Warning: session_start() [function.session-start]: The session id is too long or contains illegal characters, valid characters are a-z, A-Z, 0-9 and '-,' in /www/sites/7/site3087/public_html/taverna/mistnost.php on line 2
Fantasy a Sci-fi: Taverna neboli Diskuzní fóra: Řemesla a ruční práce
07:46:28
18. 10. 2017

Místnost
Řemesla a ruční práce
Místnost pro všechny, kteří mají šikovné ruce a chtějí se s ostatními podělit o své zkušenosti. Ale věřím, že zde naleznou pomoc třeba i lidé hledající, jak si ušít kostým na dřevárny apod.

Vzhledem k mému zaměření se z počátku bude místnost orientovat spíše na ruční práce, ale budu moc ráda, když se najdou návštěvníci ochotní obohatit naše znalosti třeba o řezbářství nebo zbrojířství.

Ve vývěsním štítu naleznete odkazy na různé internetové stránky související s tématem této místnosti. Pokud víte o nějaké, která tam chybí, budu vám vděčná za informaci.)

Velký verlitínský přikrývkový projekt- podrobnější informacePletení noční oblohy - paralelní pletařský projekt za účelem vzájemného povzbuzování a utěšování ve chvílích zoufalství
Vzor a návod: Celestarium
Zatím se k aktivní účasti přihlásily: Meridion, verlit, Veverka
(Ale povzbuzovat může kdokoliv - i nepletaři.)

Místnost má od 14:39:41  15. 08. 2003 pronajatou Meridion. Spolusprávce: verlit. Arenga.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit«  1   »» »

Aditu, vloženo 15:58:27  14. 10. 2017

Málem mě z toho šlehlo, ale s drobným podvodem (uplést patent bokem na ponožkovkách a výsledky pak teprve přenést na kruhovky) jsem to nějak dala dokupy a pletu oba rukávy najednou. Původní plán byl, že je dopletu do konce víkendu, ale to kvůli naplánovanému výletu asi nedám.
Poznatky: nahazování dvou rukávů na jednu kruhovku v návodech a videích vypadá jako těžká pohoda. V reálu se to brutálně kroutí i na Addi jehlicích, natož na Koh-i-noorkách.
Už nikdy se nebudu smát tomu, že návod v sobě zahrnuje (opakovaně) "a teď si dej pauzu a dej si čokoládu" :D

Aditu, vloženo 20:35:28  09. 10. 2017

Tak se mi to blíží. Možná ještě dneska dopletu svetr do fáze "a tady si to rozdělíme napůl, odložíme na čtvrt roku a budeme plést rukávy". Projela jsem několik videí a "obrázkových" návodů na pletení dvou věcí na kruhovkách najednou (primárně ponožky, ale protože jsou pletené shora, tak to stačí). Fuf, držte palce :)

Veverka, vloženo 20:20:38  30. 09. 2017

Já jsem teda ponožky na kruhovkách zkoušela, a děkuju, už to dělat nebudu. Přijde mi to neskutečně nešikovný v porovnání s ponožkovkama. Kdo má pořád popotahovat ten kablík...
No a pro mě nefunguje rada s tlustejma jehlicema. Jak je to tlustší než čtyřky, rapidně klesá šance na dokončení. Je mi to nepříjemný a nebaví mě to. Pár svetrů jsem takhle pletla, a přehánět to s tím taky nebudu. Pro mě ideální síla jehlic jsou dvojky až trojky, maximálně tři a půlky. Ponožky jedu na dvojkách ponožkovkách, a když na to opravdu sednu a pletu furt, dokázala bych pár (ve svý velikosti) uplést během pracovního dne... Stejně asi ponožky pletu nejvíc.

Ekyelka, vloženo 19:01:52  29. 09. 2017

Ponožky na kruhovkách (a zvlášť vzorované) jsou větší prča! Rukávy jsou fakt jen trubky :)
Ale zase je radost koukat, jak to souběžně přibývá - a ta vyhlídka, že až dopleteš, máš oba rukávy naráz!

Aditu, vloženo 16:02:45  29. 09. 2017

Jo, a jinak: na plánovaném sovím svetru se chci naučit plést dva rukávy (ne placky, ale trubky) na jedné kruhovce. Myslím, že tenhle projekt bude docela hlína :)

Aditu, vloženo 16:01:55  29. 09. 2017

Vever: no, já pro jistotu pletla ten svetr na velikost "za čtvrt roku"...

Vever, vloženo 15:02:12  29. 09. 2017

Já mám trochu problém že než něco došiju tak z toho dítě vyroste, teda.

Aditu, vloženo 14:24:07  29. 09. 2017

Můj rekord u ponožek jsou dva díly Downton abbey na pár. Ale to jenom proto, že to jsou ponožky na FAKT malý dítě :)

Arenga, vloženo 13:35:11  29. 09. 2017

jojo, čím menší dítě, tím větší radost z hotového výrobku

ale už jsem dlouho nic nedělala, protože čas... (ano, je ho pořád stejně, ale prostě ho využívám na jiné věci)

Ekyelka, vloženo 20:49:51  28. 09. 2017

Jo, to souhlasí. Pončo na malou vnučku od mé bývalé šéfky šlo taky samo a rychle. Plést něco takového na sebe, asi to mám na jehlicích ještě teď.

