Čítárna
Poezie
Próza
Vyhledávání
Vložit článek

Zpět


Fantasy a Sci-fi
zahrnuje rubriky:


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


JRR Tolkien: Nejčtenější články
Opravdu zajímavé perličky o filmech...
Ukázka na 4DVD verzi Společenstva p...
Aktualizace of. stránek filmu
Křížíkova fontána - Projekce "Pán P...
Encyklopedie světa J.R.R. TolkienaNejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema
Nové články na peoples.cz

Ona a Obloha

Obloha ju vždy fascinovala, odkedy sa pamätala. Už ako malé dieťa vyvracala hlavu dohora, aby ju uvidela. Väčšinou bola nádherne modrá, usmievala sa na ňu a hovorila jej: Pozri, aká som krásna!
Inokedy na ňu svojím Žltým okom šibalsky požmurkávala spoza oblakov: Kuk! Tu som! Nájdi ma!
A potom tu boli dni, keď Žlté oko vôbec nevidela. Obloha bola vtedy tmavá, veľmi tmavá, a hnali sa po nej nahnevané mračná. Liali dolu na ňu potoky vody, hrozili jej oslepujúcim svetlom a ohlušujúcim treskom. Vtedy sa bojazlivo chúlila v kútiku izby a želala si, aby Obloha už odohnala tých zurvalcov a ona mohla znova obdivovať jej krásu.
Pokiaľ jej siahala pamäť, nevynechala ani jeden príchod čo odchod Žltého oka. Vždy skoro ráno, ešte za tmy sa potkýnala von z chalúpky, aby uvidela, v akých farbách Obloha privíta Žlté oko. Najviac sa jej páčili zlaté odtiene minulého leta. Tohto roku Obloha zvolila jemnú ružovú a každý deň jej predviedla iné veľkolepé divadlo.
Podobne to bolo i večer. Pri rozlúčke so Žltým okom bola paleta farieb Oblohy nekonečná. Najviac však využívala ružovú, karmínovú, červenú. Ohromne sa jaj páčilo, keď Žlté oko, práve v tej chvíli, ako sa už-už malo dotknúť horizontu, zoranžovelo, potom sčervenelo a zmizlo za vysokým hrebeňom. Vtedy od nadšenia tlieskala a výskala. Kopce naokolo jej vracali ozvenu a zdalo sa, že celé údolie je jej plné.
Potom so zatajeným dychom sledovala, ako sa na tmavnúcej Oblohe menia odtiene modrej a ako sa objavujú Nebeské pehy. Zo svetlomodrej sa Obloha postupne menila na sýtu modrú, tá pomaly tmavla do tmavomodrej až zamatovej čiernej.
Počas toho nádherného predstavenia sa zrazu objavila prvá Nebeská peha. Potom ďalšia a ďalšia, až ich bola plná Obloha. Jemne sa chveli, akoby jej vraveli: Zdravíme ťa!
Mala rada Nebeské pehy, aj keď neboli červené ako tie jej, ale biele a niektoré žlté. Mala rada všetko na Oblohe. Ale najviac zo všetkého milovala samotnú Oblohu. Bez nej by nebolo ničoho - Žltého oka, Nebeských pieh či Bielej tváre, ktorá sa na ňu pozerala celá iba v niektoré dni, občas jej vôbec nebolo a inokedy jej zasa chýbali líca.
Milovala Oblohu, lebo tá jej rozumela. Rozumela tomu, čo cíti, čo si myslí a čo hovorí. Obloha ju neodsudzovala. Bola jej jedinou priateľkou.
Autor:
E-mail: eyrian@centrum.sk
Vloženo: 17:42:11  21. 11. 2007


Hodnocení:
4.8 (4 hlasů)

Komentáře (0)
Hlasujte:
1 - nepovedené
2 - nic moc
3 - průměr
4 - dobré
5 - skvělé
Verze pro tisk

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiho Čítárna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2000 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/citarna/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránky není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora.