit jinak - ale spíš mi přišlo zajímavé, že poslední dobou je toho nějak více.
K penězům pak taky mám to, že nemají žádnou hodnotu - je to cár papíru, jak jsme se o tom bavili, vše je hypotetické ne-li dnes už virtuální (prostě čísla na účtu).To znamená, že jsme vložili tolik energie do něčeho co může zmizet mávnutím proutku - přírodní katastrofa, inflace, krize - najednou vše ztrácí hodnotu a tento úžasný produkt civilizace je k ničemu.
2)Zvnitřněné normy
Samosebou se s tebou shodnu na vlivu norem, které jsou společností dané.I když tam mohou být značné rozdíly jak kulturní, tak osobní... protože každý si nějak ty normy upravujeme podle sebe. Nicméně je podle mě možné, že dojde k otupění svědomí - tedy potlačení té normy a člověk už krádež nevnímá jako zločin, spíš třeba jako špatnost či malé selhání.(např. krádež a Čechy si pořád všichni spojují) Záleží samozřejmě na výchově a zvnitřněných normách od rodičů - což je problém dětí, které žijí ve slumu, ghettu, bídě - normy jsou jiné - podle skupiny, ve které vyrostly.(není pro ně problém krádež, ale to že se nechali chytit).
3) Je jasné, že člověk, který je sám ve svém životě o hodně přichází než člověk, který vyrostl v jakékoliv komunitě,skupině,kmeni,společnosti...to se shodneme.
4)Konkrétní svobody - jasně,má smysl řešit - plošně, především svobody společné více lidem, než naši osobní-myšlenkovou - na tu si každý musíme dávat pozor sám.
5)socializace - shoduji se, že souvisí se svobodou. Pokud proběhne úspěšně - tak se snažíme stoupat na spol. žebříčku apod. a zajímáme se o dění ve společnosti a můžeme se snažit ho ovlivňovat, případně i chod společnosti měnit.
Na další důležité body tvého příspěvku jsem reagovala vlastně v rámci odpovědi Clarice a Aes Sedai, tak to nechci psáti znova, protože už tak toho píšu dost...tak aby se někdo necítil mnou omezován ve své svobodě.:)

Larras, vloženo 16:10:58  27. 06. 2011

Clarice:
zajímavý sen...takové sny bych chtěla taky:)
Jinak ten problém svobody, o kterém píšeš je jeden z těch nejstarších, alespoň podle mého názoru, jelikož se jím zabývá mnoho náboženství.
Ten problém bych označila jako "vývojový", a hned vysvětlím proč.Všechny malé děti chtějí být dospělé, protože se cítí být omezované a svazované zákazy rodičů, myslí si a těší se, že až dospějí budou si pak moci dělat co chtějí - a to je pro ně svoboda. Jenže takováhle svoboda je sobecká a pokrytecká jako děti, které vidí hlavně sebe. Nicméně, když jsou děti dospělé zjistí to co bohužel dnes vadí stále více lidem a to je zodpovědnost...takže sice mohou dělat vše, ale nesou za to zodpovědnost. To se jim nelíbí a chtějí být zase malými dětmi, které nemusí nic řešit. Z toho zase vyplývají další problémy, že lidé často chtějí zodpovědnost přenést na někoho jiného, aby nemuseli nic řešit, tudíž si často sami nechají vzít svou svobodu z lenosti a pohodlnosti. Dle mého názoru to souvisí rovněž z dospělostí.Ta kromě jiného spočívá v tom, že buď se s tím vyrovnáš a budeš mít zodpovědnost za své činy a nejen třeba za ně... ale třeba i jak to vnímá např. judaismus i za to jak působíš na ostatní a pod. Nebo to nepřijmeš a pak se z tebe může stát spousta věcí - jedna z nich může být to, že začneš věřit v tuto svobodu a žít tou "ultrasvobodou"(pěkný příklad je třeba Mechanický pomeranč)kdy, máš svobodu dělat vše, ale na to už musíš být docela silný charakter, který právě neřeší koho tím zraní co zničí a neomlouvá se.
Aes Sedai:
O té informovanosti jsem psala, ale v přesně opačném smyslu, právě to, že právo na informace a svoboda informací je pro mě dnes hodně důležitá z toho důvodu, že spousta věcí selektováno medii, internet se cenzuruje, facebook mým kamarádům maže příspěvky s politickými názory(ne extremistickými).Tím rovněž souhlasím, že je narušeno právo na soukromí (dnes se ti bez jakéhokoliv upozornění může v pc hrabat policie apod.), a vůbec svoboda názoru. A jak zmiňuješ dále jde to čím dál tím k větší kontrole - kontrola tisku atd. atd. a lidé se tomu podrobí... a nejen z lenosti a pohodlnosti, mnohem účinější je strach - a ten zabírá vždycky - např. ve Francii si lidé doprovolně cenzurují internet, protože pokud by se dostaly na nějakou stránku ze seznamu zakázaných stránek - budou odstřihnuti od internetu a hrozí jim vězení. A z toho pro mě vyplývá to, že když už jsme na tom dnes takhle špatně, tak se buď něco velkého stane - vzpoura, revoluce, protesty a nebo to půjde do háje.

