Knihovna
Vyhledávání
Novinky

Zpět


Fantasy a Sci-fi
zahrnuje rubriky:


Nejnovější inzeráty
Sběratelské figurky,repliky
koiupím
Pevnost
Sběratelské figurky Pána pr...
Premiere
clenstvi
Sběratelské figurky
Lone Wolf
Pán prstenů
Figurky


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

Howard Phillips Lovecraft

(* 20. 08. 1890)
Fotorafie autora

Životopis:

Howard Phillips Lovecraft se narodil 20. srpna 1890 v Providence na Rhode Islandu, kde prožil až na dva roky strávené v New Yorku a Nové Anglii celý svůj život. Mnohé z jeho fiktivních příběhů se odehrávají v teritoriu jeho rodné oblasti. Už v ranném věku čtyř let začíná s četbou a jeho prvními knihami se stávají díla Julese Vernea a bratří Grimmů, které brzy doplnil řeckými a římskými mýty a seznámil se georgiánskou poezií 18. století, která se stala vzorem pro jeho básnickou tvorbu. V sedmi letech se H.P.L. seznamuje s Poem, jenž ho inspiruje k prvním povídkám a později tuto okolnost sám označuje jako "počátek svého pádu", čímž má na mysli, že od tohoto okamžiku nikdy nemohl sledovat krásu života, aby si též zároven neuvědomoval hrozbu smrti. Ve věku desíti let začíná Lovecraft obvjevovat vědu a zamilovává si astronomii, ze které později tak často čerpal vesmírné motivy, charakterizující jeho tvorbu. Dalších deset let napsal několik astronomických studií, které publikoval v místním tisku a zabýval se rovněž i chemií.
Celý svůj život trpěl různými nemocemi, bolestmi hlavy, nervozitou, únavou (projevující se během jeho školní docházky) a nakonec i nervovým zhroucením, díky jemuž nepostoupil ze střední školy na universitu. Za své samoucky získanévzdělání mohl děkovat především rozsáhlé knihovně svého dědečka Whippleho Phillipse, často své přátele ohromoval svými rozsáhlými vědomostmi a dobrou pamětí.
Spisovatelské sklony v Lovecraftovi zažehly i nepříznivé rodinné okolnosti. Otec, Winfield Scott Lovecraft, vykonával povolání cestujícího obchodního zástupce a zemřel, když bylo malému Howardovi osm let.
Jako příčina je udáván silný alkoholismus a syfilis. Po pěti letech strávených v ústavu umírá i jeho matka, Sarah Susan Phillipsová (1921). Není tedy divu, že několik příběhů začíná Lovecraft, stejně jako Poe, obavou o své duševní zdraví, jež by mohlo být dědičně narušeno. Howardovy noční můry začínají přibližně dva roky před otcovou smrtí, po babiččině pohřbu, kdy celý zbytek rodiny propadá zoufalství a depresím a také dědečkova smrt rodinné pohodě příliš nepomohla, nebo» zanechala celou Lovecraftovu rodinu ve značné finanční tísni.

Lovecraftovi předkové z otcovy strany byli na Rhode Islandu starousedlíci, vyhlášení poloincestními manželskými svazky a tuto inspiraci dědičností a degenerací je možné vysledovat rovněž i v některých příbězích.
V roce 1914 Lovecraft začíná vydávat své básně, inspirované význačnými mistry 18. století jako
Pope, Johnson, Thomas Gray, James Thomson a takzvaným stylem doby královny Anny, (další rozpoznatelný vliv na něj měli Poe, E. A. Robinson, C. A. Smith a Donald Wandrei) a během roku 1917 se Lovecraft poprvé od dob mládí vrací k psaní fikce. Následujícího roku přidává i duchařské historky v nichž i nadále pokračuje, z nichž je několik možno nazvat hororem. Za jednu z nejvýznamnějších je považována povídka "Uvězněn s faraony", napsaná r. 1924 (věnována iluzionistovi H. Houdinimu).
Přibližně v roce 1919 objevuje spisy Lorda Dunsanyho, kterého považuje okamžitě za zpřízněnou duši. Aby si vyslechl Dunsanyho předčítání, cestoval až do Bostonu a po několik dalších let byl silně ovlivněn jeho vzorem (z tohoto období můžeme uvést např. "Bílá lod" -1919-, "Stříbrný klíč" -1926- a "Snové putování k neznámému Kadathu" -1927-).

