14:52:39
26. 11. 2024

Místnost
Co by bylo, kdyby...
...kdyby se to či ono stalo jinak? Jak by se změnily příběhy, které známe? A také - co vám připadalo v příběhu nelogické a mělo by podle vás dopadnout "ve skutečnosti" jinak?

Místnost má od 21:18:31  06. 10. 2001 pronajatou verlit

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   42   »» »

Hallorn, vloženo 17:17:09  08. 04. 2009

jeste jednou ten prvni link http://voynichcentral.com/

Hallorn, vloženo 17:16:05  08. 04. 2009

Měl bych o poznání veselejší téma (tedy pokud jste toto už dohovořili): Co by bylo kdyby byl rozluštěn Voynichův manuskript?
Podvod? Alchymistický spis? Dokument z paralelního světa (fantasii se meze nekladou)?

http://voynichcentral.com/ /> http://en.wikipedia.org/wiki/Voynich_manuscript

Clarice, vloženo 13:21:09  05. 04. 2009

Hetta: Ono je to možná trochu sobecké, protože já v těch chudých a hladových lidech vidím pořád ty, kterým by se mělo pomoci a kteří jsou prostě ti slabší.
Ale oni nejsou. To z nich dělá právě tohle naše povědomí.

Když to znázorním na svém příkladu:
jsem teď momentálně bez práce, jsem zdravotně postižená a x krát jsem se setkala s tím, že právě zdravotní stav vadil těm, u kterých jsem o práci žádala.
Potom podle mé vlastní teorie bych jako součást slabší části společnosti, měla být odsouzena k tomu, abych prostě pošla.
Jenomže proč? Protože to chce společnost? Nebo, protože o tom přesvědčím sama sebe?
Mám stejnou šanci přežít jako ti, kteří jsou na tom lépe, akorát k tomu vede hrbolatější cesta.
Jistě, budu ráda, když mi někdo pomůže, ale spoléhat se na to nedá.

Sice to není to samé, jako situace lidi v Africe, kterým jde o život v tom nejzákladnějším slova smyslu, ale ta rovnice je stejná.

A uvědomuji si, že v případě Afričana je ve hře víc faktorů, které jeho život ovlivňují.

Hetta, vloženo 11:54:53  05. 04. 2009

Clarice : souhlasím. Mně to někdy připadá, že si tou pomocí pomáháme hlavně sobě, dá nám to lepší pocit, že jsem dobří , takže to pomáhá hlavně nám. Neříkám, že to nemá smysl dělat to v nejbližším okolí, ale k čemu pomáhat v Africe, když okolo nás je těch problémů také dost, a nějak jsem neslyšela, že by Afričani vypomáhali :-)

Clarice, vloženo 16:29:02  04. 04. 2009

Možná stejně, jako si Afričan může myslet, že pokud má běloch prostředky, musí je použít k záchraně Afričana, tak my si můžeme myslet, že nás zachrání "vývoj" naší společnosti.
Máme tu úžasné Spojené státy a otevřenou Evropu. Všechno se to promíchalo a povědomí o kultuře mizí naprosto odevšad. Lpíme na reklamách a musíme mít věci, které nepotřebujeme. A nepřijde nám to divné.
Stejně tak nepřijde divné Afričanovi žádat po misionářích, dejme tomu, aby je zabezpečili.
Tak co nás, a pak třeba i Afričana, odnaučí chtít po ostatních, aby se postarali o náš život? Jedině přerušení dodávek pomoci. Opravdu myslím, že nejrychlejším řešením, jak dospět k nějaké změně, je přestat se starat.
Pořád jsme jen zvířata a ta, když dospějí určitého věku, musí se postarat sama o sebe. V přírodě to funguje. Ale my si přírodu podmanili, takže… kam by to mohlo vést?
Teoreticky je to určitě to drastičtější řešení, ale když už desetiletí vidíme, že to nikam nevede, není na čase zkusit jiný přístup?
A další věc: máme vůbec právo takhle přemýšlet? Protože my nejsme o nic nadřazenější, než Afričan. A o nic lepší.

