Tolkien.cz - hlavní stránka

Jeremiův
J.R.R. Tolkien

Úvod
Básně a písně
Báje, mýty, příběhy
Filmy
Hudba
Hry
Chronologický rejstřík
Jazyk a písmo
Kalendáře
Knihy
Obrazárna
Rasy Středozemě
Víte, že
Zeměpis
Životopis
Služby:
- novinky
- rozesílání novinek
- vyhledávání


Fantasy a Sci-fi:


Fotografie z filmu Pán Prstenů
Smíšek
Frodo a Sam ve skřetí zbroji
Křižovatka 3
Éowyn a Smíšek
Lodě Korzárů
Ústa Sauronova
Aragorn dekapituje Ústa Sauronova
Éomer našel Éowyn
Faramir a Éowyn 2
Faramir a Éowyn


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie


Nejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema

Reklama

České audio knihy J. R. R. Tolkiena

Seznam audio knih: Nahrávání audio CD Pán Prstenů

Hobit 3CD
Pán prstenů 9CD
-Společenstvo Prstenu 3CD
-Dvě věže 3CD
-Návrat krále 3CD

Vypráví Michal Dlouhý
Překlad Stanislava Pošustová
Režie Petr Kracik

Audio kniha Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu Stěžejní dílo světové fantastické literatury, Pán prstenů J. R. Tolkiena, volně navazuje na román Hobit téhož autora. Obě díla jsou do té míry strhující a získala si tak mimořádnou celosvětovou oblibu, že se přímo nabízela ke zpracování ve zvukové podobě. Práce na nahrávkách začala v podstatě před deseti lety, když jsme pro Supraphon žádali prostřednictvím agentury Dilia nejprve o získání práv na zvukovou podobu Hobita. Jednání o licenci trvalo 7 let, dramatizace a úpravy jsme v anglickém překladu zasílali Tolkienovým dědicům, kteří některé verze zamítali. Po jejich konečném souhlasu pak v roce 2003 vznikl komplet 3 CD s Hobitem, skvěle vyprávěným Janem Vondráčkem z Divadla v Dlouhé, v režii Olgy Walló a s hudbou Martina Kratochvíla. Úspěch tohoto titulu nás inspiroval k velkému soustu, jímž je trilogie Pán prstenů. Souhlas s užitím jsem získali relativně rychle, za 2 roky, ale s přísnými podmínkami - jednoho nedramatizovaného, neupravovaného hlasu, bez hudby.

Audio kniha Pán Prstenů: Dvě věže Příběh a jazyk románu je do té míry uhrančivý, že ovšem snese četbu bez dramatizace i hudby. Nakonec jsme zvolili způsob, jak četbu zvukově umocnit doprovodnými dramatickými zvuky, které příběh neilustrují, ale navozují jeho atmosféru.

Dílo J. R. R. Tolkiena, jednoho z nejdůležitějších zakladatelů žánru fantasy, má u nás stovky nadšených obdivovatelů, existuje například společnost J. R. R. Tolkiena, jejíž členové se pravidelně scházejí a oslavují narozeniny Bilba a Froda Pytlíka. Ale nejen těmto nadšencům, kteří Pána prstenů milují a znají jej téměř zpaměti, je určena naše nahrávka. Cílíme i na ty, kteří román nikdy nečetli a znají jej jen z filmu. Myslím, že budou v mnohém překvapeni, když zjistí, o kolik je příběh bohatší a napínavější, než na filmovém plátně, kde řada postav a situací chybí. Spád a obraznost vyprávění, vykreslení krajiny a postav, střídání krajního napětí s úlevnými okamžiky spočinutí a klidu, to je vše, co při poslechu můžete prožívat ve svém vnitřním světě právě tak, jako při četbě. A to je přednost zvukové nahrávky před filmovým, definitivním a určujícím ztvárnění.

Audio kniha Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu Chtěli jsme, aby Pán prstenů žil vlastním životem, nezávisle na Hobitovi. Proto jsme pro něj hledali nejen nového interpreta, ale i režiséra. Obrátili jsme se na známého divadelního režiséra Petra Kracika. V minulosti si totiž vyzkoušel i práci v rozhlase. Přínos režie byl v jemné práci s hercem, neboť na něm ležela tíha vytvoření celé atmosféry příběhu. Z řady možných interpretů jsme nakonec zvolili Michala Dlouhého, silně nás ovlivnil jeho přesný dabing Aragorna ve filmové verzi. Ukázalo se, že Michal má nejen příjemný hlas, který vás neomrzí i při delším poslechu, ale umí jemně cizelovat jednotlivé postavy, bez šarží, ale s charakteristickým odlišením a zabarvením. Když jsme nemohli text dramatizovat, rozhodili jsme do jednotlivých stop každý z hlasů postav. Třeba v rozhovoru Froda s Gandalfem tak vzniká dojem skutečného dialogu. Ve vypjatých okamžicích (např. pronásledování černými jezdci, boj se skřety, Odulino doupě, útoky nazgulů, vojsko mrtvých...) doprovázejí vyprávění tajemné zvuky, násobící pocit očarování a napětí, který tak dobře zná každý Tolkienův čtenář.

Vložil: Jirka 'Jeremius' Wetter
01:38:14  28. 01. 2008
Další články autora

Doporučit článek
Verze pro tisk
Hodnocení: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 / 5
Současný stav: 2.9 (6967 hlasů)

Komentáře (0)

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiův J.R. R. Tolkien, © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net, 1997 - 2003
Tolkien.cz: Společnost přátel díla J.R.R. Tolkiena, © Toomz, tolkien@fantasy-scifi.net, 1996 - 2004
Design: Rinvit, Toomz, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/jrr_tolkien/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránek není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora!

Společnost přátel
díla pana
J.R.R. Tolkiena

akce
časopisy
členství
o nás
oznamovatel
tiskoviny

nápověda