Taverna

Zpět


Fantasy a Sci-fi
zahrnuje rubriky:


Fotografie z filmu Pán Prstenů
Smíšek
Frodo a Sam ve skřetí zbroji
Křižovatka 3
Éowyn a Smíšek
Lodě Korzárů
Ústa Sauronova
Aragorn dekapituje Ústa Sauronova
Éomer našel Éowyn
Faramir a Éowyn 2
Faramir a Éowyn


Nejnovější inzeráty
Sběratelské figurky,repliky
koiupím
Pevnost
Sběratelské figurky Pána pr...
Premiere
clenstvi
Sběratelské figurky
Lone Wolf
Pán prstenů
Figurky


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie

Nápověda

formou často pokládaných otázek

 1. Jaký je rozdíl mezi Tavernou a Pokecem?
 2. Jsou nějaká omezení pro název místnosti?
 3. Jaké jsou povinnosti a práva majitele místnosti?
 4. Proč se mi při pokusu založit místnost zobrazila zpráva, že na to zatím nemám právo?
 5. Jak autorizovat místnost?
 6. Můžu si změnit přezdívku?
 7. Můžu z Taverny smazat svou přezdívku?
 8. Zobrazí se interní pošta adresátovi ihned po odeslání?
 9. K čemu slouží políčko "převést na odkazy"?
 10. K čemu slouží políčko "automatické řádkování"?
 11. Proč se mi po změně ikonky stále zobrazuje ta stará?
 12. Nedá se nějak urychlit přihlašování do Taverny?
 13. Je možné, aby se místnost archivovaná ve Sklípku dostalo opět do "přízemí" mezi ostatní místnosti?
 14. Může každý použít některou z instantních ikonek z nabídky Taverny?
 15. Můžu pro sebe použít ikonku některého z hostů Taverny?
 16. Proč jsou některé zprávy označeny červenou barvou?
 17. Proč nemůžu mazat zprávy v poště?
 18. Jaktože jsou v Přítomných hostech uvedeni lidé, kteří již v Taverně nejsou?
 19. Lze ve zprávách používat HTML, CSS a skripty?
 20. Jak je možné, že mi z některé místnosti zmizela má zpráva?
 21. Jak zařadím a vyřadím místnosti z "Oblíbených místností"?
 22. Při pokusu o vstup do určité místnosti se mi zobrazila zpráva, že mě správce zařadil mezi nežádoucí hosty. Co to znamená?
 23. K čemu slouží SMS brána v Nastavení a je takto vložené číslo někde zveřejněno?
 24. Jaká platí omezení a zásady pro připíchnutí vzkazu na Nástěnku?
 25. Jak lze hrát a vyhrát piškvorky? Jak odesílat zprávy protihráči?
 26. Dají se vyřešit problémy se zobrazením piškvorek?
 27. K čemu slouží "bez HTML"?
 28. Mohu zrušit zobrazování nových zpráv v místnosti?
 29. Co je to vývěsní štít?
 30. Jak vyhledávat hosty a místnosti?
 31. K čemu slouží Notes
 32. K čemu slouží Adresář
 33. K čemu slouží Kalendář
 34. Jak funguje nastavení oblíbenosti
 35. Co znamená "vypnout zabezpečení" při přihlašování?
 36. Co znamená "BTW, IMHO, OT" a další zkratky?
Jaký je rozdíl mezi Tavernou a Pokecem?
Fantasy a Sci-fi Taverna je off-line diskuzní fórum, zatímco Pokec je on-line chat. Pokec tedy slouží ke komunikaci v reálném čase - lidé se musí sejít ve stejnou chvíli a jejich zprávy se ihned zobrazují ostatním. Diskuze v Taverně funguje podobně jako e-mail: napíšete svou zprávu, která se sice zobrazí ihned, ale odpověď na ni můžete dostat kdykoli později, až když se daný host přihlásí nebo bude mít čas - klidně tedy za týden. Z těchto důvodů byste si v Taverně měli odpustit zprávy obsahující pouze tzv. smajlík, nebo věty typu "ahoj, právě jsem se přihlásil a budu zde půl hodiny".

Jsou nějaká omezení pro název místnosti?
V názvech místností je zakázáno používat versálky - název nesmí být psán velkým písmem, musí začínat znaky abecedy, na začátku nejsou přípustné různé pomlčky, dvojtečky, lomítka apod.

