17:26:32
22. 07. 2025

Místnost
Svatyně
Tato místnost je určena pro všechny, co mají chuť napsat někam své tajné myšlenky, sny, básně, pro debaty o Bohu, lásce, smrti, morálce, svědomí a takových věcech. Tohle je ta správná místnost, kde se probírá řada etických, náboženských a podobných otázek.
Ve vývěsním štítu budou postupně přibývat odkazy na zajímavé stránky, sem a tam přibude trocha statistiky a rodí se seznam probíraných témat...

Místnost má od 23:26:19  13. 10. 2001 pronajatou Agáve. Spolusprávce: Eva.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   101   »» »

Hallorn, vloženo 11:58:12  17. 07. 2008

Já bych se teda vyhnul té nešikovné formulaci "mírumilovní křesťané" versus "krvelační pohané." To mi trochu připomíná "obránci socialistického míru" versus "krvaví imperialisté".

Tinne, vloženo 11:23:31  17. 07. 2008

Nový zákon psali muži a myslím, že to nemusí odpovídat pravdě ...

Tinne, vloženo 11:22:31  17. 07. 2008

Poněkud výrazně macho, že?

Aes Sedai, vloženo 10:39:50  17. 07. 2008

Na stránkách www.katolik.cz na podobnou otázku odpovídali. Vybírám útržek týkající se konkrétně této otázky.

A hlavně, proč to tak je? Svátosti pochází od Krista, který povolal apoštoly. Kněžství je svátost, skrze kterou pokračuje v církvi nadále až do konce časů poslání, které Kristus svěřil svým apoštolům: je to tedy svátost apoštolské služby. (KKC 1536) Nikdo v církvi si nemůže osobovat právo povolat ke kněžství ženu, jelikož to neudělal její zakladatel. (Musím podotknout, že nekatolické farářky nejsou kněžky, ale kazatelky; ale ani u anglikánů nemůže napodobení obřadu působit účinky svátosti – asi jako kdybych já jmenoval ústavní soudce.) Nejde zde vůbec o kulturní problém (navléknout ženu do ornátu), nýbrž teologický (stavět ženu do osoby Krista pronášejícího při obětování “toto je moje tělo”). Proto může Kristovu roli převzít jen muž. Biblicky je taková volba podložená poslední večeři s Dvanácti, kterým Kristus říká: “To čiňte na mou památku” a dále “hlásejte / odpouštějte hříchy”. Svědčí pro ni i tradice;

Meridion, vloženo 09:19:44  17. 07. 2008

Ženy jako šiřitelky křesťanství fungovaly hlavně ve středověku, kdy křesťanské princezny byly opakovaně provdávány za pohanské krále, anebo ženy byly přístupnější mírumilovnému učení víc než jejich krvežízniví manželé.
Sv. Pavel v některém ze svých listů káže o tom, jak ženy mají mlčet. Souhlasila bych S Aes, že se jedná o tradici založenou jen na historických skutečnostech.

Aes Sedai, vloženo 09:02:00  17. 07. 2008

Jo, to jo, ale nebyly mezi vybranými apoštoly. Za učedníky, kteří měli přímé pověření jít do světa a šířit evangelium, byli vybráni jen muži. Myslím, že to vychází z tohodle. Tedy řádové sestry mají víceméně takovou úlohu, jako měly ženy okolo Ježíše - šířit víru, pečovat, doprovázet. Kdežto muži mají naplňovat své pověření služby.

Ale jak říkám, mohl Ježíš vybrat za apoštoly i ženy? Nebylo by to v jeho kultuře a době příliš nepochopitelné?

Elaine, vloženo 08:44:17  17. 07. 2008

Pokud já vím, tak zpočátku ženy fungovaly taky jako šiřitelky, učitelky Kristova učení, tak nevím...