Jsme jako společnost tak provázaní, že už nevíme, co je individualita. A nechceme vědět, protože je přeci mnohem pohodlnější být na někom závislí a nemyslet na to, kde se berou prostředky pro to, či ono.

Určitě by bylo skvělé učit lidi podle nějakého vzorce, který by je nenásilně vmáčknul do území ohraničeného jejich životním stylem a jejich potřebami tak, aby přežili a nepotřebovali nic jiného. Jako učit je chytat ryby a obdělávat pole. A ty, kteří nemůžou, zase třeba učit něco jiného. A pak prostě dát průběh předávání vědomostí mezi nimi samými. Možná pak by nastal klid a nějaká rovnováha.
Možná jsem to blbě vyjádřila, ale jak to tu teď píšu, napadají mne věci, pro něž nemám slova. Nedovedu vysvětlit svoje pohnutky.
A možná právě to, že stejně jako Afričan, nedokážu říct, kde začít se změnou, žádná nenastane.

Vever, vloženo 00:38:25  03. 04. 2009

Hetta: No, kdyby do Afriky nikdo nešťoural a mohla se vyvíjet sama, tak by podle mě přelidněná nebyla. Prostě by to fungovalo jako u nás někdy ve středověku, každá rodina by měla těch patnáct dětí, aby se nějaké ty dvě tři dožily dospělosti a mohly se postarat o rodiče. S tím, že narozdíl od nás by měli sem tam nějaká ta katastrofální sucha, nálety kobylek a malárii.

A s tou kulturou má Merlkir úplnou pravdu, koloniální nadvláda rozbila tradiční hodnoty a způsob života, zároveň tam nebyla dostatečně dlouho, aby lidem nějak vnutila ty evropské. Takže většina (nebo aspoň podstatná část) Afriky je prostě vykořeněná a plácá se od ničeho k ničemu.

Merlkir, vloženo 14:12:46  02. 04. 2009

Viděl jsem dokument, kde indičtí profesoři jezdí po vesnicích a prostřednictvím představení ukazují lidem, jak fungují podvodní jogíni a čarodějové, kteří i dnes obcházejí právě takové vesnice a odírají z lidí peníze za "exorcismy" a ochranná kouzla.

Člověk může být přirozeně chytrý, ale je to profesor, který mu ukáže jak rozhýbat kokosový ořech pomocí myšky, obarvit nepozorovaně dívce ruku fenoftaleinem nebo zapálit lithium v kokosu pomocí vody. Samotný nevzdělaný vesničan může kouzelníka podezřívat, ale nebude vědět JAK ho podvádí.

K něčemu ta chemie určitě je ;)

Mivka, vloženo 12:27:28  02. 04. 2009

Iwo: Samozřejmě by bylo pěkné, kdyby pravým účelem a výsledkem vzdělání bylo naučit samostatně myslet. Ale na to, abych tomu věřila, jsem poznamenaná naším školstvím příliš :) Spíš jde o to, že já si tak nějak základní vzdělání, které je a mělo by být zprostředkováno dětem z rozvojových zemí (a je pravda, že nemám až takovou představu, protože jenom okrajově sleduji jednu školu v Indii ve Vrindavánu), představuji jako naučit číst, psát, počítat a k tomu třeba něco málo ze zeměpisu, biologie a takových věcí, plus nějaká ta historie země, ve které děti žijí... a v tom prostě nevidím způsob, jakým těm dětem sdělovat co je dobré a co ne a co je hezké a co ne, to prostě promiňte, ale neumím si představit, jak se při výkladu trávícího ústrojí blbouna nejapného nebo demografie v Patagonii účinně přenáší ideály západní civilizace :) Samozřejmě potom už je jiná otázka, jestli je vůbec dobře těm dětem t vzdělání zprostředkovat když v původní slumové kultuře :) by je neměly, zda se tím neznásilňuje tradiční kulturní obyčej národa atp. Ale v tu chvíli, kdy by se řeklo, že toto problém není, tak v obsahu toho vzdělávání mi už přijde takové prapodivné se rýpat jako v nějaké zvlášť západní prvky zanášející věci.

