Kdysi v minulosti, asi 500 000 let před naším letopočtem, vybuchla v nedalekém vesmíru jedna hvězda a změnila se z novy na neutronovou hvězdu. Díky gravitačnímu působení opustila své stálé místo a vydala se na cestu napříč galaxií...
Rok 2030. Mladá výzkumnice z Laboratoří pro výzkum vzdáleného vesmíru náhodou při zkoumání našeho slunce najde anomálii, kterou nezpůsobuje nic z naší sluneční soustavy. Poté co na anomálii vědci blíže prozkoumají, zjistí, že se blízkým vesmírem pohybuje neutronová hvězda o průměru pouhých 20 kilometrů a že za třicet let proletí poblíže našeho solárního systému.
Rok 2050. K neutronové hvězdě je vyslána kosmická loď sestrojená za pomocí nejnovějších vědeckých metod a využívající zejména gravitačního pohonu. Jejím úkolem je z patřičné vdálenosti prozkoumat toto vesmírné těleso. Na neutronové hvězdě se samozřejmě nedá přistát - její povrch sice není tak žhavý jako u normálního slunce, ale kolem osy se otáčí rychlostí 5 otáček za sekundu a na jejím povrchu je neuvěřitelná gravitace o násobku 67 miliardkrát(!!) větší než je pozemská. Jaké je však potom pro lidi překvapení, když na povrchu hvězdy najdou život, a to dokonce inteligentní!!!
Podstatnou část knihy totiž můžeme sledovat vývoj civilizace čílů, tvorů schopných žít za takovýchto nesnesitelných podmínek. Díky silné gravitaci a magnetickému poli je však na povrchu hvězdy jiný čas a ve srovnání s pozemskými měřítky je průměrná délka života číly pouhých 30 našich minut. I přes to se však lidem s nimi podaří navázat spojení a stát se jejich přáteli a učiteli.
Román je vynikající ukázkou žánru takzvané "tvrdé scifi". K úplnému pochopení některých pasáží je proto třeba více než elementárních znalostí fyziky, ale i tak to nepůsobí příliš rušivě. Naopak pasáže pojednávající o čílech jsou mimořádně čtivé a zábavné. Autor napsal také pokračování, nazvané "Hvězdotřesení".
Nimitz Hodnocení:
|