Tato třída lehčích bojových plavidel vychází konstukčně z tříd Galaxy a Nebula. Je jim značně podobná, veškeré komponenty jsou však v menším měřítku. Také talířová sekce není odpojitelná od sekundárního trupu, jak je tomu u Galaxy.
Při realizování požadavku aby tyto lodě nesly 3 torpédomety však konstruktéři zjistili, že trup nemá požadovanou prostorovou kapacitu. Proto přistoupili k novému a netradičnímu řešení, kdy odpalovače torpéd umístili do nástaveb vně trupu, dvě na horní straně talířové sekce a jednu na spodní straně inženýrské sekce. Tím se získal značný prostor v trupu, který byl použit pro silnější generátory štítů a pro vědecké vybavení (senzory atd.).
Lodí třídy New Orleans je vlastní vysoká manévrovatelnost, proto jsou vhodným doplňkem v boji velkých plavidel, mohou odpoutávat pozornost nebo zasahovat přesněji odkryté cíle. Kromě již zmiňovaných tří torpédometů (se zásobou 90 fotonových torpéd) jsou vyzbrojeny i čtyřmi fázerovými bateriemi typu VIII. Maximální rychlost je warp 9,2, po omezenou dobu i warp 9,4.
Základní data třídy New Orleans:
Vstup do služby: 2364
Délka: 350 m Šířka: 290 m Výška: 81 m
Počet palub: 19
Posádka: 190 členů