Tolkien.cz - hlavní stránka

Jeremiův
J.R.R. Tolkien

Úvod
Básně a písně
Báje, mýty, příběhy
Filmy
Hudba
Hry
Chronologický rejstřík
Jazyk a písmo
Kalendáře
Knihy
Obrazárna
Rasy Středozemě
Víte, že
Zeměpis
Životopis
Služby:
- novinky
- rozesílání novinek
- vyhledávání

Reklama:


Fantasy a Sci-fi:


Fotografie z filmu Pán Prstenů
Smíšek
Frodo a Sam ve skřetí zbroji
Křižovatka 3
Éowyn a Smíšek
Lodě Korzárů
Ústa Sauronova
Aragorn dekapituje Ústa Sauronova
Éomer našel Éowyn
Faramir a Éowyn 2
Faramir a Éowyn


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie


Nejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema

Reklama

Lord of the Rings, vol. 1

Úvodní obrazovka LotR, v. 1, 10 kb Rovnou to na vás vybalím: tohle je zatím nejlepší hra, inspirovaná Tolkienovým světem (snad až na pokračování Two Towers), jakou jsem hrál. LotRv1 je RPGčko, stylem nejvíce připomínající Ultimu 5 nebo skvělé, leč trochu perverzní Knights of Xentar.

Jako v každé RPG máte svou družinu, zde v základním složení Frodo+Sam. Cílem hry je osvobodit právě tyhle dva ze zajetí Černokněžného Krále. Ale to předbíhám... Intro převypravuje první kapitoly ze Společenstva Prstenu. Samotný děj sleduje nejdůležitější události Knihy relativně přesně, ale je jasné, že autoři museli přidat hromadu postraních úkolů, vymyslet si nějaké postavy navíc, nebo si domyslet, co Profesor jen nakousl. Gandalf, © Interplay+JeremiusTakže hned v Hobitíně můžete zachránit chlapce ze spárů pavouka, jenž ho hodlá zbaštit jako hlavní chod oběda, uzdravíte syna sedláka Červíka (samozřejmě za to dostanete houby, doslova), přinesete Zlatěnce lilie, její matce "Springstone", objevíte, že skřeti jsou Kraji mnohem víc blíže, než by se kdokoli nadál a odhalíte "pašeráckou stezku" s dýmkovým kořením (pamatujete si, jak se Společenstvo po zničení Železného pasu divilo, kde se tu vzalo Dolanské listí)... a mnohem víc! Nejlepší na tom je, že to vše nemůsíte plnit (teda většinu) a je zde i snaha o nelineárnost (například poníka lze získat zadarmo již v Hobitíně jako odměnu, nebo darem od Elronda či jej koupit od teď-si-nevzpomenu-jak-se-jmenuje). Můžete celé lokace prostě jen procházet, okradete se tím však o lepší zbraně, stříbrňáky , nové hrdiny a nápovědu, jak řešit různé problémy. Ovšem nic není nevratné, kdykoli je možné vrátit se do dřívější lokace a zkusit rozlousknout nedořešené hádanky.

Pipin Boromir Legolas Gandalf Sam Frodo Aragorn Smisek

Zatím jsem jen chválit, takže jste mohli nabýt mylného dojmu, že hra je prostě dokonalá. Není, ani zdaleka. Charaktery sice mají základní atributy (jako síla, obratnost apod.), ale nevyvíjí se. Žádné zkušenosti, žádné povyšování - už i tak zdlouhavé souboje se stávají zdržjící záležitostí "už abych to měl zasebou" (obzvláště v jedné úrovní Morie, kde na vás padá třikrát zasebou po pěti pavoucích, je to k zbláznění). A někdy, pokud bojujete v budově, se některá vaše postava zasekne za zdí, tudíž je na ...
A programátoři by si zasloužili milinálně pětadvacet na holou za svou lenost. Pohybovat se lze jen vetikálně a horizontálně, tudíž chcete-li dojít na severovýchodní konec mapy, musíte nejdřív na sever, pak na východ. K tomu jsou hobiti v této hře neuvěřitelně rozmazlená verbež o odmítají chodit i přes středně vzrostlé pampelišky - obcházení hojně roztroušených keřů je někdy o nervy, hlavně v lese. A když jsem se již zmínil o mapě, napadá mě další výtka. Není zde automapping. Mám sice opravdu rád herní klasiky a nedám na ně dopustit, ale opravdu mě nebere kreslit stohy plánků.
Menu ze hry Hra běží v reálném čase, ale pravým myšítkem či Enterem se vše zastaví a objeví se menu:

