12:50:50
23. 11. 2024

Místnost
Co by bylo, kdyby...
...kdyby se to či ono stalo jinak? Jak by se změnily příběhy, které známe? A také - co vám připadalo v příběhu nelogické a mělo by podle vás dopadnout "ve skutečnosti" jinak?

Místnost má od 21:18:31  06. 10. 2001 pronajatou verlit

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   75   »» »

Marcus m, vloženo 19:33:08  15. 06. 2008

O evoluci mluvit nebudu, přece jen bych se mohl dotknout planoucí víry v nitrech jistých vzešených a jemnocitných bytostí. Něco ale přesto říci, myslím, mohu.

Clarice: To co říkáš, je velice precizni shrnutí hodnocení, které se zcela míjí s historií. Neber si to, prosím, vůbec osobně. Duch doby je mocný kouzelník a lidské mysli naplňuje svými smyšlenkami v každé době hojně, přehojně.

V tomto případě je tu navíc blud, který se už i stal jakousi polooficiální ideologií.

V téhle konkrétní věci se pokouší každému, kdo zrovna poslouchá namluvit, že v Evoropě a jejím kulturním okruhu dějiny a zejména dějiny lidského myšlení skončily s pádem Říma a znovu začaly, přibližně, pádem Bastily. Mezitím byla renesance, jako krátké procitnutí z mrákot, a jinak nic, nebo nic, co by stálo za hovor - aspoň ve slušné a náležitě moderně a pokrokově spořádané společnosti.

Co takový názor a ideologie znamená, se pokusím ukázat na jednom příkladu.

Očekávám, že do půl století, déle už to trvat nemůže, o tom vyjde řada knih ve velmi vysokém nákladu a soustavně se tomu bude věnovat řada velmi obrázkových časopisů.

Kriticky a vědecky myslící lidé vybavení podrobnými znalostmi o moderních technologiích, jejich možnostech a ještě úžasnějším potenciálu upřou jednoho dne svůj zrak na obrázky gotických katedrál a něco si přečtou o tom, jak je tehdejší stavební mistři a jejich cechy stavěli. Protože to bodou lidé sečtělí, a většinu svých informací budou čerpat z otevřených uživatelsky řízeních a doplňovaných systémů internetu budou mít i pojem o tom, že se s těmito misty a cechy pojila všelijaká velmi podivuhodná tajemství (když si dají tu práci najdou si k nim i tajné symboly, schemata a ještě tajnější tabulky).

Jejich kritická analýza odhalí očividný nepoměr mezi mohutností a důmyslností staveb a skrovnými technologickými prostředky pro projekční práce i stavbu. Naši badatelé, vedeni světlem přísného kritického myšlení a nejnovějších poznatků tedy, zcela oprávněně, uzavřou, že je tu na pohled něco chybí.
Stavitelé katedrál očividně museli mít nějakou pomoc zvnějšku, pomoc utajovanou a skrytou. Katedrály pro ně budou důkazem, že existuje či existovala, velmi vyspělá civilisace, která primitivním středověkým polírům a jejich nádeníkům umožnila tyto pozoruhodné stavby zbudovat. V rozuměrech, poměrech délek a výšek, nenápadných řezbách, malbách a rytinách od nejtemnější krypty po nejvyšší a největrnější vížky střech budou hledat stopy a skrytá sdělení, která by jim napověděla, zda onu civilisaci Mistrů a Učitelů mají hledat pod zemí, pod mořem, nebo v dalekém vesmíru.

Samozřejmě, že nám to připadá povědomé. Ovšem to, že Dänniken a jemu podobní takhle a podobně projevili své hluboké opovržení nad staviteli pyramid a mayskými astronomy není ojedinělý jev, nýbrž druh myšlení, který se zcela logicky a důvodně může zmocňovat dalších a dalších období dějin. Stačí, aby jejich čtenáři, ještě trošku, zhloupli.