Jaké jsou povinnosti a práva majitele místnosti?
Majitel místnosti v Taverně je za ni plně zodpovědný a musí dbát na její "čistotu", to znamená, že by měl mazat vulgární, zbytečné (např. když někdo odešle pouze tzv. smajlík) a nevhodné příspěvky. Proto má každý majitel právo mazat ve své místnosti i cizí zprávy.

Proč se mi při pokusu založit místnost zobrazila zpráva, že na to zatím nemám právo?
Abyste mohli v Taverně zakládat místnosti, musíte v ní být aktivní přinejmenším cca. měsíc (záleží na vaší aktivitě). Máte-li ale nápad na ORIGINÁLNÍ místnost, můžete zkusit napsat hostinskému, jestli by vám ji nevytvořil ihned.
Další možností je, že jste překročili limit "jedna místnost měsíčně" - z "organizačních" důvodů není možné založit více než 1 místnost za 30 dnů. Omlouvám se vám za tuto nepříjemnost, ale tato opatření slouží k zachování kvality místností. Není cílem Taverny, aby zde bylo 100 nic neříkajících místností, ale spíše jen několik skvělých! Pokud máte nápad na opravdu zajímavé místnosti, určitě vydržíte chvíli čekat nebo se obraťte na hostinského.

Jak autorizovat místnost?
Místnost může autorizovat pouze správce stránek, a to podle toho, jak se místnost osvědčí. Aby byla místnost autorizována, nesmí porušovat pravidla Taverny a být duplicitní (nesmí kopírovat zaměření již existující místnosti), zato v ní musí debatovat dostatek hostů. Myslíte-li si, že vaše místnost splňuje tyto podmínky, kontaktujte správce stránek.

Můžu si změnit přezdívku?
Ne, přezdívku měnit nelze, protože by tak docházelo ke zbytečným zmatkům. Pokud se vám vaše přezdívka přestala líbit, nezbývá vám nic jiného, než ji zrušit a znovu se zaregistrovat.
Je velmi důležité starou přezdívku zrušit, protože pokud se zjistí, že někdo vystupuje v Taverně pod více různými přezdívkami, mohou mu být bez varování zrušeny všechny účtu!

Můžu z Taverny smazat svou přezdívku?
Přímo mazat členství v Taverně nelze. Pokud jste si zcela jisti, že již nikdy nebudete využívat zaregistrovanou přezdívku, tak napište e-mail na adresu jeremius@fantasy-scifi.net, do předmětu (subject) uveďte ZRUSIT REGISTRACI V TAVERNE a do samotného e-mailu napište vaši přezdívku v Taverně a vaše heslo. Pokud jste již do Taverny přispěli zprávami, bude smazána pouze vaše inkonka, ale účet bude stále funkční.

Zobrazí se interní pošta adresátovi ihned po odeslání?
Pošta dojde adresátovi okamžitě, ten však musí dát "obnovit", odeslat vlastní zprávu, pohybovat se mezi místnostmi nebo být jiným způsobem aktivní, aby se mu pošta (respektive upozornění na ni) zobrazila.

K čemu slouží políčko "převést na odkazy"?
Při zaškrtnutí tohoto pole budou automaticky všechny adresy (e-maily i URL) převedeny na odkazy. Například "http://fantasy-scifi.net" bude převedeno na "http://fantasy-scifi.net", "jeremius@fantasy-scifi.net" na "jeremius@fantasy-scifi.net". Aby byly adresy převedeny, je nutné uvádět je v úplné formě (http://www.centrum.cz a ne www.centrum.cz)!
Ovšem pozor! Nepoužívejte automatický převod adres, pokud vkládáte odkazy jako HTML (<A HREF="....."> odkaz </A>) - odkazy by pak byly nefunkční.

K čemu slouží políčko "automatické řádkování"?
Když budete mít toto políčko zaškrtnuté, automaticky se stisknutí klávesy ENTER v textu převede na zařádkování, tedy ukončí se řádek a text pokračuje až na dalším.
Políčko byste měli nechat zaškrtnuté. Zrušte ho pouze tehdy, vkládáte-li text formátovaný pomocí značek HTML (<P>, <BR />).

Proč se mi po změně ikonky stále zobrazuje ta stará?
Změna v ikonce se může vlivem vyrovnávacích pamětí (cache) na vašem počítači a mezi vámi a serverem projevit dokonce až za několik hodin nebo i dnů!
Nezmění-li se vám ikonka, zkuste z Taverny odejít a znovu se přihlásit. Pak případně vyzkoušejte tlačítko Obnovit (Refresh/Reaload) vašeho prohlížeče na hlavní stránce Taverny, když budete přihlášení. Další možností je vyprázdnit místní cache vašeho prohlížeče (v Internet Exploreru menu Nástroje–>Možnosti sítě internet–>Odstranit soubory [Dočasné soubory sítě Internet]), při této operaci byste neměli mít zobrazenou Tavernu. Pokud ani jeden způsob nepomůže, nezbývá vám než si chvíli počkat.