Aes Sedai, vloženo 09:55:19  27. 06. 2011

Clarice: Stará Indiánka byla moudrá žena! :))

Svoboda v omezené míře pro mě znamená to, že pokud dodržuju nějaké společenské normy, nikdo ně nezavře, nebrání mi mít mé názory, apod. Ovšem problém by nastal, kdybych některé normy nepovažovala za dobré a chtěla bych žít jinak. Např. si ohradit kus lesa a tam bydlet, jak to dělali dřív poustevníci. Nešlo by to, chtěli by po mně daně a nevímco... Takže 100% svoboda neexistuje. Ani svoboda v informovanosti, jak tu někdo zmiňoval, protože vždy je někdo, kdo určuje, jaké informace se ke mně dostanou.
Jak to bude dál? Vidím stále větší důraz na bezpečí. Už teď v ulicích přibývá kamer apod., dřív nebývaly. Člověk bude pořád něčím snímán, aniž si to uvědomí a aniž se proti tomu bude bránit. Nebo se bránit bude, ale bude mu to houby platné. Bude tedy narušeno právo na soukromí. Myslím, že i ty čipy, o kterých se tu kdysi mluvilo, přijdou. Svoboda bude více omezována, ale takovým způsobem, že si člověk zvykne, aniž by to třeba za omezení svobody časem považoval. A proto přibude anarchistů, kteří si budou více uvědomovat, co je jim bráno, avšak budou společností odsuzováni. Protože, přiznejme si to, většina lidí jsou takoví "králíčci" - mít svou králíkárnu, přísun žrádla a ochranu před dravci - a budou spokojení.

Mellor, vloženo 13:36:27  26. 06. 2011

Asi to bude pravda, když to říká stará Indiánka :o)

No, jak to vidím já.. já si pomalu utvářím představu. Zatím se mi formují dvě mě poměrně jasné věci.
Svoboda v nejobecnějším smyslu existuje pouze na rovině idei. Vždyť i jakákoliv definice by byla omezováním toho pojmu - ostatně proto se definování také říká vymezování (hranic). Co by se týkalo lidské svobody v tomto kontextu, člověk, jak již bylo řečeno, je omezen bezpočtem věcí, ať se již jedná o fyzické tělo, různé druhy sociálního, kulturního, biologického, genetického či evolučního determinismu či jiné vlivy. Jednoduše jsme nesvobodní samotnou svou existencí - o takových věcech se již napsaly stohy literatury v kontextu teorií vnímání, mínění (doxa) a pravého poznání (episthémé).

Na základě tohoto, kdy "pravá" svoboda prakticky neexistuje, má smysl bavit se pouze o konkrétních svobodách, jako jsou již Larras zmíněné svobody občanské, lidské a podobně; až se můžeme dobrat k těm nejkonkrétnějším svobodám týkající se určitých věcí (svoboda vyznání, vlastnictví).
Tyto svobody už mají společné pouze několik věcí, jako je spojenost se člověkem a nabídka, paleta možností. Tyto svobody jsou omezené, neboť jsou již definované a jako takové mají nastavené hranice (nemůžeš vlastnit něco, co již vlastní někdo jiný, svoboda slova má své výjimky a omezení).

Jinak řečeno, naše svobody spočívají v tom, že si můžeme vybrat z poměrně rozsáhlé škály možností v omezeném lidském světe. Abychom se dobře začlenili do tohoto systému a nepociťovali nátlaky a hranice jako palčivé problémy, k tomu slouží podle mne úžasný proces socializace.

