03:35:12
27. 11. 2024

Místnost
Co by bylo, kdyby...
...kdyby se to či ono stalo jinak? Jak by se změnily příběhy, které známe? A také - co vám připadalo v příběhu nelogické a mělo by podle vás dopadnout "ve skutečnosti" jinak?

Místnost má od 21:18:31  06. 10. 2001 pronajatou verlit

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   36   »» »

verlit, vloženo 11:43:57  08. 08. 2009

Hallorn: No ale umíš číst a psát např. latinsky?

Hallorn, vloženo 22:43:36  07. 08. 2009

Další věc co mě napadla - ono už znalost čtení a psaní by člověku dokázala zajistit jakés takés uplatnění (akorát by si ho pořád pletli s duchovním).
Rovněž by stálo za to nabídnout panovníkovi, resp. někomu z vyšší šlechty služby v oblasti kryptografie/kryptoanalýza. Tehdejší šifry se s dnešními vědomostmi daly prolomit poměrně snadno, stačila by tužka a papír (no dobře, brk a pergamen).

Hallorn, vloženo 22:36:17  07. 08. 2009

To říkala, a věděl jsem přesně že takto zareaguješ :-)
Ale v době, která je zde probírána, bych se dal k protestantům, takže inkvizitor těžko :-)

Aes Sedai, vloženo 07:56:35  07. 08. 2009

No, Halle, ty bys byl jasný inkvizitor, ale to už jsem ti říkala několikrát! :)))

Hallorn, vloženo 00:25:24  07. 08. 2009

Myslím, že by bylo rozhodující, do jaké společenské vrstvy by se člověk narodil. Ve středověku především neexistovala šance jakéhokoli "karierního postupu", takže když se člověk narodil v pastoušce (a měl to obrovské štěstí, že se dožil dospělosti), tak taky v pastoušce zemřel. Existovala jediná výjimka, církev, kde si mohl člověk zařídit (pokud nebyl trouba) relativně pohodlné živobytí. Ale ani tak neměl přístup na ty vyšší pozice.

Kdyby to ovšem záleželo na mě, chtěl bych být kovářem, malířem (znáte Andreje Rubleva? Tarkovskij o něm natočil vynikající film), nebo kdybych se narodil do stavu šlechtického, přírodním filosofem. Ale to už by fakt smrdělo hranicí :-)

Meridion, vloženo 22:15:49  05. 08. 2009

Mary Reedová a Anna Bonneyová jsou nejznámější, ale bylo jich víc (těch, o kterých se ví) http://en.wikipedia.org/wiki/Female_pirate

Přiznám se, že tohle je téma mého srdce, ale asi tak před 15 lety. Čím víc jsem se nasbírala informací o historii námořnictví, tím míň bych to skutečně chtěla zažít

Clarice, vloženo 20:59:39  05. 08. 2009

verlit: Bylo jich víc, nedávno na to měl někdo přednášku na Eroticonu :). Dvě se dokonce znaly a chvíli to táhly spolu. Jedna zemřela ve třiceti, druhá asi v sedmdesáti. Takové štěstí bych neměla.

Ať už si tu plánujeme cokoli, stejně bychom byli nakonec rádi, kdybychom v té době přežili týden, aniž bychom spáchali něco, co by nás poslalo na hranici.

Strašně by mě ale zajímaly takové věci: jako vůně, zvuky, lidi - detaily, vzpomínky, trpělivost a pozornost, kterou věnovali maličkostem v životě. Některé vlastnosti holt my už zkrátka nemáme. Lidi byli lepší, tomu věřím a o opaku mě nikdo nepřesvědčí.

verlit, vloženo 20:52:25  05. 08. 2009

No vzhledem k tomu, že pirátky byly v historii známé celkem cca 3, tak by ta šance asi moc velká nebyla :-)

Clarice, vloženo 20:49:58  05. 08. 2009

Já bych nechtěla jen rodit děti a makat na poli, i když tehdy by mi to asi muselo stačit.

No, možná by se mi líbilo dělat v hospodě :) a poslouchat tam příběhy z cest těch, kteří by se dostali dál, než já.

Nebo bych chtěla být pirátka, fakt moc. Asi bych ale umřela dost mladá a dost poskvrněná.

Nebo bych šůrovala na nějakém šlechtickém sídle a snažila se zalíbit jeho majiteli, ehm :).
No... a pak bych měla levobočka a za tři sta let by se nad tím někdo, kdo by dělal rodokmen, dost zapotil :).

Aes Sedai, vloženo 09:48:18  05. 08. 2009

Ach jo, vy mi kazíte tak pěkně namalovanou minulost... teď už mi zbyde jen to posluhování, rození dětí, popř. jiné rozkošné věci. :( :))

Meridion, vloženo 08:35:38  05. 08. 2009

Aes: Lidi skončili na hranici i za mnohem míň. Já bych to rozhodně neriskovala.

