13:31:43
23. 11. 2024

Místnost
RPG
RPG...Role Playing Games. Pro někoho jen další způsob jak zabít čas, pro někoho blbost, pro někoho satanovo dílo :) ale pro někoho i styl života. A proto jestli i ty jsi jeden z těch, jež se často vydává za hranice přízemního šedého světa. Jeden z těch co bojují se skřety a draky, prozkoumávají tajné chodby, utrácejí starobylé poklady v putykách a kouzlí mocná zaklínadla...... Pojď dál, poseď s námi a povyprávěj o svých zkušenostech.

Místnost má od 16:28:29  04. 11. 2001 pronajatou Louda. Spolusprávce: Petrius. Fionor.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



««   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15   »»

ACE, vloženo 10:40:00  21. 11. 2009

V posledních pár letech se naprosto přikláním k systému SHR potažmo WoD, v trochu volnějším pojetí aneb "hráči máš základní počet kostek XY podle postavy a zbraně" řekni co chceš dělat a jak, z toho máš +/- tolik kostek. Házej a nahlaš počet úspěchů. Tabulky pokud nějaké jsou tak je dobré mít IMHO v hlavě a nebo modifikátor odhadnout dle situace, tohle je pro mě asi nejvyváženější kombinace čas vs akce. Po pár sezeních se navíc základní počet kostek dá lehce zapamatovat a hráči jsou k hodu připraveni málem dřív než GM odhadne bonusy a postihy.

Co se akce jako takové týče tak bez ní není hra úplně to ono, takže akci a vůbec "kostičky" určitě. Nemusí být zrovna od začátku do konce to pak trochu ztrácí napětí z boje či komplikovaných akcí kouzlo ale tak plus mínus 15 - 30 % hry se může točit kolem boje a akčních scén (či jiných komplikovaných a kostkou vyhodnocovaných akcí), pokud to je smysluplné.

A co se mi na akčních scénách líbí nebo mi přijde zajímavého? V zásadě právě ten prvek náhody, který hod kostkou představuje, v ideálním případě, napětí zvyšuje i situace, kdy je výsledek hodu podstatný nebo úspěch při útoku nezbytný - např. blíží se k vám hlídka s přesilou 2 na 1ho, nemáte se kam schovat ... k boji dojde určitě ale hodně záleží na tom jak dopadne první útok (hody) což je velmi zajímavé pro vývoj hry. Pokud by se neházelo vůbec, nebo se nějaké další akce neřešili náhodně, tak se hra může velmi snadno dostat do pozice mentálního cvičení X na jednoho, kdy se hráči snaží "přechytračit" GM a vymyslet co si ve hře připravil nebo jaké aktuální řešení mu přijde nejvhodnější a které je tedy optimální.

Lesi, vloženo 02:15:17  21. 11. 2009

Tak mne napadá - jak řešíte bojové scény ve hře?

Zatímco při vyprávění příběhu, natož ve filmu, má bojová scéna spád, postavy se míhají v zorném poli a zbraně řinčí, mám pocit, že ve většině systémů se hra při souboji zastaví a strašně vleče - a navíc je ten čas vyplněn úkony, které mají s poutavým popisem máloco společného, např. odpočítávání kostek a úspěchů, procházení tabulek, sčítání a odčítání, přepisování čísel v poznámkách... Někdy se hra snaží buď být realistická, nebo povzbudi představivos hráčů, a nabídne všeliké finty a speciální akce a/nebo bonusy za zajímavý popis snažení postavy - ale většinou za cenu dalšího házení a počítání.

Jak zvládají boj vaše oblíbené systémy? A jak se s nimi v rámci těch systémů vyrovnáváte vy a vaši (spolu)hráči? Co na akčních scénách (pokud vůbec něco) shledáváte zajímavým?

Fionor, vloženo 13:15:58  12. 11. 2009

To bych mohl použít některé ze svých NPC postav nagenerovaných do her (když si vezmu kolik času s nimi strávím, byla by škoda to nevyužít i jinde)

Hlavně do Vampire: the Requiem jsem měl vypracovaný celý katalog postav, ale to skonalo na nepravidelném hraní - komplikovaná upíří konspirační síť města New York se nepoddá jednou měsíčně - to chce častějia pravidelně. A na to nemám čas ani (ani hráči neměli)

Pete321, vloženo 12:31:35  12. 11. 2009

OZNAMENI: RPG Forum porada dalsi rocnik souteze o nejlepsi postavu. Letos je, krome nehynouci slavy, hlavni cenou vytisk cerstve ceskeho vydaneho RPG Pribyehy Imperia. Takze pro pripadne zajemce a odvazlive, tady jsou podrobnosti: http://rpgforum.cz/clanky/vyhrajte-pribehy-imperia-v-soutezi-o-nejlepsi-postavu-2009

ACE, vloženo 21:28:33  04. 11. 2009

To Fionor - za sebe rozhodně potvrzuji, že to "dělá svoje" a SG je vůbec výborné.

