06:07:15
24. 10. 2021

Místnost
Čítáme s Čítárnou aneb povídkové povídání
Milý čtenáři, vítej v našem čtecím koutku.

Zde máš možnost diskutovat o dílech z Čítárny i jiných serverů. My, správkyně tohoto koutku ti budeme pro potěchu duše předkládat prózu i poezii, které při našich toulkách světem najdeme. Najdeš-li sám něco, co tě zaujalo natolik, že o tom chceš povyprávět i ostatním, máš možnost pro to využít naši místnost. Přejeme ti hezké počtení a mnoho chutných děl.

P.S. Reklama a sebechvála je v rozumné míře povolena.


Za krásný obrázek vděčíme Sternovi a máme ho za to rádi =)


Do minuleho cviceni se prihlasili:
Cemi, Arling, Mellor, Benedikt , Vever, Eleira, Quadrix, Shadw
Zde jsou dokoncene(!) prace statecnych:
Eleira: Krev hustá jako voda
Šedél: Rytíř z Domu přízraků
Sorraja: Navždy dobrý
Vever: Město I.
Vever: Město II.


Tisíc slonů!! (pokud si je sami napíšete)
aneb literární workshop již na tomto CTS

Zájemci o aktivní účast (tj. být kritizován), posílejte povídky Mivce do pošty/na e-mail. Poezii posílat pouze na vlastní nebezpečí! :) Maximální rozsah díla je 25 stran.
Zájemci o pasivní účast (tj kritizovat), hlašte se Mivce do pošty, budu vám průběžně posílat příspěvky :)

Místnost má od 13:29:43  11. 08. 2006 pronajatou Sorraja. Spolusprávce: Mivka.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit«  1   »» »

Neros, vloženo 17:45:51  07. 08. 2011

Clarice, mám jich docela dost.
Jdu přiložit.

Clarice, vloženo 19:20:06  16. 07. 2011

Neros: Tak "Smrť" nebyl zrovna můj šálek čaje, ale "Jen malá nezbytnost" byla velmi výmluvná.
Nemáš další?

Neros, vloženo 19:18:27  19. 05. 2011

Inu.. tay jsem vložil povídku... ale jen jednu z mnoha. Jednu z mladších, ne nejlepší, ale tak.. na ukázku. Budu v tom pokračovat... pravidelě každé čtyři dny, když si vzpomenu. A když budu mít net.
A když mi nedojdou povídky...

Laminie, vloženo 21:24:04  10. 04. 2011

Ahojky, koukám, že je tu všude mrtvo :(
už jsem tu dlouho nebyla. Do čítárny jsem hodila po dlouhéé době báseň.
Tak se mějete.

Mivka, vloženo 21:38:35  14. 03. 2011

Nevím, jestli tu je nějaký dostatečně šílený pisatel, ale je to skvělá akce, nabízím, doporučuji a sama se možná zúčastním. Minimálně to rozhodně stojí za to sledovat.

Clarice, vloženo 21:34:25  17. 02. 2011

Lidi, vložte někdo něco do čítárny, nebo si alespoň přečtěte tu mou hrůzičku.

Vůbec se to tam nehýbe.

Clarice, vloženo 20:29:52  25. 01. 2011

Zase začal řádit Bhagavan :). Koukala jsem po nějaké nové próze a koukám, jeho tam je také :).

Clarice, vloženo 19:07:56  14. 10. 2010

Pro všechny, kteří rádi veršotepčí a chtěli by zaslat něco ze svého básnického díla do soutěže:

"Soutěž o nej. českou báseň roku 2011"
http://www.plutanium.cz/vzdorospolek/cs/dokument/zobrazit/1599--vsem-basnikum-

verlit, vloženo 21:14:41  21. 09. 2010

Omlouvám se za spam, slibuji, že jinam než sem, na nástěnku a do Přístavu to nedávám:

Sborník k desetiletému výročí Taverny

Přístí rok bude Taverna slavit své desetiny (desátiny, desetníkoviny..no však víte) a jeden z nápadů, jak ozvláštnit Velký celotaverní sraz 2011 je dát dohromady malý sborník toho nejlepšího, co Taverníci kdy napsali.