Útok Útok
Netřeba vysvětlovat, napadne-li vás nějaká příšera, musíte jí v tahovém souboji ukázat, zač je toho loket. Rozdat si to můžete ručně (tzv. férovka) nebo využít různá vykuchávadla jako nožíky, pochodně, dýky, meče, sekery, luky...
Mluvit Mluvit
S každou přátelsky naladěnou postavou můžete prohodit pár slov, ale většinou se dozvíte jen pár místních klepů či se vše zvrtne v pouhou konverzaci o počasí. Po úvodní větě lze ručně zadávat jednoslovné dotazy, což bych vám doporučoval činit, neb jen tak získáte cenné informace, jež usnadní vaši pouť Středozemí.
Propustit
Propuštěním kterékoli člena Družiny se nic neděje, ten jen zůstane stát na místě a čeká, až ho znovu naverbujete
Naverbovat
Přijmete tvora (používám záměrně - členy mohou být lidé, hobiti, elfové, trpaslící, čarodějové, duchové, poníci, Glum...) do Družiny
Magie Magie
V soubojích poněkud zbytečná - kouzla ubírají čarodějovi staminu. Jinak ji výjimečně použijete na rozřešení hádanek. Výjimečně! Pod tento příkaz spadají i zaklínadla/kouzelná slova, jež získáte v průběhu hry, a ta jsou stetsakra užitečná!
Vůdce Vůdce
...družiny je prostě ten, kdo jde jako první, koho přímo ovládáte a je to také ten, kdo se vám jako první objeví po přepnutí do menu. Žádný jiný vliv jsem neodhalil, jen snad v určitých situacích to bývá právě vůdce, jenž něco odskáče, něco získá.
Dovednosti Dovednosti
Každý z charakterů má své vlastní dovednosti. Ty se nijak během hry nezlepšují, slouží pouze k překonávání překážek. Např. "zapnutím" perception (vnímavost) si všimnete toho, co by vám jinak zůstalo utajeno, nebo JUMPem přeskočíte příkop...
Použít Použít
Tak tohle opravdu vysvětlovat nebudu. Podstatnou informací ale je, že předměty se nedají kombinovat navzájem, použití se váže k místu - truhlu odemčete tak, že si stoupnete co možná nejblíže k ní a použijete klíč.
Odložit
Jak budete ve hře postupovat, budou se vám plnit kapsy všelijakým harampádím. Zbavit se ho lze jen správným použitím (a to jen u něčeho), nebo ho prostě odložíte či spíše zničíte. Avšak pozor, tento krok je opravdu nevratný, takže se dvakrát rozmyslete a jednou odkládejte!!!
Předat
Předávat cokoli z inventáře komukoli z družiny, nebo tomu, kdo se nalézá dostatečně blízko postavy, jež má předmět v držení (na tohle pozor! Platí to i u používání - to, že je u dané postavy/místa vůdce nestačí, musí u ní/něj ten, kdo se o něco pokouší!!! Další ze závažných chyb LotRv1...)
Vzít Vzít
Nebojte se, že byste něco přehlédli. Lze-li vzít nějaký předmět, hra vás na to upozorní. Zas tak jednoduché to není, často musíte nejdřív něco splnit, např. zapnout perception, vykopat díru.

Co si budem nalhávat, je jasné, jakým způsobem si LotR seženete. Určitě vás tedy zajímá způsob "protipirátské ochrany". Nemusíte zadávat kódy z manuálu, nic podobného. Jen místo některých dialogů je napsáno "přečtěte si ten a ten paragraf". Naprastou většinu paragrafů si jako lidé znalí Tolkienova díla domyslíte, ale u zadání úkolů je to již těžší.

Lahůdka na závěr - připravil jsem pro vás on-line verzi intra. Ve hře samotné vše vypadá lépe a je animováno (musel jsem snížit počet barev, aby to nemělo skoro 0,5MB) a hraje jiná hudba.

