|
A to ještě ze starověku víme aspoň jména, známe nějaké texty. Pak tu máme nějakých 7000 let zemědělského pravěku, ze kterého nevíme vlastně skoro nic (i když se jako archeologové musíme tvářit, že vlastně víme všechno :).
Napadlo mě to loni při výzkumu, během takové melancholické chvilky. Kopali jsme pohřebiště kultury zvoncovitých pohárů, z eneolitu, staré nějakých 4500 let. Byly tam nádherné hroby - s překrásnou, skutečně uměleckou a velmi kvalitní keramikou, s bohatou lukostřeleckou výbavou (která bývá i u žen), nebývalé množství zlatých šperků. Ty nejbohatší hroby byly hluboké od dnešního povrchu skoro tři metry, hlína v nich zachovala otisky nějaké výdřevy a toho, že se nad nimi nacházel nějaký přístřešek - tedy skutečná hrobka nějakého mocného náčelníka či válečníka. Tahle kultura se taky vyznačuje přísným pohřebním ritem, který se dodržoval ve své době v polovině Evropy - všichni mrtví leží ve zkrčené poloze na boku a hledí na východ, muži hlavou k severu, ženy k jihu. Také, ať už mají v hrobě keramiku jakoukoliv, vždycky je tam aspoň jeden zvoncovitý pohár, ať už jsme u nás, ve Španělsku, Francii, Německu nebo v Británii, zkrátka všude, kam se tahle mocná kultura rozšířila, skoro jako nějaký způsob sebeurčení.
Proč to všechno píšu? Protože když tohle člověk všechno vidí a má zrovna, jak jsem psal, zádumčivou náladu, něco si uvědomí. Že ať byl ten mrtvý sebemocnější, ať se o jeho válečnických skutcích vykládaly jakékoliv ságy; my se nikdy nedozvíme ani jeho jméno. Z jeho kostí už zbýval jenom nepatrný zlomek (kvůli kyselé půdě, vždy to tak nebývá), jenom stín v hlíně, který se nedá zachytit a vyveze se pryč. Co víc, my se nikdy nedozvíme, jak si říkal jeho lid, nikdy nezjistíme jediné slovíčko jejich jazyka. Vidíme, podle opakujících se symbolů a podle pohřebního rituálu, že museli mít nějakou úžasnou, bohatou mytologii, ale příběh, proč všichni mrtví hledí na východ a na onen svět dostávají vždy ten samý typ pohárů taky nikdy nepoznáme.
To byla jenom taková, trošku depresivní douška, co se mi občas honí hlavou, abych ukázal, jak silný zub času ve skutečnosti je a s čím se doopravdy pracuje. Ale člověk nad tím nesmí moc přemýšlet, tímhle směrem, jinak by archeologii nemohl dělat :) Ale to už se zase dost odchyluji od tématu. |