Iwo Olorin, vloženo 10:38:10  02. 04. 2009

Mivka: Podle mě záleží tak trochu na tom, jak ty sama vzdělání vnímáš. Pokud (trochu idealisticky) tak, že tě vzdělání naučí samostatně myslet, tak tvou námitku asi chápu. Ale na druhou stranu za vším hledej nějaký záměr a i když tě vzdělání naučí myslet, tak tě naučí myslet nějakým způsobem, vštípí ti nějaké hodnoty a zkrátka tě nepřímo strašně moc ovlivní. Ano, vypadá to, že ti prostě jenom předkládá sumu vědomostí a tváří se neutrálně... ale je tomu opravdu vždy tak? Když to vemeš historicky, tak "masové" školství u nás vzniklo v období tzv. osvíceneckého absolutismu z vůle státu: Mělo zařídit, aby všichni poddaní byli 'kompatibilní' při styku s úřednickým aparátem, aby sami mohli číst státní nařízení a mělo z v nich od útlého věku pěstovat oddanost k habsburské monarchii. Pokud v záměru zřídit státní školství byla přítomna ona osvícenská myšlenka, že když se všem dostane vzdělání, tak budeme žít v lepší společnosti plné moudrých lidí, tak pouze okrajově a navíc tahle myšlenka narozdíl od těch ostatních cílů jako jediná nedošla naplnění, jelikož se ukázalo, že vzdělaný blbec blbcem zůstane, akorát blbcem s většími možnostmi jak svou blbost projevovat... (naše politická scéna toho budiž důkazem) ale to odbočuju :) Zkrátka i když se tak netváří, i školství je nástroj jako každý jiný a někdy neškodí se zamyslet, jakým cílům vlastně slouží (a to nejen v Africe).
Snad to není moc zmatené :)

Mivka, vloženo 08:34:02  02. 04. 2009

Já bych co se pohledu Afričanů na bělochy týče doporučila možná zkusit si pročíst tyto dva blogy (podotýkám- první se doporučuje čísto do konce):

http://www.manzelka.bloguje.cz/

http://nigeria.bloguje.cz/

A přiznám se, že Hettin výrok o vzdělání naprosto nechápu, přijde mi, že právě tento výrok se vztahuje na vše ostatní kromě vzdělání...

Merlkir, vloženo 08:26:13  02. 04. 2009

Hetto, podle mě (a budu za svini, ale co už) už je tohle dávno minulost a posunulo se to do mnohem horší polohy.

99% lidí v Africe už žádnou vlastní kulturu nemá. My už jsme je dávno zdeformovali. Byl jsem docela zděšený po přečtení pár článků o humanitárních pracovnících, kteří se vyjadřovali v tomto duchu:
Humanitární pomoc nepomáhá. Afričani vidí v běloších divné cizince, kteří mají nevyčerpatelné množství peněz. A za peníze se dá získat všechno co potřebujeme k pohodlnému životu. Jak se dají získat peníze? Samozřejmě od bělochů. Oni jich mají neomezeně, je jejich povinností nám nějaké dát když je potřebujeme.

(co mi to jen připomíná z krajiny české? chm chm chm)

Podle všeho - kdybychom je nechali s jejich "kulturou" a stylem života, do pár let by se navzájem pozabíjeli, vymřeli na nemoci a hladomor.

Samozřejmě se to liší od oblasti, ale pointa je, že pohled "My je zbytečně kazíme a něco jim vnucujeme, nechme je být" je naivní a hlavně neplatný už několik desítek let.

Jeden z těch humanitárních pracovníků to přirovnal ke rčení s rybama - Školy a západní vzdělání JSOU potřeba, protože africká kultura už JE změněná a úspěch a přežití je závislé na vzdělání. (buď to, nebo se člověk stane zločincem) Měli bychom je učit jak ryby lovit a ne jim ty ryby posílat v balících, které se stejně z většiny rozkradou.