Nedá se nějak urychlit přihlašování do Taverny?
Původní varianta "rychlopřilhašování" byla zrušena. Pokud se připojujete přes modem a chcete se přihlašovat do Taverny o nějakou tu sekundu rychleji, uložte si do záložek (bookmarku) adresu http://fantasy-scifi.net/taverna/log.php

Je možné, aby se místnost archivovaná ve Sklípku dostalo opět do "přízemí" mezi ostatní místnosti?
Téma místností uskladněných ve Sklípku by mělo být již "mrtvé", ale ano, je to možné, pokud se v nich opět rozeběhne diskuze. Myslíte-li si, že je to případ některé místností, napište hostinskému

Můžu použít jakoukoli ikonku z nabídky Taverny?
Připravené ikony lze použít pouze v rámci Fantasy a Sci-fi Taverny.
Při použití ikonky nelze použít obrázek, který si již dříve některý host zaregistroval a používá ho! Důvody jsou vysvětleny v otázce "Můžu pro sebe použít ikonku některého z hostů Taverny?". Povinností každého hosta s takto registrovanou ikonou je používat ji. Přestane-li ji používat (nastaví si jiný obrázek), musí ihned registraci zrušit!
Můžu pro sebe použít ikonku některého z hostů Taverny?
V žádném případě ne!!! Ikonky slouží k jednoznačné a rychlé identifikaci našich hostů. Proto host, který použije ikonku stávajícího hosta, bude nejdříve na toto upozorněn, pak v případě, že si ikonku nezmění, bude z Taverny vyhozen!

Proč jsou některé zprávy označeny červenou barvou?
Červeně jsou vždy označeny nové zprávy, které přibyly od vaší poslední návštěvy místnosti či pošty.

Proč nemůžu mazat zprávy v poště?
Pošta má vždy svého adresáta i příjemce, týká se tedy dvou lidí. Není proto možné, aby se jeden uživatel rozhodl smazat svou poštu, protože ta by pak zmizela i druhému.

Jaktože jsou v Přítomných hostech uvedeni lidé, kteří již v Taverně nejsou?
V seznamu Přítomných hostů jsou uvedeni návštěvníci, kteří se přihlásili do Taverny a doposud se neodhlásili. Jsou-li zde uvedeni i hosté, kteří již v Taverně nejsou, znamená to, že se korektně neodhlásili! Takoví nevychovaní hosté jsou automaticky "vyhozeni" po 30 minutách nečinnosti.

Lze ve zprávách používat HTML, CSS a skripty?
Ve zprávách lze používat pouze tyto HTML značky: <b>, <a>, <img>, <strong>, <em>, <i>, <p>, <br>, <pre>, <blockquote>, <font>, <ul>, <ol>, <li>, <sub>, <sup>, <div>, <h1>, <h2>, <h3>, <h4>, <h5>, <h6>, <center>, <small>, <strike>, <tt>. Kaskádové styly (CSS) nejsou povoleny, stejně tak jakékoli skripty. Pokud bude zjištěno, že se některý host pokoušel vložit do svých zpráv nebo do místní pošty skripty, bude zapsán do čené listiny a bude mu do Taverny zakázán vstup.

Jak je možné, že mi z některé místnosti zmizela má zpráva?
Je několik možností:
 1. Smazal(a) jste ji sám(sama)
 2. Smazal ji správce místnosti (každý správce je ve své místnosti pánem, proto může mazat i cizí zprávy)
 3. Smazal ji sám hostinský Jeremius nebo vyhazovači Merlin a Taurendil, kteří mohou mazat zprávy ve všech místnostech.
Zprávy jsou obvykle mazány z důvodu zachování jisté míry slušnosti a kultury, pokud tedy budete např. někoho sprostě urážet, nedivte se, že vaše zprávy budou mít jepičí život. Jste-li ale přesvědčeni, že někdo svévolně zneužívá svého práva mazat cizí zprávy, ozvěte se přímo správci (hostinský Jeremius), jenž se bude snažit konflikt objektivně vyřešit.