Aes Sedai, vloženo 22:01:39  16. 07. 2008

Já myslím, ale je to jen čistě osobní názor, že to vychází z toho, že Ježíš si jako učedníky vyvolil jen muže. Ti byli jeho nejbližší, kteří ho doprovázeli, které posílal do celého světa, aby šířili jeho slovo. Petra si vyvolil za prvního papeže.
Ale ženy hrály v životě Ježíšově velmi důležitou roli. Vzpomeňme Máří Magdalénu. Marii. Martu. Ale vždy měly spíš roli těch, které s ním chodily, povzbuzovaly ho, pečovaly o něj.
Čili dvě odlišné funkce. Muž jako vykonavatel, žena jako následovnice. MYslím, že právě z této tradice to vychází.
Ale otázkou pro mě zůstává, jestli to nebylo i kulturní zvyklostí. Jestli si Ježíš ženy nemohl vyvolit kvůli tomu, že by to židé nepřijali. Protože úloha ženy tehdy byla jiná, než je ted v naší kultuře.

Hallorn, vloženo 21:45:17  16. 07. 2008

Hm, wiki nevěřím ani za mák, už jsem tam narazil na řadu chyb. Nehledě na to , že ji řada lidí a řekněme zájmových sdružení používá k prosazení a rozšiřování vlastního názoru. Ne vždy objektivního. Což dělají zejm. proto, že většina uživatelů ma ve wikipedii poměrně nekritický přístup.
Sám spolupracuji na svého druhu encyklopedii, takže vím jaká úskalí to přináší.

Každopádně to že "V katolické církvi se knězem může stát pouze pokřtěný muž prostřednictvím kněžského svěcení" tu všichni víme. Otázka zněla proč tomu tak je. A na toto jsem reagoval tím, že v bibli nenacházím jediný důvod. A to jsem ji, ač ateista, prosím pěkně celou četl, některé pasáže i víckrát.

Ginny, vloženo 17:42:50  16. 07. 2008

Hallorn: V katolické církvi se knězem může stát pouze pokřtěný muž prostřednictvím kněžského svěcení. praví Wiki, což je pro mě zhruba stejně důvěryhodný zdroj jako Bible ;-)

verlit, vloženo 08:13:42  16. 07. 2008

Hallorn: Co ty víš. Pokud existuje, tak je stejně hodně divnej ;-))

Hallorn, vloženo 23:06:32  15. 07. 2008

No, podle jisté legendy existovala dokonce papežka :-) Každopádně v bibli není výslovně řečeno, že by kněží nemohla být žena, teda aspoň jsem se to tam nikde nedočetl. Ale pokud někdo z vás jo tak dejte vědět.

Každopádně, pokud bůh existuje, tak mu na hardware snad nezáleží, ne? :-)

Ginny, vloženo 19:43:09  15. 07. 2008

verlit mě předběhla:) Připadá mi to zvláštní, už jen proto, že jeptiškou být žena smí (a to taky zahrnuje celibát, ne?). Existují psycholožky, pečovatelky, ředitelky firem i lékařky; co ženy nemají (nebo nám snad něco přebývá?), že je vhodnější, když jsou kněží jen muži?

Tradice je ošemetný argument, ne všechny tradice se dodržují a u spousty z nich je to dobře, řekla bych.

verlit, vloženo 10:15:36  15. 07. 2008

Však ono to nespěchá, jen mě zaujalo, že rozdíl vidí právě v psychice.
Tipuji, že měl na mysli, že muž se snáze vzdá otcovství než žena mateřství, ale to pak nesedí s odůvodněním, že Kristus povolal jako apoštoly muže, protože v té době celibát neexistoval.

Aes Sedai, vloženo 10:13:52  15. 07. 2008

Zkusím se poptat, ale asi ne hned :)

verlit, vloženo 10:05:22  15. 07. 2008

To je zajímavé, i když nerozumím úplně odpovědi na bod 4, dala by se ještě upřesnit?

Která odlišnost v mužské a ženské psychice podle něj vede k tomu, že je vhodnější, když je knězem muž?

