01:31:54
28. 11. 2024

Místnost
Co by bylo, kdyby...
...kdyby se to či ono stalo jinak? Jak by se změnily příběhy, které známe? A také - co vám připadalo v příběhu nelogické a mělo by podle vás dopadnout "ve skutečnosti" jinak?

Místnost má od 21:18:31  06. 10. 2001 pronajatou verlit

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   26   »» »

Mellor, vloženo 16:33:35  14. 03. 2011

Neví že zemřou; pud sebezáchovy je pud, ten nemá s věděním co dělat, a obrana mláďat taktéž. Sebeobětování se ve chvíli, kdy tě žene mateřský pud a kdy prostě nepřemýšlíš nad důsledky (a jediná věc kterou chceš je chránit, ne za někoho umřít).. jak jsem už napsal, krom toho uvědomění si smrti (a vlastní smrti obzvláště) je úzce spojeno s abstraktním myšlením a to je, co snad zatím víme, výlučná "schopnost" člověka.
Ani šimpanzi myslím nepochopili pojmy jako čas či nekonečno. A pojem smrt jim ani nechtěli vysvětlovat, protože se báli, že by je to příliš vystresovalo :o)

Spider, vloženo 08:02:20  14. 03. 2011

Mellor: jak vis ze zvrate nevi ze zemreou??

pud sebezachovy maji...tak nejspis vedi proc, ne?

nektere jsou totiz ochotne zemrit pri obrane mladat...

Adhil, vloženo 18:23:47  11. 03. 2011

Jenom jedna rychlá možnost:

Poptávka po učení o spasení a zároveň rovnosti před tváří duší před tváří boží by vytvořila synkreci mithraismu, orfických kultů a stoické etiky hlásající rovnost lidí. Dál rozdílů mnoho není.

(vytvořeno v rychlosti a nedomyšleno :)

Clarice, vloženo 16:51:37  11. 03. 2011

Tak tahle verze se mi líbí, ale kdo ví, jak by to tu opravdu vypadalo. Znát odpovědi na otázky, které sice umíme položit, ale jejichž dosah je někde daleko za horizontem, to je prostě to nejhorší mučení :).
Tyhle představy "co by bylo, kdyby" mě děsně deprimují, ale vyhledávám je, což tedy není zrovna dobrá kombinace :).
Někdy bych brala být na chvíli třeba kočkou - žít instinktivně, nic neřešit, po ničem nepátrat...
Akorát by mi vadila ta věčná březost :).

Iwo Olorin, vloženo 10:42:32  11. 03. 2011

Neros: Tak předně je možné, že by se vzmohla prostě nějaká jiná židovská sekta, však takových proroků bylo. Pokud ne, tak by se nejspíš zatraceně změnila politická mapa: Řím (západní) by neměl oficiálního pokračovatele (žádná škoda), a asi by chvilku trvalo, než by se italská města vzpamatovala a navázala na antickou tradici jakousi renesancí. Na východě by nejspíš stejně byla Byzanc, kde by mohl zakotvit třeba zoroastrismus a přes Rus by se tam setkával se severskými vlivy. Dost by záleželo, jak by se dál vyvýjel judaismus, ale bez křesťanství a jeho úspěchu by žádného Mohameda nemuselo napadnout sjednotit pouštní kmeny agresivním monotheismem, takže bychom se možná zbavili moslimánů. Možná bychom v Americe tolik nezmasakrovali původní obyvatelstvo a nenavozili bychom tam otroky z Afriky (alespoň ne programově jako podlidi). Irové by spokojeně uctívali Morriganu a nikdy neslyšeli o IRA, Litevci o Řádu německých rytířů, et cetera, et cetera...
No a o posvátném háji už psal Sikar :-)

Mellor, vloženo 10:36:55  11. 03. 2011

Mimochodem, schopnost uvědomit si vlastní smrtelnost je aspektem schopnosti abstraktního myšlení. A to je něco absolutně úžasného :o)