Jak zařadím a vyřadím místnosti z "Oblíbených místností"?
V každé místnosti je pod políčkem "Váš příspěvek" tlačítko "Oblíbené", které slouží k zařazení/vyřazení místnosti z oblíbených. Pokud na něj kliknete, ověří se, zda je daná místnost již zařazená mezi oblíbenými. Pokud ne, je do nich zapsána, v opačném případě je z nich vyřazena.

Při pokusu o vstup do určité místnosti se mi zobrazila zpráva, že mě správce zařadil mezi nežádoucí hosty. Co to znamená?
Správce místnosti vás zařadil mezi nežádoucí hosty, což znamená, že si nepřeje, abyste měli do místnosti přístup. Zde je již na vás, abyste si uvědomili, čím jste ho naštvali, případně abyste se s ním domluvili, ať vás vyřadí.
Slovo hostinského: Až na výjimky nebudu do omezení přístupu do místností zasahovat! Každý je ve své místnosti pánem a může si sám rozhodnout, koho si v ní přeje a koho ne. Z tohoto důvodu se na mě neobracejte, problém řešte přímo se zakladatelem místnosti... Nebo si založte svou vlastní místnost! Na mě se obraťte až v "krajní nouzi".

Co je to Černá listina?
Černá listina je soupis hostů, kteří hrubě porušili pravidla Taverny, a byl jim proto navždy zakázán přístup do naší hospůdky. U každého hosta je uveden důvod, proč byl vyloučen + další informace, jako kdy se zaregistroval, z jaké IP adresy se přihlašoval atd.

K čemu slouží SMS brána v Nastavení a je takto vložené číslo někde zveřejněno?
Pokud v Nastavení vyplníte předvolbu a číslo svého mobilního telefonu, budou vám moci ostatní hosté posílat SMS zprávy prostřednictvím formuláře v Taverně. Ovšem nemusíte se bát zneužití či obtěžování: takto zapsaná telefonní čísla jsou tajná a žádný jiný host Taverny se k nim nedostane, může použít pouze naši SMS bránu, která dovoluje odeslat nanejvýše 5 SMS zpráv za 24 hodin. Podporována je v současné době již pouze síť Oskar.
Technická poznámka: Správce stránek nemůže zaručit, že SMS zpráva vždy dojde, a v žádném případě neručí za případné potíže, které nedoručením zprávy mohou vzniknout!

Jaká platí omezení a zásady pro připíchnutí vzkazu na Nástěnku?
Připíchnout svůj vzkaz na Nástěnku má právo pouze správce místnosti. Platí přitom omezení maximálně jednoho vzkazu na jednu spravovanou místnost za čtrnáct dnů a pravidlo, že vzkaz se musí týkat událostí v Taverně.
Pokud chcete napsat vzkaz, najdete odkaz ve Vašich místnostech (v horním menu). Nadpis vzkazu může mít maximálně 255 znaků, délka textu prakticky neomezena. Vzkaz zůstane na nástěnce, až dokud ho nesmažete.

Jak lze hrát a vyhrát piškvorky? Jak odesílat zprávy protihráči?
Piškvorky mohou hrát dva registrovaní hosté Taverny. Hra probíhá "off-line", znamená to tedy, že oba hráčí nemusí být připojeni zároveň. Každý tah se uloží do databáze, takže protivník může táhnout okamžitě, nebo třeba až za týden. Vždy hrajete za "křížky". Lze mít rozehraný libovolný počet partií najednou.
Hraje se na pět vítězných křížků v libovolném směru.
Pod piškvorkami je formulář pro komunikaci mezi protihráči. Takto odeslaná zpráva se protihráči zobrazí při prvním načtení hrací plochy, ať již táhne nebo ne. Zprávy se nearchivují, okamžitě po zobrazení jsou vymazány.
Vždy lze odeslat jen jednu zprávu. Pokud odešlete více zpráv najednou, zachována zůstává pouze ta poslední.

Dají se vyřešit problémy se zobrazením piškvorek?
Z důvodu optimalizace datového přenosu využívají piškvorky kaskádové styly, což způsobuje jisté problémy při zobrazení na starších prohlížečích, např. NN 4.*. Proto doporučuji instalovat kvalitní a moderní prohlížeč jako Opera 6, IE 6 a přinejhorším i NN 6.