Hetta, vloženo 07:45:02  02. 04. 2009

Na auditku Musíme si pomáhat se rozvinula dskuse komu svěřit peníze na pomoc a jak jsou využité. Tady nadhazuji otázku - proč vlastně chudoba v Africe nebo Indii je ?

Nechci nijak zlehčovt problémy nemajetných lidí, kteří tam žijí, hlavně ne těch které postihla nějaká živelná pohroma, tam je to bez diskuse, ale... Nespočívá ten problém v tom, že "velký bílý muž" nebo "západní civilizace" prostě těmto částem světa vnucuje svůj způsob života /a s tím své zboží s cílem na tom zbohatnout/ a na ten skutečně ti lidé mít nemohou. Jejich kultury jsou jiné a asi se i liší jejich hodnotový žebříček ohledně toho, kdo je považován za úspěšného - ten s hromadou peněz, vysokým postavením, nej.. autem, nej... chatrčí na nej.. adrese, kdo se objeví v televizi. Ale tohle všechno jsou výmysly naše a my jim je uměle vnucujeme a tím z nich děláme chudobné, protože na t anše výmysly nemají.

A budu ještě větší kaciř - k čemu je vůbec to tzv. vzdělání - zase jen pro orientaci v životě západní civilizace - vzdělání z nás dělá stádo ovcí, které se naučí co má chtít v životě získat, na jaký povel má běžet doprava a na jaký doleva, jaký kožíšek se považuje za hodnotný a jaký ne, která ovce je krásná a která ne. Takže některé jedince dostane na výsluní a ti potom tyto hodnot propagují dál a ti kteří měřítka nesplňují se propadají a jsou pak označeni za chudé, kterým ti blahosklonní vzdělaní a bohatí pomáhají, a tím se utvrzují v tom, jak jsou vlastně dobří.

To že je Afrika přelidněná svědčí o tom, že tam podmínky k životu jsou, jen by se měl respektovat způsob života zdejších lidí a nevnucovat jim ten náš.

Aes Sedai, vloženo 18:53:45  15. 03. 2009

Rozhodně bych to podrobně nafotila,jak by to jen šlo. Až bych potěšila svou dušičku, zavolala bych do muzea a s těžkým srdcem poklad předala.

Clarice, vloženo 16:39:43  10. 03. 2009

Já bych, ať by to bylo cokoli, to pověsila mámě do kuchyně na zeď. Sbírá starožitné (nejen) kuchyňské věci, takže cokoli starého a visícího na zdi, by jí udělalo radost.

Otázkou je, jestli bych to udělala v případě třeba mumie :).

No, ale jinak bych asi postupovala opatrně: aneb jak to udělat, abych z toho něco měla a zároveň se o to podělila s veřejností :).

Ginny, vloženo 18:54:20  09. 03. 2009

Asi bych ho schovala do sklepa, tak rok dva pracovala na ďábelsky vykoumaném návodu k nalezení pokladu a pak uspořádala taverní LARP :-D

verlit, vloženo 18:32:50  09. 03. 2009

Chvíli bych se tím potěšila a pak bych zavolala archeology.

Hetta, vloženo 18:27:55  09. 03. 2009

vygooglila bych, co to je :-)

Clarice, vloženo 17:17:24  09. 03. 2009

Na tohle mě přivedla Aes a její lopata u řeky v blogu :).

Co byste dělali, kdyby jste najednou našli poklad :).
Třeba na půdě ve starém domě, zakopaný na zahradě, kdekoli na svém pozemku.
Nemusel by být ani velký, ani těžký, ani bych to nějak nedefinovala, ale vyšlo by najevo, že jsou to věci větší historické a peněžní hodnoty.

Arenga, vloženo 13:46:24  16. 02. 2009

Aes: to nebylo možné, navíc jsou takové změny dost zdlouhavé

Aes Sedai, vloženo 13:26:04  16. 02. 2009

Jedině pak si ji napsat na stejnou adresu po dobu ošetřování. Tohle mi taky přišlo strašně nelogické. Je to nedořešené.

« ««   42   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php