Ptal jsem se, jak to vidíte se svobodou - nyní tedy svobodami - v budoucnu. Pokud sám sobě tuto otázku položím, pak jen v kontextu znalostí a chabém povědomí, které mám o lidské historii. Dnešní stav svobod vidím velice růžově; to, že se některým lidem zdá, že jsou čím dál více omezování, souvisí úzce s jejich povědomím o paletě svobod, informací z různých částí světa (se kterými se často srovnáváme nehledě na rozdílné sociokulturní podmínky) a růstem sebepoznání a rozumových schopností.
Jinak řečeno, jedná se o stejný pricip jako klasické Sókratovo "Vím, že nic nevím", tedy že čím víc toho člověk zná, tím větší má povědomí o tom, co ještě nezná. Čím větší má člověk přehled a čím větší přísun informací (konkrétních, i zpracovaných), tím větší má povědomí o tom, jaké možnosti by člověk mohl mít a nemá. Vzniká tenze, stejně jako v předchozím případě, která vyústí buď v kapitulaci, stagnaci či ještě větší zájem o danou tematiku - a posléze třeba v úsilí o větší podíl svobod pro jednotlivce.

Neberte to tak, že jsem absolutně spokojený se současným stavem věcí. Nelíbí se mi toho víc, ale momentálně jen v té emocionální rovině, neboť jsem se o různé lidské a politické svobody příliš konkrétně nezajímal a nemám dostatečné informace, abych mohl soudit či dokonce navrhovat lepší řešení.

Clarice, vloženo 07:52:49  26. 06. 2011

Mellore, za to můžeš ty :). Když jsem tu včera před spaním psala minulý příspěvek, promítlo se mi to celé do sna, v němž mi stará Indiánka (fakt nevím, proč zrovna ona) sdělila definici svobody :).
Pravila "Svoboda, děvče, je to, když můžeš udělat, říct, sníst a osouložit cokoli co chceš. Jenomže to nefunguje, protože se musíš ptát na názor druhé strany a navíc ještě musíš věřit tomu, že děláš dobře."
Tak nějak, asi ne doslova. Byl to hrozně živý obraz, v němž jsem vnímala takové detaily jako jiskry vylétající z ohně a hrubost kamene, na kterém jsem seděla. A ona navíc mohla být zkouřená -:))).

Ale musím říct, že s ní souhlasím.

Clarice, vloženo 23:44:15  25. 06. 2011

Mellore, jak to vidíš ty?
Rozhodneš se, až si tu počteš, nebo už máš jasno?
Definice neexistuje a jak zhruba píšeš, "všechna pojetí toho pojmu jsou vlastní jedincům, kteří o něm přemýšlejí ze svého úhlu pohledu."

O čem jsem psala - vědomí toho, že můžu něco udělat, co mi navíc obohatí život... nebo že si moc přeji pocítit svobodu po splacení závazku, jsou jen takové části skládačky, kterou sama za sebe nedám dohromady.
Proto jsem hnedle na začátku psala, že "svoboda není a bude hůř."
Zkrátka si myslím, že aby se člověk cítil "svobodně" v čemkoli, musí si nejprve uklidit sám v sobě. A to já neumím, protože mně ovlivňuje hromada věcí z vnějšku (lidi, které znám, vztahy v rodině, práce, vyhlídky do budoucna...). Většina rozhodnutí v životě mně nutí nechat se ovlivnit těmito věcmi - čili přemýšlet o tom, jestli třeba svými činy někomu neublížím. A proto nejspíš nikdy nebudu mít pocit, že můžu udělat cokoli, aniž bych pak musela řešit následky.

Nevím jestli to dává smysl.

Mellor, vloženo 19:31:37  25. 06. 2011

Pěkný a zajímavý přehled jsi podala, Larras. Líbí se mi zvláště Kantovo pojetí, které jsem bohužel neznal. Nevíš ještě, kde se řešení této věci věnoval?
Ale já se ptal na osobní názor na svobodu - tudíš mám pravdu, když napíšu, že všechna tato pojetí jsou tvá vlastní a tak je i vidíš, když se řekne "svoboda"?