Svět, který se začal formovat za tupého dunění revoluční gilotiny a neméně tupého dusotu napoleonských armád, se vyznačoval dvěma velmi důležitými a současně zcela odlišnými věcmi. Prudkým technologickým rozvojem a poněkud méně prudkým rozpadem myšlení. V dýmu a lomozu vědeckých, technických a sociálních revoluci (je pravda, že v kouři parního stroje a později spalovacího motoru, ohni a dýmu továren se trocha toho práskání a dýmu z pušek popravčích čet a vypálených měst vcelku úspěšně ztrácela - prakticky až do druhé dekády dvacátého století) se poněkud ztrácela skutečnost, že pokud jde o svět lidského myšlení, byl to věk velmi reakcionářský. Tedy v tom smyslu, že se vyčerpával reakcemi. Protože se při tom usilovně stavěl na hlavu, prošlo mu, když to označoval za revoluce. Protože to dělal velmi často byla to rekace vpravdě řetězová. Není tedy divu, že výsledkem jsou myšlenky rozříštěné, vyčerpané a pravda věru, snadno vybuchující.

Středověcí stavitelé katedrál neměli splachovací záchod, ústřední topení a televizi. Měli pravítko, olovnici a něco jako papír a tužku. Stavěli hrady, katedrály i řekněme obyčejné domy, které k nám dodnes promlouvají. Právě tak k nám promlouvají i ledasjaké knihy a básně, které psali ti, kdo v těch domech žili.

Jsme proti nim technologičtí obři z jiné planety, ale to je tak všechno co proti nim máme navrch.

Jeden americký theolog a publicista před časem napsal knížečku, kterou uvedl obrazem, jímž tohle dlouhé povídání zakončím. Postavil vedle sebe dvě dominanty dvou věků jednoho města. Katedrálu Notre Dame a La Grande Arche v Pařiži. A přemýšlel o tom, co ona katedrála a ona kostka Velkého oblouku, pod niž by se celá katedrála vešla, vypovídají o době a lidech, kteří je stavěli.

Přijde mi to jako správná otázka.

Clarice, vloženo 11:15:42  15. 06. 2008

Hetta: Je to jen můj názor, se kterým třeba vůbec nikdo nemusí souhlasit, ale myslím, že vývoj druhu po jakékoli stránce je evoluční záležitostí. Když společnost dojde do bodu, kdy je připravena na nějaký objev, na nějakou myšlenku, která jde uvést do praxe, na hájení nějakého postoje, pak se to zkrátka stane.
Ale ta "doba temna" se možná nazývá právě tak, protože tohle neumožnila.
Když se objevilo něco nového, většinou se to zhodnotilo jako něco špatného, zakázalo se to a případně se zlikvidoval jakýkoli důkaz o tom, že se něco takového stalo.
Proto se během devatenáctého a dvacátého století všechno tak strašně urychlilo. Během těch dvou set let lidé stihli to, co zameškali v posledním tisíciletí (dejme tomu). A možná proto, protože doháníme ztracený čas, to na světě vypadá tak děsně bídně.
Ale jak říkám, jen můj názor.

Hetta, vloženo 08:48:48  15. 06. 2008

Clarice : já jsem spíš měla na mysli, jestli máš pocit, že jsme se zasekli v technicě, nebo ve vědě nebo v duchovní oblasti? Jestli se společnost vyvíjí tak jako děti, tak já u těch svých vypozorovala, že buď se vyvíjeli tělesně, nebo psychicky, vždy to byla trochu skoková záležitost.

Hallorn, vloženo 23:09:57  14. 06. 2008

Byl bych teda biolog, ale mezi výpravami do jungle bych vymítal ďábla z Aes.

Clarice, vloženo 22:15:39  14. 06. 2008

Hetta: Ve všem a v ničem.
Můj názor totiž je, že těch pár století nám dalo dnešek.

A pak je tu druhá verze. Dnes bychom sice žili, ale bůhví kde a bůhví jak (i když to je spíš taková scifistická záležitost).

Jasně "doba temna" je asi spíš takový název, který se vžil, ale většinou, řekla bych, dost trefný.
Všechno je to o vědění a vědomostech, o svobodné vůli a odpovědnosti. No a já bych neřekla, že naši předkové měli nějak závratně navybranou v tom, co skutečně chtěli.
Možná to vidím moc... temně...