Aes Sedai, vloženo 07:53:21  05. 08. 2009

To je sice pravda, na druhou stranu pokud bych byla šikovná, ale zase moc neprovokovala, zajistilo by mi to celkem pohodlný život, ne? ;)

ACE, vloženo 07:06:09  05. 08. 2009

Aes Sedai - no trochu se obávám, že tohle by bylo příliš velké tančení na špičce jehly ... navíc okolo které hoří hranice ;-)

Vever, vloženo 00:50:39  05. 08. 2009

Aes: Nebo dobytek sežral něco, co mu úplně nesedlo, v důsledku čehož se mu v zažívacím traktu zvýšila produkce metanu, to uspíšilo skleníkový efekt, takže lidem bylo prostě vedro :)

Aes Sedai, vloženo 22:48:57  04. 08. 2009

Ad. otázky typu...
To je přece děsně jednoduché, to máš jako s tou Sybillinou (snad to píšu dobře) věštbou o zniční velké říše. :) "Vidím dobytek s nafouklými břichy a lidi stírající si pot z tváří..." A kdo by tušil, zda je dobytek nafouklý z hladu či z přežrání a pot stéká po čele proto, že už dotyčný neměl sílu se odplazit ze slunce kvůli vyhladovění nebo přežrání?! :)))

Meridion, vloženo 07:58:45  04. 08. 2009

Aes: Líbí se mi tvoje praktická připomínka o svatořečení. :-) Jinak jsem si to nepředstavovala ani jako jeden z vás. Já bych (i když já asi ne, obávám se, že by tahle cesta byla jedině pro muže, ženskou by neposlouchali) se nejdřív dostala k někomu do služby, postupně si získala jeho důvěru (pokud by si člověk zvykl na krouceniny tehdejšího písma, tak by se svým vzděláním určitě nezůstal u dna hierarchie služebnictva) a pak teprve začala s radami (pouze radami!). Na věštce bych si rozhodně nehrála a) kvůli obvinění z čarodějnictví) b) kvůli tomu, že by se mohli ptát i na otázky typu bude příští rok hladomor nebo dobrá úroda.

Aes Sedai, vloženo 23:20:42  03. 08. 2009

Ale to s tím šlechticem není až tak špatné... stačilo by hledět upřeně do misky s vodou, párkrát zapoulet očima, a s výkřiky svatých jmen (bacha na ty, kteří ještě nebyli svatořečeni v tehdejší době :)) ) pronášet nějaké věštby z budoucnosti. Důležité je neopomenout nějakého církevního hodnostáře a přislíbit mu skvělou budoucnost (ochrana před inkvizicí) a trávit většinu dne v kostele v usebrání a modlitbách... no a pak už by to mohlo jít samo. Případně jít za králem a tvrdit, že jsem panna, která má vést jeho vojsko do války... vše je historicky dobře osvědčené... :))) (Důležité je ovšem nenechat se zajmout a včas začít rodit ty děti, přece jen opékání mého těla by nebylo nejlepším krácením dlouhých středověkých dnů.) :)))

Meridion, vloženo 17:00:46  03. 08. 2009

Ace: Pokud to věděli, tak bych se jim do řemesla nemotala, ale matně si ze školy pamatuju, že zelené hnojení se začalo používat relativně nedávno - rozhodně ne v době trojpolního středověkého zemědělství.
Zajímalo by mě, jak bys toho kováře přemluvil ke spolupráci, nemaje tehdejší peníze. :-)

ACE, vloženo 16:27:05  03. 08. 2009

Verlit - tu spolupráci jsem měl na mysli způsobem, že já řeknu kováři udělej mi to a to takhle a takhle, já si z toho sestavím pekelnej papiňák ;-))

Meridion - IMHO je rada zemědělcům utopie, tohle co říkáš oni věděli mnohem lépe než mi máme tušení. A snaha o přilepení se na nějakého šlechtice je Imho taky hodně na vodě, protože se k němu ani nedostaneš. Nedokážu si představit kmána z ulice, který přijde k hradu a nechá se uhlásit u hradního pána, že mu bude říkat co se v budoucnu stane ale kdo ví, třeba by to vyšlo. Nadruhou stranu by to možná trochu zavánělo hranicí.

Meridion, vloženo 14:22:25  03. 08. 2009

Ace, podruhé: Taky jsem se zkusila zamyslet nad tím přělomem 15. a 16. století, které jsi navrhl. Pozitivum tohohle období by byl přechod gotiky k renesanci a tudíž větší otevřenost novým nápadům a větší příliv cizinců, takže si myslím, že by se tam člověk začlenil do společnosti snáze než ve středověku. Ale čím přispět zrovna v téhle době mě nenapadlo. Na druhou stranu když vezmu v potaz tvůj rozšířený návrh "po Husitech a před Rudolfem II.", tak v tomhle období došlo k třem dynastickým změnám na českém trůně, takže by si člověk znalý historie mohl pomoci k politické kariéře podporováním toho správného kandidáta, resp. protože sám by něměl potřebný vliv a možnost dostat se do společnosti, přilepením se na nějakého šlechtice, kterému by podsunul rady, koho podporovat.

« ««   36   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php