Nejraději bych to držela v žánru povídek, protože básně jsou přece jen hodně o něčem jiném a cokoli delšího...je moc dlouhé.

Archív soutěžních povídek z dřevních dob Přístavu mám k dispozici, ale jistě se objevila řada zajímavých a krásných věcí také v dalších místnostech - v Čítárně, Blogu atd.

Prosím, pokud jste sami autorem a chcete své dílo nominovat nebo se vám naopak něčí práce moc zalíbila a chcete na ni upozornit, navštivte Přístav začínajících spisovatelů s vašimi tipy (včetně linku, kde se daná povídka nachází).

Až dáme dohromady nominace, uvidíme, jak mnoho materiálu se nám sešlo a jestli bude třeba ještě provést výběr nebo vzít všechno šmahem :-)))

Mivka, vloženo 19:29:02  09. 09. 2010

Šití břečťanu - než jsem si vybavila tu tvou šperkovou nádheru, přemýšlela jsem, co to je asi za aktivitu, ale zněla mi úžasně poeticky. :) Což mi tak připomíná, že bych pro tebe vlastně měla zakázku... pošta.

A jinak ne, tohle se mi nestává, asi si nevzpomenu, jestli se mi to stávalo, když jsem ještě psala. Já mám prostě s psaním hrozný problém, který prostě pramení z mojí osobnosti - já nejsem kreativní typ. Jako dítěti mi málem chtěli přišít autismus a pravdou prostě je, že já jsem člověk, kterému osobně vyhovují archetypy. Nejsem schopna postupovat tak, že si vymyslím příběh a zápletku z nějakého geniálního, silného a nosného nápadu, protože takové nápady obvykle nemám a když už je mám, nějak povzbuzené prostředím - třeba má protestškola vysoké magie v Tel Avivu, která vznikla natruc českým druidům z Budče, to je dobrý nápad - tak je nedokážu rozvinout do zápletky, protože k nim zároveň nemám postavy. A postavy jsou u mě kámen úrazu, já je prostě neumím - trpím tím i v LARPech, natož ve psaní - buď je to tedy nějaký obrovsky propracovaný a komplikovaný charakter, kterým se v psaní blokuji, protože je moc živý, nebo je to prostě odfláklá kulisa. Samozřejmě je to i tím, že nemám moc tvorbu čas a chuť řešit, v hlavě mi neustále straší cizí nápady (jak mám povídky ráda, tak když jich člověk musí přečíst padesát za týden a několik měsíců před tím je to také takové nahuštěné, už se mu to strašně smíchá a zůstávají mu útržky) a nemám víceméně žádnou možnost řešit s někým cizí tvorbu - když už s někým mluvím o psaní, tak o tom jeho.

Ekyelka, vloženo 18:39:30  09. 09. 2010

Mivko, o tom kompromisním výběru vítěze mi už před pár lety říkali i Tinne a Teo, když ještě CKČ hodnotili. :)
Což mi připomíná, že bych měla vypadnout z Taverny a vrátit se k práci, ať se ta kapitola už pohne. Taky se vám stává, že ať přemýšlíte, jak chcete, třeba i u šití břečtanu nebo hlavou dolů - a nenapíšete ani čárku, přestože to v té hlavě je? Už bych si na tom mohla založit kariéru "co všechno Ekyelka nenapsala".
Gheeek!

Mivka, vloženo 22:15:37  08. 09. 2010

Aes: autoři občas recyklují ze soutěže do soutěže, ale hlavně by to pak bránilo další publikaci v časopisech a tak, takže nějaké veřejné vyvěšování všech prací se většinou neprovozuje. U soutěží, které ani nemají elektronickou formu - to jsou ty stračí, Miruvor a Žoldnéři - to ani nejde.