Aes Sedai, vloženo 21:21:10  14. 06. 2008

Hallorn: kdepak, ty bys byl inkvizitor :))

Hetta, vloženo 20:38:03  14. 06. 2008

Clarice : ale to, že středověk byl doba temna není vůbec pravda, stejně jako "doba temna" u nás v 18. století. Kde a v čem myslíš, že jsme se zasekli ?

Clarice, vloženo 19:17:05  14. 06. 2008

Ale ono je celkem možné, že se nám tohle všechno někde splnilo.
Přemýšleli jste někdy, kde bychom byli v současnosti, kdyby nebyl středověk, kdyby jsme se na pár století nezasekli a pak neobjevovali věci, které už jsme dávno znali?
Tohle bych chtěla opravdu vědět.

Hallorn, vloženo 00:59:59  14. 06. 2008

To je zajímavá diskuse, gratuluju :-)

Co se mě týče, těžko říct. Jakožto šťoura a hloubal bych viděl svou zlatou budoucnost eh... minulost v antickém řecku, jakožto potulný filosof.
Ve středověku by mě, jakožto intelektuála neorganizovaného v církvi, čekala oprátka, ne-li něco horšího.
Konečně na úsvitu moderní doby, řekněme 1750-1850, bych se nejraději viděl v kůži přírodovědce-gentlemana, řekněme někoho jako Wallace, Darwina či von Humboldta.

Aes Sedai, vloženo 16:29:23  12. 06. 2008

Kdybych se narodila někdy hodně dávno, asi bych umřela jako malá, protože od malička chytám kdejakého bacila.
Kdybych si mohla vybrat, chtěla bych žít v Egyptě a znát jejich léčitelské postupy, žít v celkem slušně zaopatřené rodině na celkem přijatelné vyšší úrovni. Ideál.
Kdybych se narodila ve středověku, asi by mě brzo provdali (pokud bych neumřela) a měla pár dětí. Protože jsem nepoddajná a tvrdohlavá, asi bych se pořád hádala s manželem. Ten by pak padl někde v bitvě a já jakožto vdova bych byla spokojená a vybírala si šikovné sloužící :))

Hetta, vloženo 10:57:52  10. 06. 2008

Lampar Tinne - už jsem to dokázala i když nevím jak, díky za pomoc :-)

Lampar, vloženo 10:55:41  10. 06. 2008

Nebo zatrhnout čtvereček a Enter.

Hetta, vloženo 10:54:52  10. 06. 2008

Nimitz : tak jsem to zkoušela dvakrát a nějak to nefunguje, třeba to jde jen nějakou dobu po uveřejnění. pokus pokus

Tinne, vloženo 10:51:48  10. 06. 2008

Hetta: zkus zakltrhnout čtvereček a sjet na stránce až dolů a odkliknout "Smazat označené zprávy"

Meridion, vloženo 07:44:22  10. 06. 2008

Ve středověku na venkově bych asi byla kořenářka + porodní bába. Ve stejné době v měšťanské rodině bych (z dnešního pohledu doufala), že mě provdají za naprostého nekňubu nebo že můj muž brzy umře, abych mohla být paní domu a řídit obchod/dílnu sama. Jako šlechtična, kterou by poslali na vychování do kláštera, bych tam asi měla tendenci zůstat (pokud by rodina dovolila) a stát se abatyší.
Ráda se vzdělávám a nerada si nechávám poroučet. :-)

verlit, vloženo 22:39:41  09. 06. 2008

Já tě jen tak zlobila :-)

Nimitz, vloženo 22:34:14  09. 06. 2008

verlit: opraveno (já tu mám totiž tmu, dívám se na fotbal svítí mi jen monitor počítače)

Nimitz, vloženo 22:33:30  09. 06. 2008

Hetta: návod jak opravit překlep
zkopírovat myší příspěvek - vložit do okýnka pro psaní - opravit chybu - ODESLAT
odfajfkovat ten bílý čtvereček vedle data odeslání zprávy (u té s chybou, ne u té opravené)- ENTER

Hetta, vloženo 21:44:22  09. 06. 2008

- skály hodili -

Hetta, vloženo 21:44:00  09. 06. 2008

Clarice : to by tě ze sklály hodily ve Spartě, Herodes by tě zabil kdybys byla rvorozený židovský syn.

« ««   75   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php