Měl bych pár připomínek. Nejprve bych rád věděl, proč se ti zdá volba peněz jako zástupného prostředku, který je, jak jsi psala, potřeba k přežití (zde bych dal rovnítko s úspěchem. Neboť je úspěch je obhrouble řečeno přežitím, a každý další úspěch jen zvyšuje hodnotu a kvalitu tohoto "přežití") - proč se ti to zdá smutné? Mě třeba peníze přijdou jako geniální vynález. Universální hodnota.
To na okraj.
Trochu bych polemizoval, dovolíš-li, s oním podvolením se společenské smlouvě. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že je podvolení se společenské smlouvě "přirozené" v tom smyslu, v jakém je člověk přirozenou součástí společnosti; je to jedno ze základních pravidel, přesněji řečeno funkčních postupů a strategií, které fungují a zajišťují jedinci mnohem větší výhody, než kdyby ji nedodržoval (bavíme-li se o společenské smlouvě ve smyslu směsi Hobbse a Locka - že každý má právo na život, právo na reprodukci a majetek a s tím spojené povinnosti k ostatním). Každý, kdo se ve společnosti narodí (a mluvím obecně o společnosti lidí, ne konkrétní Evropské), je automaticky vystaven těmto nepsaným (prve) zákonům a postupně je vezme za své, jako samozřejmé.
Žádný člověk narozený ve společnosti nemá možnost se tomuto vyhnout (leda by byl patologickým sociopatem), a ten, kdo se později rozhodně "opustit" pojetí společenské smlouvy, ji nikdy neopustí; je velice těžké, neřku-li nemožné překonat jednou zvnitřněné principy. Vrah ví, že jeho oběť měla a má právo na život a stejně tak všichni okolo. Zloděj ví, že to, co krade, něčí bylo a teď je to jeho. A tak podobně.
Pravda, píchám do maličkosti, ale zdálo se mi důležité tohle zmínit.

V souvislosti s nezávislostí, oproštění se od peněz; někde jsem slyšel, že člověk skutečně nezávislý na penězích jich musí mít tolik, aby mu už na jejich dalším vydělávání nezáleželo. To třeba není moc přesné, vezmeme-li v úvahu, že ten člověk je stále závislý na penězích, akorát tu závislosti nepociťuje. Nezávislý na penězích by byl, kdyby žil na opuštěném ostrově, kde by neměl žádný kontakt s civilizací, a živil by se vlastní mrkví a salátem.

Líbí se mi tvůj názor, pokud jsem ho správně pochopil (ačkoliv jsi ho uvedla v souvislosti se zákony), že společnost nejenže člověka nezbavuje svobody, ale naopak ji rozšiřuje - zdání omezení svobody se může týkat toho, že s rozšířením pole působnosti současně nastaví hranice.
Vezměme si rozdíl mezi člověkem žijícím ve společnosti a mimo ni (tedy, když budeme uvažovat, že žije absolutně sám někde v lese bez kontaktu s jinými lidmi).
Bezspolečenský člověk se nějak narodil a nějak žije - neumí mluvit, neboť to nepotřebuje, neumí šít kožešiny nebo lovit, pokud na to sám nepřijde, neumí skoro nic a všechno si musí vynalézt sám. Na řadu věcí pravděpodobně nikdy nepřijde. Jeho život bude plný hlavně shánění potravy, spánek a vyhýbání se nebezpečí (pomineme rozmnožování, jelikož bez partnerky by to šlo těžko). Je svobodný? Může se rozhodnout, že si dá k obědu krocana - ale musí jít na lov, musí mít štěstí, musí rozdělat oheň.. pokud ne, má smůlu. Přát si to může, ale bude mu to k užitku stejně, jako by si přál k obědu velrybu.
Člověk narozený ve společnosti je, jak by někteří (Freud a spol) řekli, od malička svazován společenskými dohodami, dogmaty, principy. Samozřejmě je potřebuje, aby se dovedl orientovat v "džungli" společnosti. Zároveň se sociálními dovednostmi rostou i jeho schopnosti kognitivní, socioemoční a fyziologické - vše řádně stimulováno výchovou a okolím bohatým na podněty. Postupně je tomuto jedinci poskytnuto základní vzdělání a tím se mu otevírá (již pootevřená) cesta k dalším a dalším poznatkům z kolektivní studnice vědomostí.
Tenhle člověk má možnost zeptat se, prodiskutovat vše s dalšími lidmi, má možnost zjistit, jak se co řešilo dříve a co fungovalo, má dostatečné základy pro vlastní nová inovativní řešení - a pro rozhodnutí. Může se dočíst názory, které tvrdí, že celá lidská psychika je evolučně determinována, může si to uvědomit, pokusit se studovat sám sebe a zkusit se lépe kontrolovat a ovlivňovat. Může propadnout biologickým deterministům a pokoušet se aplikovat jejich poznatky v praxi. Nebo se přidá jinam. Nebo vymyslí novou, vlastní teorii. Nebo se rozhodne, že psychologie, antropologie, sociologie a podobné žvásty jsou nanic a půjde stavět domy. Nebo se dá na uměleckou dráhu. Nebo půjde do politiky.
Nebo.

