Dotyk elektricky nabitého vodiče působí člověku i zvířatům bolest, pokud je napětí příliš silné, v krajním případě i smrt. Tohoto jevu využil kapitán Nemo k ochraně vstupu do ponorky Nautilus: mohl kdykoli pustit proud do zábradlí vstupních schodů. Ke své škodě se o tom přesvědčili Papuánci, kteří chtěli proniknout dovnitř, ale také harpunář Ned Land, když se neopatrně zábradlí dotkl. Kapitán Nemo poznamenal, že napětí lze zvyšovat libovolně, tedy až do té míry, kdy ochrana bude smrtelná. Šlo tedy o zbraň na základě elektřiny.
DVACET TISĺC MIL POD MOŘEM
Elektrickou ochranou opatřil vstupní bránu tajemného hradu v Karpatech i fyzik Organik. Postižen byl všetečný lesník Nik Dek. Křeč mu zkroutila prsty tak, že se nemohl elektricky nabitého kování pustit. Bylo to krajně nepříjemné, tím spíš, že jeho přítel doktor Patak, ač byl nablízku, mu nemohl přispět na pomoc: byl totiž v té chvíli připoután k zemi dalším druhem ochrany, totiž magnetickou deskou.
TAJEMNÝ HRAD V KARPATECH
K dokonalosti byla elektrická ochrana přivedena v Blacklandu, nejhorším městě zla. Zdejší továrna byla obehnána zdí zakončenou hřebenem krytým VODIVÝM KOVEM. Kdo vylezl nahoru a hřebene se dotkl, začal se podivně kroutit, jako by se rukama přilepil, a pak odpadl a srazil k zemi ty, kteří stoupali za ním. Po stisknutí páčky odpadly od zdi všechny přistavené žebříky. Byla to praktická aplikace Camaretovy teorie, neboť elektřina se změnila v práci.
PODIVUHODNÁ DOBRODRUŽSTVĺ VÝPRAVY BARSACOVY