A jako já nevím, podle mě prostě za každých okolností to, že tě tvůj čtenář zná, roli hraje :) A čtenář, který tě nezná, může reagovat jinak. Samozřejmě to je podle autora a je potřeba to empiricky ověřit, jinak to je jenom o spekulacích :)

No, jako ono spousta čtenářů se v tom nepitvá, zvlášť když je něco dobře napsané, zastře to spoustu věcí, ale tyhle věci většinou v soutěžích nebývají příliš dobře napsané - dobrý autor si nemusí vymýšlet zbraně na efekt, efekt dodá psaním - a navíc i pokud autora považuje za lajdáckého ignoranta dvacet procent čtenářů, je to dost :)

Aes Sedai, vloženo 21:42:41  08. 09. 2010

Mivka: Přemýšlela jsem o tom. A dospěla k názoru, že čtenáři jsou pro mě důležitější. To, že mě znají, asi nehraje zas až takovou roli, protože všichni svorně tvrdí, že mě znají jinou, než jakou by mě tipovali podle toho, co píšu.
Takže sem tam asi něco někam pošlu, ale že bych hořela nedočkavostí, jak dopadnu, to asi ne. Když se podaří dobře umístit, budu mile překvapena, když ne, nijak mě to neodradí či nezklame.
A u těch soutěží mě často mrzí, že se nevyvěšují všechny povídky, abych nebyla závislá jen na názoru porotců. Bylo by pro mě zajímavé číst i ty ostatní, co třeba nedopadly dobře. Jsem asi moc zvědavá no.

Aes Sedai, vloženo 21:37:56  08. 09. 2010

Když čtu povídku a zaujme mě, tak se nějak nepitvám v tom, jestli ta zbraň tak mohla nebo nemohla vypadat apod. Spíš mi jde o děj. ;)

Mivka, vloženo 21:37:55  08. 09. 2010

Aes: hele, já taky ne. Ve spoustě případů vyhraje prostě to, co bylo nejméně kontroverzní. To je třeba případ loňských Vidoucích a letošní CKČ, která mě fakt strašně, ale strašně zklamala - v krátkých povídkách byla fenomenální atmosférovka od Martina Koutného a snad ještě lepší psychologická charakterovka od Jany Rečkové, což jsou oba mistři krátkých a dlouhých povídek (snad to tu nikdy nepotkají) a vyhrál místo toho nějaký takový celkem slušný nemastný vtípek nepříliš důvtipného charakteru. Proto jsem pak ráda, že Jiřina dělá Kočas, do kterého vybírá práce, které podle ní jsou zajímavé, ale porotci je nedali do Mloka - ve 2010 je třeba Ekyelka :)
Velká výjimka jsou ale Žoldnéři fantazie - oni mají celkem úzký okruh porotců, Michael dává čtrnáct dní na várku a spíš to nabízí přes známosti, přičemž výsledkem je, že jedno hodnocení má velkou váhu - možná se opakuji, ale loňská povídka byla pro mě velmi silný zážitek a až do šestého místa to byly samé úžasně zajímavé věci a jedna řemeslně dobrá Lukačovičová. Hodně doporučuji, když někdo uvažuje o soutěžním sborníku - rozhodně má větší cenu než Ikaros a je v něm lepší průřez mladou a ne až tak známou generací než v Mlokovi.

Mě nelituj, já to dělám hrozně ráda pro ty zpětné rozhovory s autory, jinými porotci a tak, navíc se člověk levně dostane ke sborníkům, jenom v průběhu vždycky strašně nadávám :))

Co se týče těch tvých hodnocení - ono jestli tě tví čtenáři osobně znají, tak prostě objektivně vzato to není tak relevantní komentář jako od porotců, kteří tě vidí jako jednu z mnoha povídek, jak tě vždycky uvidí většina čtenářů. Já třeba sama vím, že když čtu díla někoho, koho osobně znám, mám na ně jiný náhled - ne že bych jim ulehčovala, ale líbí se mi věci, které cítím jako osobní dotek autora - u Františky takové ty potměšilé popisy, u Leonarda Medka zlatnická preciznost, u Martina Koutného obsazování postav reálnými lidmi, u Dariona chaotičnost, třeba u Nimdrit to úžasné kombo, na kterém bývá vidět, co zrovna četla a zaujalo ji a tak. Na druhé straně to ale pak nejsem schopna vnímat jako většina čtenářů, kteří autora takhle neznají a Leonard je nudí a Dariona nechápou :)
Samozřejmě subjektivně je tvoje věc, kterou z těchto skupin osobně považuješ za důležitější a čeho chceš povídkami docílit :) Netvrdím, že stoprocentní poslouchání rad porotců pomůže, nejsme neomylní a často jsme schizofrenní - co mi Jana Rečková ohodnotila jako kus pro vydání v české edici New Weird, zdrbla Jiřina Vorlová jako mladickou fanfiction :))