Samozřejmě se jedná o "ideální" a "evropský" případ a mnohdy člověk narazí právě na ty mantinely, které jsem zmínil prve - může jím být sociální rozvrstvení či špatná socializace, stigma... cokoliv. V zásadě však je možné dosáhnout (pozor - společností nastavenými a povolenými způsoby; je možno využít i ty nepovolené a trestané, ovšem s rizikem odhalení a sankcí) skoro všeho.
V rámci společnosti.

Jinak jsme velice omezeni sami sebou :o)

Larras, vloženo 03:51:07  25. 06. 2011

Diskuze o svobodě:) to mi prostě nedá, když už se Mellor tak všeobecně zeptal.
Opravdu pojem "svoboda" je velmi velmi široký a taky záleží na kontextu, např. osobní, občanská svoboda apod. v tomto pojetí musím svobodu nutně spojovat s právy a rovněž zákony. Ačkoliv primární pohled anarchistů je jistě proti zákonům a zřízením, které nás "omezují", bohužel to není tak úplně pravda. Některé zákony nám zachovávají svobodu - např. to že soused na zahradě nesmí pálit pneumatiky a vy to nemusíte dýchat... Ta druhá část jsou ta práva - svoboda názoru, slova, svobodného veřejného vyjádření, právo na informace atd... tyto části svobody mi přijdou v dnešní době nejdůležitější.
Jak již bylo zmiňováno, s právy našimi a druhých je potíž... rozhodně mi přijde trochu zkreslující a zjednodušené tvrzení, že "kde začíná svoboda druhého, končí svoboda moje". Na základě tohoto tvrzení bych omezovala strašně moc lidí... protože lidé si neustále zasahují do své svobody, bojují a rvou se o své záměry, zasahují si do nich a docela vědomě si je navzájem maří... A to je podle mě zásah do svobody opravdu veliký... Více se mi proto líbí pojetí Kantovo:"Zákon je tu od toho aby slaďoval moji svobodu se svobodou ostatních".
Nicméně je jasné, že předchozí pojetí svobody je trochu moc materialistické - vždy tu bude něco co nás bude omezovat a omezuje - ostatní lidé, naše lidská přirozenost a pudy – někteří lidé jsou pohlceni svými pudy či jinými věcmi, které je svazují a jsou nesvobodní sami v sobě. Takže otázka zní co vlastně vyjadřuje/ prezentuje naši svobodu v tom širším filosofickém pojetí? Dle mého názoru jsou to především myšlenky.
Myslím, že na tomto fóru i všem fantasákům to přece musí být vlastní, protože svět jejich fantasie je jejich svobodou a toto všechno jsou její produkty.
Proto pro mě z toho všeho vyplývá, že hlavní je možnost prezentovat myšlenky, názory a šířit je. Mít možnost přijímat informace o světě, které jsou nepřeceděné a nesektované. To bych zdůraznila jako hlavní hodnoty - i když zjednodušeně - k občanské svobodě.
Svoboda osobní, i když jsem to už trochu promíchala výše, je něco co je vlastní konkrétně mě jako osobě. Patří tam i svoboda občanská, ale rovněž osvobození své mysli, sama sebe, možnost seberealizace - s tím souvisí ale opět společnost. A jak už psala Clarice, je jen na nás jestli se podřídíme společenské smlouvě či ne. A také jestli nám to za to stojí. Chápu Clarice v tom smyslu (možná že se pletu), že prostě jsme si nevybrali, kam se narodíme, a proto abychom přežili jsme omezeni tím, co je potřeba k přežití - především práce - peníze apod. Ano a svým způsobem je to nesvoboda, jsme závislí na penězích, protože si to naše společnost vybrala jako hodnotu k přežití, avšak nejen přežití ale i úspěchu, což je smutné. Symbolem svobody může v tomto smyslu nezávislost, taková ale jakou mám na mysli se neslučuje s obecnými pravidly společnosti – tedy odproštění se od peněz. To však souvisí s výše zmíněným chozením do práce, která mi nemusí nic nepřinášet. Proto je nutné si vybrat, a následně hledat a zkoušet najít způsob pro sebe čím dál tím více svobodnější. Někteří jsou velmi odvážní a rozhodnou se odejít ze společnosti, kde žijí a začnou žít někde jinde, jiní se snaží žít tak, jak je to pro ně svobodnější i zde - např. umělci (či ti co mají to štěstí, že dělají to co je naplňuje). Nicméně já nezavrhuji společnost - pokud někdo nabyl toho dojmu. Jen některé její praktiky. Nicméně je jasné, že produktů společnosti a kultury bychom se nikam nedostali a rozhodně já o ně nechci přijít, protože mi také přinášejí svobodu - internet, knihy apod.

