|
Mno, když mluvíš o novějších výzkumech, řekneš o nějakých nebo jakým způsobem byly vedeny? Přiznám se že vycházím z různých článků a knih sepsaných hlavně ve dvacátém století.
Ovšem ten experiment se šimpanzicí je tak z poválečného období, zda si to dobře pamatuji.. dnes by nemohl být proveden.
Co se týče našich výzkumů, nic s tím nenaděláme, my zkoumáme našimi prostředky a dokud neporozumíme řeči různých zvířat (a že jsou v tom ohledu docela slušné výzkumy, viděl jsem zajímavý dokument o dorozumívání se mezi hyenami), tak to těžko můžeme říct se stoprocentní jistotou :o) Ale pokud hovoříš o výzkumech naopak dokazující třeba to porozumění abstraktním pojmům, vycházíš nutně ze stejných typů výzkumů, ne?
(A jen tak mimo, španěl by si nejspíš částečně s francouzem rozuměl.. koneckonců oba vychází z latiny; to je podobně jako čeština a ruština, když se člověk snaží, porozumí :o)
S těmi slonicemi; nevím, co emoce mají společného s pochopením abstraktních pojmů. A to chování beru jako pochopitelné, ovšem rozhodně nemůže být považováno za důkaz pochopení smrti.. zajímavé by bylo pozorovat stejnou skupinku, zda by se tohle chování opakovalo.
Paměť sice mají, ale zdaleka ne tak fenomenální, jak se obvykle soudí. K zapamatování si tras a míst obvykle stačí ta "jednodušší" část paměti, kdy si vrýváš určité vzorce chování, chůze odněkud někam, kde jdi udělala zkušenost, že něco získáš. Nejkrásnější na tomhle typu paměti je, že je jí víceméně jedno, jak a jestli se prostředí mění; jelikož je to propojené hlavně z pohybem, tak pokud hlavní body - dejme tomu vysoká vzdálená hora, velký kaňon - jsou relativně zachovány, stromy mohou kompletně vymizet a slon stejně půjde jako vždycky. Je to tím, že tyhle věci se v paměti nezachytí, neboť nejsou pro danou cestu důležité. Jednoduché paměťové stopy. (Pěkný příklad je i u lidí, kdy člověk třeba chodí každý den někudy do práce.. a když mu pak dáte krabice a aby sestavil tu trasu, jak jsou kolem domy a tak.. tak najednou vidíte, že si toho moc nepamatuje :o) (To jsou nádherné experimenty u dětí na prvním stupni základky.. taky to chci někdy zkusit :o)
Co tím chci říct - taková paměť opravdu nepotřebuje tvořit silné asociace, jde vyloženě o mechanický aspekt paměti. Ony asociace se tvoří až myšlením, přemýšlením.. tím nechci říct, že sloni třeba nemyslí, jen, že uvedený příklad nesouvisí :o) |