Mellor, vloženo 10:35:56  11. 03. 2011

Clarice, Ginny; člověk má rozhodně vyvinutější mozek než ostatní tvorové; a jednou ze základních odchylek, kterou se lidé "vyčleňují" ze zvířecí říše je schopnost uvědomit si vlastní smrtelnost. Zvířata jednoduše neví, že zemřou, a tak to neřeší.
Člověk ano, a tak to.. často také moc neřeší :o) Nicméně co se týká řešení "blbostí", tak se nad tím zkuste trochu zamyslet. Nic není blbost, pokud to pro dotyčného má nějaký význam; s tím pak souvisí psychická rovnováha a určitá spokojenost..
Ale také se správně říká, že člověk chce vždy to, co nemá, a netouží po tom, co má; čili že se stále za něčím žene, ať jsou to pro někoho "malichernosti" nebo "důležitosti". To je však také to, co nás tlačí kupředu, co nám dovolilo vytvořit Kulturu, kterou nemá žádné zvíře, technologii, společnost.. a podobně.
Jistěže člověk ještě není "dospělý", jak připomněla Ginny, ale v tom to vězí. Žádný druh není dospělý. Kdyby byl, ustrne a pomalu odpadne.. ostatně i tohle téma je pěkně zpracováno v různých scifi :o) Jakmile ti nějací emzáci "dospějí" a jsou super a cool a machři a do jednoho budhističtí mniši, brzy vymřou.
Aneb, život je vývoj, neustálý pohyb a změna :o)

Quendi, vloženo 09:00:07  11. 03. 2011

Clarice: IMO je že člověk úplně stejný jako všechna ostatní živá stvoření na světě, jen má vyvinutější mozek. A z toho pochazí všechno ostatní, jako např. vědomí si vlastní smrtelnosti, filosofické přemítání, nespokojenost, mylný dojem, že je někdo pánem tvorstva apod. Jen si to spousta lidí neuvědomuje.

Sikar, vloženo 07:23:47  11. 03. 2011

Neros: v neděli bychom chodili do posvátného háje, obětovali Svantovítovi a poslouvali ty Odinovy uctívače ze severu.

Takže to samé, co dělá hodně lidí i tak.

Neros, vloženo 00:28:51  11. 03. 2011

Chmmm... teď zpátky k historii/sociologii/politologii/religionistice:
Co by se stalo, kdyby se zapomnělo na J.K. (Myslím Jesuse, nikoli Jiřího Kulhánka)
*Neptejte se jak a proč, ale prostě by se o něm nevědělo- třeba proto, že by vůůůbec nebyl*

Hallorn, vloženo 22:25:21  10. 03. 2011

Ještě něco k tématu zamilovaných robotů.
Z komiksu Gunnerkrigg court od Toma Siddela

Clarice, vloženo 18:36:53  10. 03. 2011

Ginny: Tak teď jsi druhý člověk, který mě dneska mile šokoval. Díky.
Tak to asi bude.

Ginny, vloženo 18:22:20  10. 03. 2011

Clarice: víš, občas mívám silný dojem, že ačkoli se považujeme za pány tvorstva, tak jsme spíš jediný druh na téhle planetě, který je naprosto mimo mísu. Jak říkáš, jsme věčně nespokojení, řešíme blbosti, likvidujeme sami sebe a okolí kvůli ještě větším blbostem, plácáme se po vesmíru a pořád něco hledáme - Boha, sebe, smysl života... je to tím, že jsme ten poslední kousek vývojové skládačky, něco víc a lepší, nebo je to tím, že všichni ostatní živáčkové už tyhle suprdůležitý otázky vyřešili někdy dávno, přišli na to, že když se narodíš, tak musíš i umřít a nic s tím prostě udělat nejde, takže se zbytečně nestresují a užívají si ten život, který jim byl dopřán?
Takže za sebe bych odpověděla na tvou poslední otázku asi takhle - protože jsme jako druh ještě nedospěli. Ještě jsme nenašli odvahu změnit to, co změnit můžeme, trpělivost snášet to, co změnit nemůžeme, a ani moudrost, abychom takové věci od sebe dovedli odlišit. A dokud se to nenaučíme, budeme pořád jen brblající lidstvo:)