Orki, vloženo 21:37:43  08. 09. 2010

Ono zas třeba s těmi katapulty, když se podíváme, co byla katapulta http://www.spstr.pilsedu.cz/osobnistranky/josef_gruber/clanky/katap.pdf, tak zbroj jí poškozená není představa zas tak realitě vzdálená, jako voják odolávající četným zásahům z obléhacích praků. (Tzn. je ošidné dělat ukvapené soudy bez vlastní hlubší znalosti problematiky. Čímž samozřejmě neobhajuju autory, kteří touto znalostí nejspíš taky neoplývají, a přesto suverénně hází pojmy.)

Aes Sedai, vloženo 21:19:41  08. 09. 2010

Já v těch několika málo soutěžích, co jsem absolvovala, pochopila jednu věc: okruh mých čtenářů je nadšený povídkami, které u porotců propadají, porotci vyzdvihují to, na co mi čtenáři řeknou "jo, bylo to dobré, ale tamta byla lepší". To, co se jim na povídkách líbí, většinou porotci sjedou. Asi zůstanu prostě svá a jedni nebo druzí se přizpůsobí. :))
Ale lituju vás, číst kdejakou pitominu, musí být peklo. (I když teda na vítězných povídkách občas neshledávám vůbec nic zajímavého, přiznávám bez mučení.)

Sikar, vloženo 19:27:15  08. 09. 2010

Ale fuj, runy na kataně...

Jinak poznatek - pokud někdo přidá k povídce vlastní ilustraci vyvedenou pastelkami, nadpisy jsou WordArtem, odstavce děleny ozdobnou změtí znaků a název povídky je anglicky, stačí to už na diagnózu... Měl jsem skoro dojem, že ozdoby musely zabrat víc času než sám text.

Když je na začátku povídky text "co se stalo předtím" obsahující popis patrně celé knihy, načež v nepříliš dlouhé povídce je děj, který by zaplnil další půl knihy... Taky cítíte ten pokus o ságu?

Případně jsem měl teď chuť jedné povídce přepsat název na "Narnie: Nová generace"

Mivka, vloženo 19:19:36  08. 09. 2010

Sikar: ale jako chápeš to zoufalství - borůvky na třetí stránce něčeho, z čeho se klube strašně nudná ptákovina, teď máš tu věc fyzicky v ruce, takže jen na pohmat zjistíš, jak je to tlustý, ještě tištěný oboustranně a akorát ti odchází psychická podpora :))

Ony ty popisy bývají taky hodně RPGčkový typ :)
No, ona teplá katana je parafráze toho, že se někdo nějak překlepl a napsal něco jako "katány jsou teplé". Všem nám okamžitě při tom naskočil Cattany, žejo :))
Ale jinak s katanama máme úžasný zkušenosti. Zásadně se tedy nosí na zádech a ta poslední měla ozdobné runy (wtf? Asi futhark, když to byla katana - zažaluju tvůrce filmu Jade Warrior za ublížení na zdraví pomocí propagace spojení severských a japonských kultur :)) a to prosím pěkně na jílci.

Sikar, vloženo 18:58:15  08. 09. 2010

Muhehe, borůvky mě tedy pobavily maximálně.

Mivka: No ona ta povídka jako celek nebyla špatná, ale autor se holt vyžíval v popisech zbraní, jejich materiálu apod. Mimochodem, z téhle slitiny je právě ta dvojhlavá sekera (nechci vidět teplou katanu) a i o táboráku je odtamtud. Občas bohužel lidé příliš nepřemýšlí nad tím, jak by to asi vypadalo v reálu a popisují věci, nad nimiž i fyzikální zákony kruotí hlavou.

Zaryzí pouze-RPGčkáři, co se snaží psát, to je mor. A člověk je bohužel pozná hned a ví, co ho čeká...

«  1   »» »

ZpětFantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php