Aes Sedai, vloženo 09:42:18  15. 07. 2008

1) Co vás vedlo k tomu, stát se knězem? Pamatujete si na okamžik, kdy jste si řekl Budu knězem, nebo šlo o postupný proces? Dovedete si představit osobu nebo událost, která by vás mohla přimět k opuštění církve? Kým byste chtěl být, kdybyste nebyl knězem?

Nedokážu odpovědět na otázku, co mě k tomu vedlo. Cítil jsem vnitřní volání. Neznamená to, že jsem slyšel nějaké hlasy, ale bylo to něco, co bylo v mém srdci a v mé hlavě. A proto jsem za tímto voláním šel. Bylo to na konci základní školy. Neznám takovou osobu, která by mě mohla přimět k opuštění církve. Jediná osoba jsem já sám. Kdybych nebyl knězem, myslím, že bych byl učitelem nebo podnikatelem.

2) Určitě znáte z pohádek a příběhů kouzelné bytosti, které plní tři přání. Co byste si přál, kdyby podmínkou bylo, že ta přání musí být "sobecká" = musí se týkat pouze vás, žádný světový mír ani obnova deštných pralesů ;-)

Přál bych si kavárnu.

3) Zažil jste někdy něco, co byste nazval zázrakem? Pokud ne, chtěl byste?

Ano. Když jsem havaroval autem, skutečně je zázrak, že žiju.

4) Co pro vás znamenají ženy? Jak se díváte na rovnoprávnost? Proč nemůže být žena knězem?

Bez ženy by byl život smutný. Jsou důležitou součástí mého života, i přesto, že s ženou nežiju. Rovnoprávnost je samozřejmost. Žena nemůže být knězem, protože je taková tradice církve, Kristus nepovolal ženy, ale muže, aby byli apoštoly. Navíc, když se podíváme na psychiku ženy, která je tak odlišná od psychiky mužské, myslím, že byl to dobrý tah. Ať to tak zůstane.

5) Jaké místo zaujímá ve vašem životě smysl pro humor? Jak vnímáte vtipy s náboženskou tematikou? Vadí vám, nebo se rád zasmějete i na "vlastní" účet? (Pakliže ano, jaký vtip je váš nejoblíbenější?:)

Mám rád život, pohodu, smích a přál bych mnoha lidem, aby to milovali stejně. Vše záleží na tom, jaký je to vtip. Když má úroveň, tak ho přijímám a zasměju se. Pokud je sprostý, vulgární, tak je mi z něj nanic.

Aes Sedai, vloženo 08:15:59  11. 07. 2008

Dotaz: Jako kněz se jistě musíte vyrovnávat s problémy, které Vám lidé říkají. Co Vám pomáhá? Kromě Vaší víry?

Odpověď kněze: Jako každý člověk ne vždy dokážu ihned zapomenout na problémy člověka. Hodně záleží, jakým způsobem člověk k tomu přichází a přistupuje, na kolik ten problém stává se osobním. Často některé věci v sobě nosím dlouho, svěřuji Bohu, snažím se těm lidem pomoci skrze hovor, návštěvy, ale jistým způsobem je to dar, že tento problém mě nepohltí úplně. Myslím, že velikou pomocí je odevzdání toho Bohu v modlitbě. Na některé věci člověk nestačí sám. Není schopen vyřešit všechno hned. Vědomí, že Bůh je u toho a s námi, je největší posilou. A pak myslím, (samozřejmě záleží na problému) rozhovor se spolubratry. Taková supervize mi pomáhá v porozumění věci. Mějte se pěkně.

Ageolite, vloženo 09:29:28  09. 07. 2008

Já mám taky jednu.
Jako kněz se jistě musíte vyrovnávat s problémy, které Vám lidé říkají. Co Vám pomáhá? Kromě Vaší víry?

Eirellin, vloženo 14:59:16  08. 07. 2008

to už je jak rozhovor pro noviny:)))

« ««   101   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php