Mellor, vloženo 19:22:16  24. 06. 2011

Takže jen abych se ujistil. Podle tebe svoboda je "vědomí, že můžu udělat cokoliv, co ti nějak pozitivně obohatí život"? Nebo se to týká svobody rozhodování ve společensky daných mezích? Morálních mezích? Nebo je to snad ona "možnost rozhodovat o svém životě"? To je ovšem fráze, a pokud to cítíš takto, potřeboval bych to dovysvětlit.
A tím pozitivním ovlivněním zmíněném v první definici myslíš, že ti to přinese výhody a příjemné a užitečné věci?

Ukázka s bytem je zajímavá a ještě bych se na ní pak odvolal, ale teď bych si rád ujasnil pojem, o kterém se bavíme :o)

Clarice, vloženo 19:05:58  24. 06. 2011

To je právě to. Jinak ti bude svobodu, ať už je to cokoli, vnímat vězeň, muslimka, oběť domácího násilí, zdravotně postižený, Rom, "svobodná" matka, opuštěné dítě...

Já myslím, že "svoboda" je spíš něco duševního - vědomí, že mohu udělat cokoli, co mi nějak pozitivně obohatí život. Ale musím se ohlížet na to, jestli tohle moje počínání někomu neublíží.
Jenomže když se ohlížím na druhé, jde o svobodu? Ta se spíš definuje jako něco, co můžeme udělat kdykoli, jakkoli a hlavně beztrestně. A s tím nesouhlasím.
Možná právě to věčné odvolávání se na demokracii způsobuje, že se čím dál tím víc lidí cítí jako vězni společnosti, která jim furt a dokola něco diktuje. Chtěli by to změnit, ale nevědí jak, protože se buď ohlížejí na druhé, nebo nevědí jak vysvětlit, co je to svoboda.

Třeba teď (vím, že o tom furt melu), ale hrozně si přeji zkrátka splatit byt, pak budu mít pocit svobody v tomhle směru - budu mít něco, co je moje, co jsem dokázala. Jen kdyby to šlo rychleji, než za pět let.

Chtěla bych mít možnost "rozhodovat o svém životě." Zní to blbě, ale nevěřím tomu, že to jde. A pokud ano, ne na sto procent. Vadí mi závislost na společnosti, ale přitom nevím, jak se cítit nezávisle a zároveň být její součástí. Jde to vůbec?

Mellor, vloženo 18:30:40  24. 06. 2011

Tos to ovšem moc nerozvedla, Clarice. Co je podle tebe svoboda? A co tedy znamená, když tvrdíš, že "není"?

Clarice, vloženo 16:54:17  24. 06. 2011

Už teď není a bude ještě hůř.
Co jiného byste ode mně mohli čekat, žejo :).

Mellor, vloženo 01:08:49  24. 06. 2011

Neros zmínil ve Svitu poměrně zajímavou otázku; nejspíš tu už byla někdy zmíněna. Jak to vidíte s vývojem svobody nyní a do budoucna?

S tím bych rád spojil i vaše definice pojmu svoboda. Neboť tento abstraktní pojem se vskutku dá vykládat různě.

« ««   18   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php