02:59:14
14. 09. 2024

Místnost
Porta Medii Aevi
Aneb Brána středověku...

Pro hovory o politice, kultuře, mentalitách, každodennosti a všem, co se týká této doby - tzn. zejména 5. - 15. stol. - ale přesahům zvlášť do mladší doby zde není v žádném případě bráněno - ostatně dle modelu dlouhého trvání nám středověk končí až v 19. století :-))


Vítána jsou témata vážná i odlehčená, též obrázky: dobové i fotografie památek. Vřele vítáni jsou samozřejmě i všichni hosté.



Četli jste v poslední době něco zajímavého o středověku? Pochlubte se.

Pokud jste při svém brouzdání internetem narazili na nějaké zajímavé stránky, všichni jistě uvítáme, když se s námi podělíte, aneb: dejte odkaz :-)


Místnost má od 23:46:48  08. 12. 2001 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Mordomor. Adhil.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   71  »

Meridion, vloženo 09:35:07  18. 02. 2007

A co třeba když k nám skrz staletí pronikne smysl pro humor...
Vzpomněla jsem na středověkou kresbičku mnicha-písaře, kterému myš žere svačinu. Arenga bude nejspíš vědět podrobnosti.

Silmarien, vloženo 09:07:04  18. 02. 2007

Adhil: Na niečo podobné som narazila mnohokrát pri svojej seminárke, keď som čítala latinské protokoly z konca 16. storočia. Chyby v latine, chyby v menách a názvoch hradov...aj pisári boli len ľudia.

Adhil, vloženo 22:03:11  17. 02. 2007

A když už je (tedy skoro :) řeč o archivních textech. Táta je amatérský genealog a sestavuje vývod naší rodiny. Teď jsem s ním koukal do fotky z jedné matrik a u jednoho z lidí je zápis, že byl pohřben u sv. Martina. Tady se ale pohřbívalo jenom u sv. Filipa nebo u sv. Marka a je prakticky nemožné, že by tu danou osobu pohřbili jinde. Takže nejpravděpodobnější je, že se farář spletl. Vždycky mě strašně...hm, skoro bych řekl, že dojme, když se narazí na chybu. Ať už v matrice nebo třeba u naprosto fušérsky odlité přezky opasku (takový jeden exponát, co jsem kdysi viděl). Historii to dává krásně lidský rozměr :)

Adhil, vloženo 21:59:40  17. 02. 2007

Jenom jsem si tak přemýšlel. Antických děl se dochovala spousta, drtivá většina ale v opisech. Tak mě napadlo, jestli se ví, kolik z nich přežilo v "originálech".

Adolescent, vloženo 21:39:04  17. 02. 2007

V Pompejích a Herculaneu se našlo spousta zuhelnatělých - technicky čitelných - papyrů...:). Musí ale existovat i spousty lépe zachovaných svitků a kodexů; takové kumránské svitky nebo různé pozůstalosti Židů ana tom ostrově v Egyptě, co jsem jméno zapomněl, a co jsou ještě o pár století starší než Řím....máme; proč by v těchže oblastech, kde Římani ještě později vládli, nic nezbylo???

Aditu, vloženo 09:36:13  17. 02. 2007

Většinou ve zlomcích ... jako zlomek se bere třeba i citát v díle jiného autora, ale i kousíče papyru s původním textem. Většinou se ale dochovaly jenom ze sušších oblastí, takže třeba v Egyptě se sem tam něco našlo. Ale Nejsem si jistzá, jestli to někdy bylo kompletní "kniha", dost o tom pochybuju ...

Adhil, vloženo 20:51:46  16. 02. 2007

Mám takový dotaz na přítomné archiváře. Týká se tedy spíše antiky než středověk. Zajímá mě, jestli někdo nevíte (neučili jste se ap.) zda se dochovali originály některých antických (hlavně římských :) děl. Vím, že většina se přenášela opisováním, ale existují někde originály, já nevím, třeba Zápisků o válce galské nebo filosofických pojednání ap.?

Třeba u těch Římanů vím, že měli poměrně rozvinuté nakladatelské domy (otroci, otroci a zase otroci), tudíž nelze asi mluvit o textech psaných vlastní rukou autora, ale co takhle nějaké svitky z oné doby, první náklad nebo tak? Díky moc.

« ««   71  »
Starší zprávy

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php