Bazar
Čítárna
Deníček
Encyklopedie
Fankluby
Knihovna
Obchůdek
Pohlednice
Pokec
Taverna
J.R.R. Tolkien
Odkazy
Redakce
Webring

Zpět


Fantasy a Sci-fi
zahrnuje rubriky:


Fotografie z filmu Pán Prstenů
Smíšek
Frodo a Sam ve skřetí zbroji
Křižovatka 3
Éowyn a Smíšek
Lodě Korzárů
Ústa Sauronova
Aragorn dekapituje Ústa Sauronova
Éomer našel Éowyn
Faramir a Éowyn 2
Faramir a Éowyn


Nejnovější inzeráty
Sběratelské figurky,repliky
koiupím
Pevnost
Sběratelské figurky Pána pr...
Premiere
clenstvi
Sběratelské figurky
Lone Wolf
Pán prstenů
Figurky


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie


Nejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema

Fantasy a Sci-fi

Úvodníky

Svět již nikdy nebude takový, jaký býval. Změnil se, cítím to ve vodě... ehm, promiňte, nechal jsem se unést. Samozřejmě je řeč o filmu Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu, díle geniálního Petera Jacksona, jenž bude navždy blahořečen všemi tolkienisty. V minulém úvodníku jsem předpovídal, že leden 2002 bude zlomový, a nemýlil jsem se. Svět opravdu nebude takový, jaký byl: konečně někdo dokázal, že se dá natočit vynikající fantasy film! Díky -diplomaticky řečeno- flegmatickému přístupu českého distributora jsme sice v ČR mohli vidět film o dvacet dnů později než zbytek světa, ale čekání stálo za to. Přesto si neodpustím další rýpnutí: na půlnoční premiéře jsem očekával nějaké akce, placené lidi v kostýmech z filmu, prostě něco extra. Navíc mě zklamalo, že na brněnské premiéře se neobjevil ani jeden divák v kostýmu. :-(
Film je však báječný a předčil snad všechna očekávání. Až na několik málo trapných scén není filmové verzi Pána Prstenů co vytknout. Podrobněji se o svých pocitech nebudu rozepisovat, protože vše potřebné jsem shrnul ve své recenzi.

Film je dokonce tak dobrý, že se líbí i lidem, kteří knihy nečetli, a vyvolal opravdovou tolkienománii: vyšlo mnoho "tolkienistických" knih, puzzlů, hraček, které jsou však hned rozprodány (dobrým příkladem může být Obchůdek, zející již delší dobu prázdnotou; ale nezoufejte, nové zboží dorazí koncem tohoto měsíce :-D), v MHD běžně potkáte někoho, kdo čte Pána Prstenů, nebo děti, které se hádají, jestli je lepší Aragorn či Gandalf, pubertální dívenky si lepí nad své postýlky obrázky Legolase, "vyzrálejší" ženy zas dávají přednost obrázkům Boromira... :-) Jestli je to dobře nebo špatně, nechávám na vás. Jednoznačně pozitivním důsledkem je ale neuvěřitelný nárůst návštěvnosti Fantasy a Sci-fi, které se stalo nejnavštěvovanějším serverem z oblasti umění a kultury za měsíc leden! Považuji to za velký úspěch zejména proto, že se na českém internetu vyrojily desítky "zasvěcených" stránek o filmu. Inteligentní čtenář zkrátka pozná, že nejlepší je originál! ;-D) Poslední aktualitou je třináct nominací na Oskara! Tipněte si, kolik jich FOTR získá!

Samozřejmě nesmím zapomenout na soutěž, o které jste se mohli dočíst v minulém úvodníku, na Jeremihově J.R.R. Tolkienovi a dalších částech Fantasy a Sci-fi. V době psaní tohoto článku není zatím znám výherce, protože kvůli obrovskému zájmu byla uzávěrka posunuta z 15. 2. na 22. 2. 2002. Výsledky a později i statistiky z vašich registrací najdete po uvedeném datu na JJRRT.

A proč vlastně měla být původně uzávěrka 15. 2. 2002? Protože přesně tento den oslavilo Fantasy a Sci-fi rok své existence! Pokud bych měl uplynulých 365 dnů hodnotit jako šéfredaktor a programátor v jedné osobě, byla to noční můra! :-) Samá práce od rána do večera, žádná dovolená, prázdniny, žádný odpočinek. Přesto jsem velmi spokojen, poněvadž za sebou vidím obrovský kus práce. Společně s redaktory se nám podařilo položit základy modernímu portálu ("do světa fantasie", jak s oblibou říkám), který si pevně vydobyl své místo na českém a slovenském internetu. Tímto bych chtěl poděkovat všem redaktorům za jejich obětavost a dobře odvedenou práci a všem čtenářům, bez jejichž povzbudivých e-mailů a podnětných připomínek by to prostě nešlo... Děkuji vám všem a věřím tomu, že za další rok bude FS mnohem lepší a my všichni ještě spokojenější.

Jirka 'Jeremius' Wetter

Zpět na úvodníky