Tolkien.cz - hlavní stránka

Jeremiův
J.R.R. Tolkien

Úvod
Básně a písně
Báje, mýty, příběhy
Filmy
Hudba
Hry
Chronologický rejstřík
Jazyk a písmo
Kalendáře
Knihy
Obrazárna
Rasy Středozemě
Víte, že
Zeměpis
Životopis
Služby:
- novinky
- rozesílání novinek
- vyhledávání

Reklama:


Fantasy a Sci-fi:


Fotografie z filmu Pán Prstenů
Smíšek
Frodo a Sam ve skřetí zbroji
Křižovatka 3
Éowyn a Smíšek
Lodě Korzárů
Ústa Sauronova
Aragorn dekapituje Ústa Sauronova
Éomer našel Éowyn
Faramir a Éowyn 2
Faramir a Éowyn


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie


Nejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema

Reklama

Middle-Earth: The Lidless Eye

Middle Earth: The Lidless Eye, 6 Kb

"And into the hearth of the storm, with a cry that piercet all other sounds, tearing the clouds asunder, the Nazgul came..." "...and all were branded with thefoul token of the LIDLESS EYE..."

Toto je pasáž uvozující pravidla k nové expanzi pro karetní hru Middle-earth: The Wizards. Po The Dragons a The Dark Minions uvedla I.C.E. na trh tzv. "stand alone expansion" - expanzi, kterou můžete používat nezávisle na již dříve vydaných kartách.

Důvod je prostý. Po Středozemi se již potuluje dost kouzelníků a družinek, usilujících o Sauronovo zničení. Jakýpak by to byl ale temný pán, kdyby to vše nechal bez povšimnutí? Rozhodl se, že nadešel správný čas, aby do hry přimíchal i své vlastní karty. A právě to symbolizuje Middle-earth: The Lidless Eye - oko bez víčka, Sauronův znak.

Middle-earth: The Lidless Eye je expanze, kterou můžete používat jak samotnou, tak v kombinaci s již dříve vydanými kartami. Znázorňuje jistou paralelu k Middle-earth: The Wizards, jen s tím základním rozdílem, že místo kouzelníků budete hrát jednoho z devíti prstenových přízraků, nazgulů. Vaším úkolem bude shromáždit dostatečné množství zdrojů, abyste se stali nejmocnějším z těchto nazgulů a temný pán mohl zahájit útok na svobodný svět. Teď však již něco k technické stránce hry.

Middle-earth: The Lidless Eye můžete zakoupit jak v starterech, tak v boosterech. Ve startru najdete 76 karet: 3 vzácné, 12 neobvyklých, 24 fixních v odděleném balíčku, ke kterému se vrátím ještě později a 37 běžných. V boostru se nachází již tradičních 15 karet: 1 vzácná, 4 neobvyklé a 10 běžných. Celá expanze čítá 418 karet. Oproti Middle-earth: The Wizards se k mému potěšení neobjevily karty běžné pouze v boosteru. Na druhou stranu však chybí regiony, což ale není tak zlé, kompletní sada regionů se nacházela v Middle-earth: The Wizards, v již zmíněné raritě CB.

Fixní set karet ve startru slouží opět k oživení vašeho balíčku. Obsahuje životně důležité karty, bez kterých se hrát prostě nedá. Těchto fixních sad existuje pět. V každé se nacházejí všechny čtyři přístavy, dva prstenové přízraky, karta Sudden Call a řada dalších míst, postav a předmětů. Jen máte-li všech pět fixních sad, máte všechny fixní karty. Zde existuje však poprvé velká výhoda, okýnkem vyříznutém ve starteru můžete zjistit, jaký fixní set obsahuje.

Jednotlivé typy karet mají opět specifické zabarvení. Darkhaveny a místa, nebo také pro lepší rozlišení minion-site, mají barvu šedou. V ničem se jinak od klasických míst nerozlišují. Jsou tu ekvivalenty Minas Tirith, Mount Gunabadu, Ettenmoorsu atd. upravené pro miniony, služebníky temného pána. Dále se objevila nová místa jako Rider-hold či Cirith Gorgor atd.

Temné přístavy, Darkhaveny, jsou samozřejmě jiné: Minas Morgul, Dol Guldur, Carn Dum a Geann a-Lisch. Každý z těchto darkhavenů má speciální vlastnost, Minas Morgul např., že každý storovaný prsten je automaticky testován s postihem -2 a každý útok proti minionům je automaticky zrušen. Vzhledem k těmto darkhavenům jsou samozřejmě upraveny cesty u jednotlivých míst.