K čemu slouží "bez HTML"?
Pokud při odeslání zprávy zaškrtnete "bez HTML", nebudou se HTML značky zpracovávat, ale místo toho se zobrazí. Např. když napíšete "<strong>text</strong>", tak text nebude tučně, ale ve zprávě zůstane "<strong>text</strong>"

Mohu zrušit zobrazování nových zpráv v místnosti?
Ano, stačí navštívit onu místnost a kliknout na počet nových zpráv (vlevo pod vaší ikonkou). Poté se vám přestane zobrazovat počet doposud nepřečtených zpráv až do té doby, dokud místnost znovu nenavštívíte.

Co je to vývěsní štít?
Každý správce místnosti má k dispozici vývěsní štít, na který může napsat cokoli, co by jeho hosty mohlo zajímat a co by se do popisku místnosti nehodilo. Například když budete mít místnost o pivě, tak na vývěsní štít můžete napsat seznam všech pivovarů spolu s odkazy na domovské stránky. Samozřejmě by šlo tento seznam umístit i do popisku místnosti, avšak zbytečně by svým rozsahem zpomaloval načítání a po čase hosty obtěžoval.
U soukromých místností není štít veřejně přístupný, přečíst si ho mohou pouze hosté s povoleným vstupem.

Jak vyhledávat hosty a místnosti?
Pro vyhledávání platí několik zásad:
 • Dotaz musí mít víc než tři znaky.
 • Při zadávání dotazů používejte přesné výrazy včetně diakritiky, malá a velká písmena se nerozlišují.
 • Dotaz může obsahovat více slov oddělených mezerou. Mezera se při vyhledávání počítá jako "a zároveň". Pokud tedy zadáte "tolkien hudba", bude dotaz pochopen jako "vyhledej místnosti obsahující slovo 'tolkien' a zároveň slovo 'hudba'". Výsledkem bude přinejmenším místnost Hudba na motivy Tolkiena.
 • U hostů se prohledávají pouze jejich přezdívky, u místností název a popisek.


K čemu slouží Notes
Každý host dostane při zápisu do naší knihy hostů zdarma notýsek vyrobený z ručního papíru, vázaný v pravé kůži. Jeho funkce je stejná jako u jakéhokoli jiného zápisníku: můžete si do něj dělat poznámky, zapsat momentální nápady, nákupní seznam, sprostou básničku, geniální myšlenku některého z hostů... zkrátka cokoli.
Jednotlivé poznámky jsou řazeny dle času zápisu.

K čemu slouží Adresář
Adresář je součástí Notesu. Slouží k zaznamenání kontaktů, které chcete mít neustále po ruce - vždy a všude, stačí se připojit k internetu a přihlásit do Taverny.

K čemu slouží Kalendář?
V Notesu je vyhrazeno i několik stránek pro Kalendář, jehož účel je téměř shodný jako u notesu samotného. Zásadním rozdílem však je, že do kalendáře si zapisujete úkoly na konkrétní dny. Například si můžete poznamenat, že 1. 7. začaly prázdniny a již nemusíte chodit do školy, nebo že vaše dívka má narozeniny 12. 3. Taverna vám pak po přihlášení úkoly, které jsou ten den aktuální, připomene (na přihlašovací obrazovce a číslem u Notesu v horní liště).
Úkoly starší než 30 dnů jsou automaticky mazány!

Jak funguje nastavení oblíbenosti?
Výpis oblíbených místností lze rozdělit na tři části - místnosti zbožňované, milované a oblíbené. Nejdříve (nahoře) se zobrazí zbožňované místnosti řazené abecedně, pod nimi milované místnosti také abecedně a nakonec místnosti oblíbené.
Pokud se chcete vrátit k původnímu vzhledu, stačí všechny místnosti nastavit na "oblíbené".

Co znamená "vypnout zabezpečení" při přihlašování?
Pokud zvolíte "vypnout zabezpečení", nebude během vaší návštěvy v Taverně ověřována vaše "totožnost". Toto políčko zaškrtávejte pouze, pokud se vám neustále objevuje zpráva, že jste byli odhlášeni z důvodu narušení bezpečnosti!!! Zašktnutím se značně degraduje bezpečnost Taverny a relativně snadno lze proniknout na váš účet!!!
Co znamená "BTW, IMHO, OT" a další zkratky?
BTW = By The Way, mimochodem; IMHO - In My Humble Opinion, podle mě; OT - Off-Topic, mimo téma. Další zkratky si vyhledejte na http://www.acronymfinder.com/


Nenašli jste zde odpověď na to, co vás zajímá? Napište svůj dotaz na jeremius@fantasy-scifi.net a do předmětu (subject) uveďte "Taverna-SOS".

Korekturu provedla Hermína SteinováFantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php