Intro

Obrázky ze hry:
Další dobrý skutek, právě jsem osvobodil jednoho ubožáka ze zajetí Začiná Elrondova rada
Šesté patro Dol Guldur, přibližně 10 minut do konce hry Společenstvo čelí Balrogovi na můstku v Morii
Trpasličí kmet, který pamatuje lepší časy Morie Trůn svými huňatými hýžděmi zahřívá osobně pan Balrog
Kapitola třetí, verš dvacátý: Zjevení Černokněžného krále Speciálně pro tohle hromadné foto jsem shromáždil většinu postav, které můžete do vstupu do Morie ovládat

LotRv1 se mi podařilo dohrát do konce a připravil jsem pro vás i on-line verzi outra (závěrečné animace). Ovšem přijdete tak o případné překvapení: Shlédnutí jen na vlastní nebezpečí!

Outro

Lord of the Rings, volume I:
Výrobce: Interplay
OS: MS-DOS
Druh: RolePlayingGame/adventure
HW požadavky: 386, 2 MB RAM, VGA 320x200x256

Všechny obrázky pochází ze hry Lord of the Rings, vol. I, © Interplay

Autor: Jirka 'Jeremius' Wetter
13:22:55  14. 12. 1999
Další články autora

Doporučit článek
Verze pro tisk
Hodnocení: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 / 5
Současný stav: 2.9 (6813 hlasů)

Komentáře (4)
19. 11. 2008 qnvxh Kyleigh
pecuarias.com [url=http://juafricafilmlocations.com/105.html]pecuarias.com[/url] pecuarias.com
planetaemlinha.com [url=http://juafricafilmlocations.com/937.html]planetaemlinha.com[/url] planetaemlinha.com
welcome2maryland.com [url=http://juafricafilmlocations.com/712.html]welcome2maryland.com[/url] welcome2maryland.com
subrenatural.com [url=http://juafricafilmlocations.com/2365.html]subrenatural.com[/url] subrenatural.com
rottingzombi.com [url=http://juafricafilmlocations.com/2594.html]rottingzombi.com[/url] rottingzombi.com
childcapsule.com [url=http://juafricafilmlocations.com/422.html]childcapsule.com[/url] childcapsule.com
verderers.org [url=http://juafricafilmlocations.com/2518.html]verderers.org[/url] verderers.org
lerelaisdeladiligence.com [url=http://juafricafilmlocations.com/1649.html]lerelaisdeladiligence.com[/url] lerelaisdeladiligence.com
webulus-solutions.com [url=http://juafricafilmlocations.com/3279.html]webulus-solutions.com[/url] webulus-solutions.com
westwoodhomesottawa.com [url=http://juafricafilmlocations.com/482.html]westwoodhomesottawa.com[/url] westwoodhomesottawa.com
dynamatics.net [url=http://juafricafilmlocations.com/3263.html]dynamatics.net[/url] dynamatics.net
innovasjon-norge.biz [url=http://juafricafilmlocations.com/225.html]innovasjon-norge.biz[/url] innovasjon-norge.biz
cheapmoped.net [url=http://juafricafilmlocations.com/1476.html]cheapmoped.net[/url] cheapmoped.net
lakestreetlit.com [url=http://juafricafilmlocations.com/806.html]lakestreetlit.com[/url] lakestreetlit.com
premierattorneyregistry.com [url=http://juafricafilmlocations.com/2627.html]premierattorneyregistry.com[/url] premierattorneyregistry.com
thebestrealtyagent.com [url=http://juafricafilmlocations.com/1135.html]thebestrealtyagent.com[/url] thebestrealtyagent.com
muzibit.net [url=http://juafricafilmlocations.com/3935.html]muzibit.net[/url] muzibit.net
sapn.org [url=http://juafricafilmlocations.com/2018.html]sapn.org[/url] sapn.org
trova-tutto.org [url=http://juafricafilmlocations.com/1847.html]trova-tutto.org[/url] trova-tutto.org
emeraldingight.com [url=http://juafricafilmlocations.com/3292.html]emeraldingight.com[/url] emeraldingight.com
30. 03. 2005 Hra Andrew
30. 03. 2005 Hra Andrew
24. 09. 2003 Tato hra nyni i pro Linux Michal Benes

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiův J.R. R. Tolkien, © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net, 1997 - 2003
Tolkien.cz: Společnost přátel díla J.R.R. Tolkiena, © Toomz, tolkien@fantasy-scifi.net, 1996 - 2004
Design: Rinvit, Toomz, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/jrr_tolkien/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránek není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora!

Společnost přátel
díla pana
J.R.R. Tolkiena

akce
časopisy
členství
o nás
oznamovatel
tiskoviny

nápověda