V roce 1923 čte Lovecraft poprvé Arthura Machena, který se stává jeho posledním největším literárním vzorem. Nebylo to ani tak pro Machenův překombinovaný a obtížně sledovatelný styl, ale spíše pro jeho nesmírnou citlivost k opakujícímu se tématu, jakým je dávno zapomenuté zlo, jež přežívá pouze díky mýtům či rituálům, motiv jiných dimenzí a z toho plynoucí narušitelnost prostoru a času. Lovecraft též obdivoval Algernona Blackwooda, který si rovněž dokázal s těmito tématy poradit. Není známo, kdy se poprvé seznámil s jeho dílem a nasál z něj onu tajuplnou atmosféru. Krátce po svém seznámení s Machenovým dílem napsal Lovecraft klasický horor "Krysy ve zdech", který se stal jednou z prvních oficiálně publikovaných prací v právě začínajícím magazínu "Weird Tales". (První byl "Dagon", publikovaný v říjnovém čísle roku 1923.) Následující rok mu bylo nabídnuto místo redaktora magazínu, avšak kancelář magazínu sídlila v Chicagu a tak Lovecraft odmítá.Povídka "Outsider" (1921) byla drobnou vzpomínkou na A. E. Poa, další příběhy jako "Volání Ctulhu" (1926) a "Barva z vesmíru" (1927) tvoří Lovecraftův mistrovský vrchol. Jiní Lovecraftovi čtenáři upřednosnují spíše "Sny v čarodějném domě" (1932) a "Hudba Ericha Zanna" (1921).

V roce 1924 se Lovecraft oženil a vzal si Soniu H. Greene, dceru ruských židovských přistěhovalců a oba dva se přestěhovali do Brooklynu. Po krátkém okouzlení New Yorkem však H.P.L. brzy zatoužil po klidu rodné Providence. Mimo to nemohl sehnat práci a byl tak závislý na své ženě (modní návrhářce) a k doplnění příjmu vydával své staré a přepracované povídky. Nakonec to byla Sonia, kdo ho přiměl k návratu. Manželství netrvalo dlouho, protože oba dva byli zvyklí prosazovat svou vůli (jejich známí popisovali Soniu jako "neobvykle despotickou ženu") a nakonec se po dvou letech společenského života odloučili, ačkoliv si i nadále nepřestali dopisovat.

Kromě svých povídek, básní a několika krátkých románů napsal Lovecraft přibližně neuvěřitelných 100,000 dopisů, z nichž některé dosahovaly délky až asi padesát stran. Tento výkon je zcela srovnatelný s Voltairem, Horacem Walpolem a Samuelem Johnsonem.
Lovecraft napsal asi padesát kratších či delších povídek, čtyři krátké romány, několik vědecky zaměřených studií a mnoho básní, jeho dílo však vyšlo ve vázané podobě poprvé až v roce 1939, po jeho smrti.
V roce 1937 byla u Lovecrafta diagnostikována rakovina zažívacího a vyměšovacího systému a po pětidenní hospitalizaci 19. března 1937 umrá ve věku nedožitých čtyřiceti sedmi let, poté co své obtíže po celý jeden rok považoval za chřipku a zatvrzele odmítal návštěvu lékaře. Byl pohřben v rodinné hrobce, nacházející se na hřbitově Swan Point.

Napsal Dianann

Hodnocení čtenářů:

CHYBA: Nepodarilo se nacist hodnoceni