Leši - já si taky už nějakou dobu dávám pauzu a kdybych náhodou měl někdy chuť gamemasterovat, tak asi už jen one-shoty na delší storky nemám už léta náladu.

Ostatně když tak koukám na to, co rozvíjíš, tak si uvědomuju, že fantasy RPGčko jsem nehrál už hodně dlouho - většinou jsem se naposledy pouštěl spíš do SHR.

Fionor, vloženo 13:43:15  02. 11. 2009

Mno, mám v hlavě myšlenku na ryzí space operu (ale do toho se musím fakt opřít, abych měl v ruce víc než jen hrubou vizi) a jinak hraju tu StarGate, kde naštěstí mám ještě dost možností, jak to udělat, aby se mise neopakovaly (a uzavřený formát mise = 2až3 sezení taky dělá svoje)

Lesi, vloženo 02:40:29  02. 11. 2009

ACE: Poslední dobou vlastně nic, nějak mne přepadl splín z jednotvárnosti stále stejných postav a příběhů, ať už se snažím vymyslet cokoli, a dal jsem si pauzu. (A předsevzetí, že už nikdy nebudu gamemasterovat lidem, kteří při hraní provozují domácí či ruční práce či hraní na počítači.)

Zrovna mám napůl rozpracovaný nový svět - takový zromantizovaný raný středověk s nádechem fantastiky v podobě spíš až pohádkové, kde spíš přijdete k uřknutí než k popáleninám od fireballu. Zkrátka pozadí pro trošku černobílé hrdinské příběhy v rytířském duchu.
Ale se systémem si nevím rady - bojím se, že bych si musel udělat vlastní systém magie, aby se mi líbil, a nevím, zda na to mám...

A chtěl bych se vrátit ke starému high fantasy v systému GURPS, hlavně proto, že je to dlouho hraný svět a baví mne, jak jsme v něm se starými hráči jako doma... (Jenže tu je klasický problém času a scházení se.)

ACE, vloženo 23:30:03  01. 11. 2009

BTW: Leši, co zrovna teď hráváš, potažmo i ostatní - co zrovna hráváte za systém, či konkrétní seting v systému.

O tom čím se báječně bavíme mi tu už de facto psal hodně Fionor aneb WoD 4 edice - základní tzn. lidé, v setingu SG. ... pro mě pomalu jedno z nejdelších ne-li možná již nejdelší RPG co jsem hrál (pro SG 13 - 1. hlášení mám datováno k 25. 11. 2005 tedy tenhle podzim dojíždíme 4tou sezónu :-) J. T. Parker).

Okolo šestnácti/sedmnácti jsme hráli asi 3 roky klasické DrD, to je asi moje druhé nejdelší RPG.

Lesi, vloženo 21:15:02  01. 11. 2009

Fionor: Jo, už mi došlo.
Pak ale myslím, že je to čistě o typu hráčů a požadovaém stylu hry - pokud je hlavní vyprávět příběh, pak neexistují nadbytečné postavy, protože mají svou roli v příběhu a bez nich by nebyl úplný a drobné nerovnosti se dají přehlédnout. Nebo je hlavní řešit problém a vypořádávat se s překážkami a pak je asi lepší zvolit dobře propracovaný systém ideálně i s dobře propracovaným settingem, kde je vše již otestováno, a nikdo nebude mít blbý pocit, že nemá šanci přispět k řešení...

Fionor, vloženo 01:17:52  01. 11. 2009

Lesi: Vyváženost je v tom, že začínající postavy (nebo postavy s podobnou životní drahou - nechci říst zkušeností) mají relativně vyrovanané šance na úspěchy ve svém oboru (záměrně nepolemizuji o střetnutí, tam totiž specializace udělá hodně). Je to diskuatabilní, ale hlavní měřítko je i v tom, že nedochází k nadbytečnosti postav a tak.

Jiank souhlasím s tím, že tabulkovost je ve sci-fi hrách poněkud důležitější a hůře se obchází než například v Exalted.

Lesi, vloženo 19:04:10  31. 10. 2009

Mám malou teoretickou průpravu, tak se mi asi obtížněji sledují tvé myšlenky a odpovídá se na ně.

Ale souhlasím s tím, že konkurovat kvalitně propracovaným systémům s nadpřirozenými bytostmi či sci-fi technologií je obtížné a vyžaduje neskutečnou práci GM, na kterou už bohužel nemám (spíš - nechci vyčlenit - čas). Jen vyjmenovat a popsat všechny ty schopnosti a přístroje - jo, to je důvod proč si najít hru, v níž to už někdo udělal za mne. ;)

Když hraju sci-fi, cítím potřebu dát hráčům přesné popisy, čísla, rozsahy... Aby se jimi mohli probírat a pracovat s nimi tak, jako jejich postavy...
Ale u fantastiky a nadpřirozených bytostí mi víc sedí poněkud mytologické vidění světa. (Přiznávám, že se mi nějak nelíbí nadpřirozeno zasazené do našeho světa, takže jsem tento problém nikdy nemusel řešit). V takovém případě nemám problém pracovat ani s poměrně silnými schopnostmi. Vím, jaká je asi tak moc postavy, jaké je její postavení v (ne)řádu světa a co přibližně může dokázat, i když používá ne úplně dopracovanou schopnost proti něčemu dost odlišnému...