Temné postavy, minioni, mají zabarvení fialovorezavé (jak už ostatně v The Dark Minions). Základní údaje zůstaly stejné (mind, influence atd.). Setkáme se zde však s novými vlastnostmi. Ne každá postava je unique, např. Orc Veteran nebo Orc Tracker můžete použít vícekrát. Dále tu jsou schopnosti používat různé druhy magie, např. sorcery, spirit-magic atd. Disponujete-li opravdu silnou postavou, jako je např. The Lieutenant of Morgul, manifestace Gothama, může mít tato status tzv. Leadera, vůdce. To ji umožňuje pomocí různých karet dosáhnout řady výhod. Bohužel s výjimkou darkhavenů můžete mít v družince takovou postavu jenom jednu. Hezké zpestření si autoři vymysleli u orků a trolů, tzv. sbírání trofejí (trophies). Porazí-li váš ork či trol nějakou bytost, obdrží její hodnotu ve vítězných bodech, jako trofej. Čím více bodů takto nasbírá, tím více se zlepší jeho síla a autorita.

Ringwraiths, prstenové přízraky, jsou protikladem kouzelníků z The Wizards. Mají řadu výhod, např. žádné korupční hody, ale i nevýhod, např. nesmí používat žádné předměty nebo se pohybovat s družinkou. Vztahuje se k nim řada karet, ať už dobrých či zlých. Velkou výhodou je možnost shromažďovat prstenové přízraky do vlastních družinek a tak vytvořit značnou sílu. Ale mějte vždy na paměti, ztratíte-li vašeho vůdčího nazgula, prohrajete hru. Tyto sporné postavy mají zabarvení rezavé a najdete je ve fixních setech, a to v každém dva. Shromáždíte.li tedy všech pět fixních setů, vedete mít všech devět nazgulů pohromadě (The Witch-King najdete ve dvou setech).

Hazardy mají opět svou sympatickou černou barvu. Můžete je libovolně kombinovat s hazardy z The Wizards. Objevíte tu staré známé jako Ambusher nebo Twilight, které se liší opravdu jen obrázkem. Když budete o trochu pozornější, najdete i některé novinky, takový News of Doom, zahraný ve správnou chvíli, dokáže hru pěkně zpřeházet. Velkým rozdílem jsou nestvůry. Porazí-li nějaká družinka minionů nějakou z nich, neobdrží za ni žádné vítězné body. Výjimkou jsou bytosti s hvězdičkou v levém horním rohu. Za jejich poražení příslušné body družinka obdrží (toto pravidlo se nevztahuje na trofeje). Opačný případ platí, když hrajete creatury s hvězdičkou na hero družinky z The Wizards.

Celková pravidla zůstala převážně stejná. liší se hlavně v pohybech družinkami, ty můžou být před zraky svobodného světa skryté (covert) či odkryté (overt), a prstenové přízraky. Vyhrát můžete počtem vítězných bodů (na tzv. Audience of Sauron), zabitím soupeřova vůdčího nazgula nebo dopravením Jednoho prstenu do Barad-dur, přímo k Sauronovi.

Zajímavou variantou celé hry je souboj mezi hráčem The Wizards na jedné straně a hráčem The Lidless Eye na druhé. Pravidla této varianty najdete v základních pravidlech z The Lidless Eye. Zde může konečně dojít k opravdové válce o prsten, jak ji popsal J.R.R. Tolkien. Neměl jsem sice ještě možnost tuto variantu vyzkoušet, ale myslím, že je se na co těšit.

Opět musím vyjádřit velkou spokojenost nad celkovou úpravou The Lidless Eye. Startery a boostery ve zlaté varvě, nádherné ilustrace, na kterých se opět podíleli kreslíři takových kvalit jako jsou John Howe či Ted Nasmith, jsou bezesporu známkou kvality.

Middle-earth: The Lidless Eye otevírá v rámci karetní hry Middle-earth úplně nové obzory. Hra se stává variabilnější a tím zajímavější. Objevuje se celá řada nových možných taktik a kombinací. Začátečníci mají konečně možnost dohnat náskok zkušenějších hráčů The Wizards. A i sběratelé si přijdou na své.

-aktív-
Zdroj: "Middle-earth: The Lidless Eye" v Legenda č. 4, 1997, s. 12 - 13.

Autor: Jirka 'Jeremius' Wetter
13:25:14  26. 11. 1999
Další články autora

Doporučit článek
Verze pro tisk
Hodnocení: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 / 5
Současný stav: 3 (6656 hlasů)

Komentáře (2)
08. 07. 2006 Middle earth ____
Kde se dá sehnat tato hra??
16. 04. 2004 zolko zoltan

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiův J.R. R. Tolkien, © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net, 1997 - 2003
Tolkien.cz: Společnost přátel díla J.R.R. Tolkiena, © Toomz, tolkien@fantasy-scifi.net, 1996 - 2004
Design: Rinvit, Toomz, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/jrr_tolkien/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránek není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora!

Společnost přátel
díla pana
J.R.R. Tolkiena

akce
časopisy
členství
o nás
oznamovatel
tiskoviny

nápověda