Tolkien.cz - hlavní stránka

Jeremiův
J.R.R. Tolkien

Úvod
Básně a písně
Báje, mýty, příběhy
Filmy
Hudba
Hry
Chronologický rejstřík
Jazyk a písmo
Kalendáře
Knihy
Obrazárna
Rasy Středozemě
Víte, že
Zeměpis
Životopis
Služby:
- novinky
- rozesílání novinek
- vyhledávání


Fantasy a Sci-fi:


Fotografie z filmu Pán Prstenů
Smíšek
Frodo a Sam ve skřetí zbroji
Křižovatka 3
Éowyn a Smíšek
Lodě Korzárů
Ústa Sauronova
Aragorn dekapituje Ústa Sauronova
Éomer našel Éowyn
Faramir a Éowyn 2
Faramir a Éowyn


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie


Nejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema

Reklama

Ako sa žije v Stredozemi?

Prečo vlastne Ilúvatar stvoril Ardu? To nikdy nikomu nezjavil. Ale nebyť práve tejto udalosti, nikdy by sme sa nemohli poprechádzať po Lóriene, nikdy by sme nevideli krásu skrytého mesta Gondolinu a nikdy by sme neužasli nad krásou dvoch stromov (alebo ich svetla v poslednom silmarile). Je toho veľa, čo stojí zato vidieť a každý má to svoje miesto, kam chodí najradšej. Ale všetci máme jedno spoločné, sme iba návštevníci. Môžeme sa vracať ako často chceme, môžeme tu tráviť krátky aj dlhý čas, vždy nakoniec odídeme. Náš pravý domov je ďaleko za okružným morom, niekde ďaleko v nedohladne. Ale ako sa vlastne žije v Stredozemi?

Asi by teraz mal nasledovať rozbor sociálnej situácie obyvateľstva, migrácia a podobne. Nie, nič také som na mysli nemal. Ide mi skôr o dôvody, prečo sa ľudia (elfovia, trpaslici a všetci ostatný) snažili držať sa na nohách aj v časoch, kedy to nevyzeralo príliš ružovo. Poďme ale pekne po poriadku.

Povstal temný pán, nazývaný Morgoth. Kazil dielo Valar a chcel ovládnuť Ardu, pretože závidel krásu. Nebol schopný ju tvoriť, ale chcel ju vlastniť. Snáď spečatil osud Ardy už pri jej stvorení, ale bol (a stále je) jej nedeliteľnou súčasťou. Tak, ako bol súčasťou prvej hudby Ainur, z ktorej Arda vznikla, tak bude súčasťou aj druhej hudby Ainur; veľkolepejšej a krajšej ako bola tá prvá; pri ktorej bude Arda rozbitá. A práve Morgoth poznačil život v Stredozemi tak, ako nikto iný pred ním ani po ňom. A bol to práve Morgoth, ktorý do Stredozeme vložil prvok istej nejednoznačnosti. Áno, je to zástupca tej zlej strany, ale dá sa naňho pozerať aj z iného uhla; aj keď mal všetky tie zlé vlastnosti, ktoré by sme mali odsúdiť. Klamal, podvádzal, ničil... A práve pri tom ničení by som sa rád zastavil. Ako sa tak Valar snažili pripraviť Ardu na život, Melkor ich snahu kazil. Keď sa však nad tým zamyslíme, bol jeho zámer všetko zničiť? Veď on chcel iba vládnuť, nechcel zničiť to, čo mal rád (myslím, že v tomto prípade to tak môžeme brať). Aj keď by sa tu dalo hovoriť skôr o tej slepej láske, láske, ktorá hraničí s nenávisťou. Každopádne, práve tu začal prvý väcší rozkol, objavila sa tu nejednoznačnosť.

Práve tento rozpor poznačil celý prvý vek. Elfovia bojovali proti Morgothovi aj keď bez pomoci Valar nemali veľkú nádej. Ale predsa ich čosi v Stredozemi držalo, nechceli sa vrátiť (zabudnime na chvíľu, že sa vrátiť nemohli), nechceli opustiť to, čo vybudovali v Stredozemi, nechceli opustiť Stredozem. Tento rozkol bol pre elfov osudný, Stredozem nakoniec opustiť museli aj napriek tomu, že sami nechceli.

Druhý vek bol ovplyvnený silou Númenoru, najvznešenejšej krajiny ľudí. A tu nastal ďalší protiklad. Númenorejci mali dlhý život. Neboli nesmrteľný, ale žili tak dlho, že sa to ostatným ľuďom mohlo zdať ako večnosť. Aj napriek tomu chceli byť nesmrteľný. Pokúšali sa dostať na západ a usadiť sa tam. Lenže človek nemôže žiť večne. S celým Númenorom to dopadlo zle. A to bol koniec starých časov, veľké veci už boli preč, chystala sa posledná bitva.

Tá nás však neohromila svojou veľkosťou ako skôr dramatičnosťou. Vybojovali ju dvaja hobiti, príslušníci malého národa, ktorý dokázal veľké veci. A tu je aj posledný protiklad, prstene. Zo zničením jedného prsteňa zanikla moc elfov. Bez zničenia prsteňa by však nebola moc elfov to jediné, čo by zaniklo. Na konci tretieho veku elfovia odchádzajú, nemôžu zostať.

Keď si to tak zhrnieme, život v Stredozemi, ako vlastne aj celé dejiny, ovplyvňovali protiklady; bol plný rozporov. Snáď by pomohlo vytvorenie nového príbehu, aby sme sa na samotný život mohli pozrieť bližšie, ale je niekto, kto by sa do toho pustil? Život bol niekedy ťažký, niekedy ľahký, bol zaujímavý aj nudný, mal všetko to, čo má ten náš. Ale aj napriek tomu, je život v Stredozemi pre nás zaujímavý. A to nie len vtedy, keď ide o "záchranu sveta", ale aj keď ide o "bežné" veci, čo nám dokázal už Bilbo.

Takže, prestaňme sa radšej "rípať" v detailoch a nechajme sa niesť príbehmi. Dajú nám určite viac, ako nejaké úvahy, každý si nájde svoje vysvetlenie. Snáď len, dajte vedieť, keď prídete na to, ako si život v Stredozemi vyskúšať!

Vložil: Jurica Aleš
00:29:09  27. 01. 2000
Další články autora

Doporučit článek
Verze pro tisk
Hodnocení: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 / 5
Současný stav: 2.9 (6778 hlasů)

Komentáře (0)

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Jeremiův J.R. R. Tolkien, © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net, 1997 - 2003
Tolkien.cz: Společnost přátel díla J.R.R. Tolkiena, © Toomz, tolkien@fantasy-scifi.net, 1996 - 2004
Design: Rinvit, Toomz, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/jrr_tolkien/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránek není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora!

Společnost přátel
díla pana
J.R.R. Tolkiena

akce
časopisy
členství
o nás
oznamovatel
tiskoviny

nápověda