Clarice, vloženo 17:49:20  10. 03. 2011

Spíš by mě zajímalo, proč si lidé jako jediný živočišný druh uvědomují svou smrtelnost a mají tedy možná i kvůli tomu potřebu se "vylepšovat." Jakkoli.
Proč jsme sami se sebou spíše nespokojeni? Co se týče vzhledu, práce, životního stylu, partnera, já nevím čehovšehoještě.
Jsou to věci, které se dají lehce měnit, tak proč furt tak brbláme?

Spider, vloženo 16:16:38  10. 03. 2011

jak hodne bude robotizovany...protoze uz dnes mame umele klouby apod...

nechapu

Aditu, vloženo 15:29:55  10. 03. 2011

Priklad kyborga je uplne jasnej Robocop.
Za androidy bych jmenovala Rachael z Blade Runnera. Ale ta uz imho nezapada do definice android = robot bez duse ...

Nimitz, vloženo 15:13:49  10. 03. 2011

Spider: kyborg nebude emoce simulovat. Kyborg je člověk v robotím těle, buďto úplném, nebo má pouze některé části (robotické končetiny, ale i jen s těmi je to už kyborg)

Spider, vloženo 11:37:40  10. 03. 2011

? to slysim prvne...

Mellor komolis moje slova...

a je to presne jak jsi rekl...ti lide maji dusi jsou zivy ale maji poruchu...

Mellor, vloženo 10:50:22  10. 03. 2011

No, Spidere, ale když to otočíš.. tak jsou i lidé s neurofyzickou poruchou snad neurotransmiterů či určitých nervových drah a částí mozku, kteří jsou schopni rozumně přemýšlet nebo simulovat emoce, pokud ví, jak mají vypadat.. ale nejsou schopni je prožívat. Považuješ takové lidi za neživé, bez duše?

Spider, vloženo 10:38:06  10. 03. 2011

ja myslim ze robot/kyborg/android bude emoce pouze simulovat...

nedokazu si predstavit ze by stroj byl natolik dokonaly aby emoce dokazal mit, ve smyslu opravdu je prozivat...kazdopadne pak uz by to asi byla ziva bytost... ted jde o to jestli by byla clovekem zarazena na uroven zvirete (co se prava na zivot tyce) nebo na uroven s lidmi...imho si dovedu predstavit ze "zivy" robot ma dostatek inteligence + vbsechny lidske vedomosti na hard disku by se teoreticky sam mohl pasovat na vrchol retezce, uz jen diky tomu ze je fyzicky odolnejsi... zase na druhou stranu uz vidim lidi jak vyviji PC viry-jako treba chripka aby je dokazali kontrolovat...

proste chaos...

robot o jakem tady mluvime, zivy s emocemi by byl dokonalejsi bytost nez clovek...

otazka zni opravdu se tohohle snazi lidstvo dosahnout...to se proste zakonite musi vyjmout z rukou :D

uz jen proto ze jakakoliv debata s takovym tvorem je bezpredmetna vhledem k jeho schopnostem a vedomostem...schopnotem mimojine i analyzovat (rec tela, ton hlasu...) takoveme bytosti prakticky nelze lhat...

"zivy" robot by se take nadale nejspise neridil asimovymi zakony, a nebo by to dopadlo jako s VIkI

ale proc me predstava zive mechanicke bytosti porad nepredtavitelna...jak by se toho dalo dosahnout...

verim tomu ze brzy vytvorime AI, schopne emoce simulovat a delat vsechno mozne, ale vlastni city, emoce mit nebude...
na druhou stranu by to nejspise slo naprogramovat tak aby emoce simuloval tak jak by je mel clovek a apak tomu stroji tvrdit ze ty emoce jsou opravdove...

« ««   26   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php