Stejný efekt vnímám a potvrzuji na ponožkách. Zatímco ty zvládám do měsíce (když se neflákám a nenechám se vyrušovat jinými kratochvílemi typu předení, jé-nové-vřetánko!, hele tuhle přízi přeci nemůžeme nechat v regále apod.) navzdory komplikovaným vzorům, copům a kraječkám, nadkolenky na své hnáty pletu už... dlouho. A stále jsem někde na holeni prvního kousku, byť se už konečně blížím ke kotníku.
Ale zábava to je stále, protože pletení. :)

Aditu, vloženo 19:17:51  28. 09. 2017

Je to tak, tohle mi včetně tří dnů shánění knoflíků trvalo jen dva týdny :)

Arenga, vloženo 19:05:01  28. 09. 2017

Aditu: a nesporná výhoda pletení na malé děti je, že je to MALÉ :-D

Ekyelka, vloženo 18:39:45  28. 09. 2017

verlit: Aha, tak to jsem tradicionalista a opatrník, co kdyby mi chcípla baterka? :) Papír s klipsou to jistí.

Aditu, vloženo 18:02:57  28. 09. 2017

Genevieve: jeden trik, jo? Osvědčilo se mi dělat svetry na model "zababušený zemiačik", protože ty rychle přibývají :) Jehlice 5 - 6.5 mm a čau. Za pár cest do Prahy a zpátky máš hotové torzo a rukávy dopleteš doma... :)

Aditu, vloženo 18:01:42  28. 09. 2017

Řádky si čárkuju na papír, takže vytištěný návod je ve výsledku barevný od toho, jak si vyznačuju počty pro svoji velikost, a od čárek za počty řad u jednotlivých částí :))
Návody s pro mě nepříjemnými specifikace v ubírání nestahuju, protože hrbatá sice trochu jsem (jako každý), ale ne tolik, jak to podle jednoho mého výtvoru z takového návodu dopadlo...

verlit, vloženo 16:35:55  28. 09. 2017

Na značení a sledování řad ve vzoru (a jinak bys musela vidět můj telefon a tablet. Jsou omlácené, mají rozbitá skla a tak podobně. Ale fungují :-)

Genevieve, vloženo 16:22:11  28. 09. 2017

Aditu: tak jo, až zase budeš objednávat tu boží přízi, tak si vezmu nějakou pěknou a udělám si svetr :-D tak za dva tři roky bych ho mohla mít.

Ekyelka, vloženo 15:49:32  28. 09. 2017

Na co? Na ubírání nebo na značení? V prvém případě sem s názvem aplikace, neb se hodí nám všem, v druhém případě jsem jasně mimo hru, protože já a technika... občas dostávají moje technické hračky na prdel, no. Tam spadnou na mramorovou dlažbu nebo na beton, tuhle je přejede paleťák nebo kolega na židli, případně: jé hele, Ekuše neumí chodit po rovné zemi a udělá tři kotrmelce s telefonem v ruce... O:-)
Kdybych neměla tak fascinující štěstí, asi bych potřebovala telefon každý týden. Takhle jsou hračky jen trochu odrbané a odřené, oťukané a ožužlané (starý tablet, od koček), ale jinak slouží. Jen je už radši používám jen v "bezpečném" prostředí domovů a domů mimo práci, zatímco pletení s sebou tahám všude.

verlit, vloženo 15:16:46  28. 09. 2017

A já na to mám aplicaci v tabletu :-)

Ekyelka, vloženo 14:51:42  28. 09. 2017

Jo, to "ubíráme plynule xyz ok v milionu řadách" také miluju. :)
Naposledy to bylo na čepici, kterou teď nosí Tinne (protože jí sluší víc a pletla jsem to ze stejné vlny jako její pléd a nátepníky a vůbec, nejspíš zapracovalo moje podvědomí), jinak mívám spíš hlášky typu "každé 2 cm/inch ubereme/přidáme" - a to se dá vychytat poměřením vzoru a napočítáním řad. Stejně oblibuji vzorované pletení, takže si tu klipsu po rozkresu stejně posouvám* a takhle k tomu jen přidám další poznámku nebo barevnou klipsu z protější strany.

* Viděla jsem to na pinterestu: buď máte napsané na kousku kartonu jen čísla řad pod sebou ve sloupci a posouváte klipsu, tedy kancelářskou sponku, podle toho, v jaké jste řadě. Já - protože oplývám dosti velkou zásobou tvrdšího papíru o velikosti A4 rozpůlené na délku - si jednodušší vzory přepíšu a posouvám klipsu po jednotlivých sekvencích a řadách. Až tu šálu (tašku, ve které ji mám schovanou) najdu, pokusím se to pro případné zájemce vyfotit.
Ještě se mi nestalo, že bych po odložení na delší čas nevěděla, kde jsem skončila - na rozdíl od klasického "hodím to do tašky a zítra budu pokračovat, přeci si budu pamatovat, kde jsem uprostřed desetiřadého vzoru na šedesát očí skončila, ne?" ;)

«  1   »» »

ZpětFantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php