Přesně nechápu, kde se ukrývá systémová rovnováha - zda ve vyváženosti schopností, vyváženosti moci jednotlivých hráčských postav nebo jak?

Fionor, vloženo 20:27:33  30. 10. 2009

Lesi: já si taky rád tvořím svět jako takový, ale některé věci nemůžu settingům upřít - pokud pojednávají o supernaturálních bytostech (nebo o obrovských mecha robotech, tančících houbách, nebo o čemkoli) mají docela podrobně otestované a vyvážené schopnosti, které se ve hře objeví.
To je myslím dokonce to co je na settingu hlavní. Můžu jeho základy přenášet do různých prostředí s minimálními úpravami a jádro zůstane stejné.

Když budu chtít hrát Narrativně orientovanou hru (které jsou povětšinou indie, tedy nemají setting) a v ní si zahrát třeba příběh s upíry ve WoD, nadpřirozené schopnosti upírských klanů boudou narážet na neukotvenost v systému - troufnu si dokonce říct, že valná většina schopností je v narrativních hrách neaplikovatelná bez rozhození herní rovnováhy.
Což je přesně to, z čeho mám strach - hry jako Střepy snů jsou sice příběhové a dost možná zábavné, ale nemají zakotvenou systémovou rovnováhu - a nejsou schopné ji ani přijmout z jiné hry.
Navíc poměrně komplikované hry se spoustou tabulek jsou poměrně snadno zjednodušitelné tam kde z hlediska příběhu "o nic nejde" a tam , kde je to naopak užitečné jsou schopné solidně simulovat pseudo-realitu
Indie a narrativní hry jsou často osekané až na kost, aby hráče nezatěžovaly herními mechanikami (problém je nasnadě)

Pete321, vloženo 09:36:49  30. 10. 2009

Fionor: strepy snu psal nas dvorni gm, ale priznam se, ze s nim radeji hrajem cokoliv jinyho ;o) kazdopadne jestli mas nejake dotazy, tak je sepis a ja mu je preposlu, je ceůlkem nestatsny ze s to s nim nechceme hrata zustavame verni wushu, fateu a gurpsum :o)

Fionor, vloženo 00:57:27  30. 10. 2009

pro 3. edici jich znám dost, ale už mají dost uzavřené skupiny
jediný o kom vím, že kromě mě hraje 4. edici je Eolis (ale stěží pravidelně)

AryaMira, vloženo 00:35:59  30. 10. 2009

Neznate nekdo storytellera z Prahy pro World of darkness?

Fionor, vloženo 16:22:12  29. 10. 2009

Špatně vyjádřeno... WoD dodává setting, podobně jako jej má Shadowrun nabo Exalted... Střepy snů, FATE a podobné zhůvěřilosti ho nemají

Lesi, vloženo 16:19:15  29. 10. 2009

Teď jsem tě úplně nepochopil, myslíš prostě pravidla bez settingu, tedy bez popsaného světa? Není WoD náhodou docela proslulý svým popisem světa? Nebo v nových verzích vydali pravidlový manuál který upíry, vlkodlaky a podobnou verbež nijak nezmińuje?

Pokud tím myslíš zda má smysl pořídit si pravidla bez světa a pak vytvářet vlastní - pak myslím, že to smysl má.
Tvoření světů, nebo spíš možnost ukázání vlastních světů ostatním, i když o nich neumím napsat knihy, pro mne vždycky byla základem kouzla RPGček... A je to vlastně to, co mne občas přiměje věnovat hrám ještě nějaký ten čas...
Ale mám poměrně na číslíčka a pravidla zatížené hráče, tak jim musím vždycky nacpat do chřtánu nějaký systém, aby měli pocit, že se harje podle něj a byli klidní. ;) Kdybych potkal nějaká praktická pravidla bez settingu nebo se snadno vykuchatelným settingem, tak je určitě pořídím...

Louda, vloženo 15:53:36  29. 10. 2009

Arwi a spol to mají a snad to i hráli ale nevím jestli sem chodí.

Fionor, vloženo 13:33:44  29. 10. 2009

Zkoušel jste někdo Střepy snů?
Stáhl jsem si Lite verzi a jsem trochu rozpačitý z herní mechaniky a formátu budování příběhu. Má s nimi někdo nějaké zkušenosti, o které by se moh podělit?

A otázka na okraj. Má smysl hrát pravidla, ke kterým nedostanete rozumný setting? Tím chci říct, že si sice můžete vytvořit herní svět dle vlastních představ, ale hra vám nabídne počáteční východisko (jako třeba tolikrát omílaný WoD, podle jehož pravidel jsem odehrál všechno možné, teď hlavně StarGate)

Orki, vloženo 15:31:35  25. 06. 2009

pšš: když zadáte do googlu název hry a download, funkční odkaz je asi 2. odshora :)

««   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15   »»

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php