Tolkien.cz - hlavní stránka

Jeremiův
J.R.R. Tolkien

Úvod
Básně a písně
Báje, mýty, příběhy
Filmy
Hudba
Hry
Chronologický rejstřík
Jazyk a písmo
Kalendáře
Knihy
Obrazárna
Rasy Středozemě
Víte, že
Zeměpis
Životopis
Služby:
- novinky
- rozesílání novinek
- vyhledávání

Reklama:


Fantasy a Sci-fi:


Fotografie z filmu Pán Prstenů
Smíšek
Frodo a Sam ve skřetí zbroji
Křižovatka 3
Éowyn a Smíšek
Lodě Korzárů
Ústa Sauronova
Aragorn dekapituje Ústa Sauronova
Éomer našel Éowyn
Faramir a Éowyn 2
Faramir a Éowyn


Tip Obchůdku
Lord of the Rings: The Art of the Fellowship of the Ring
The Art of
the Fellowship
of the Ring

500 obrázků z filmu
955 Kč


V Čítárně vyšlo
Alexa: TY!
Filip Pivoňka: Dědictví Smrtonošů V...
Bhagavan: JE MOŽNÉ POMOCÍ POHÁDEK Z...
Annún: Svatební slib
Kaay: 2117: Alfa
Redd: Věčný život II
Anna Pavlišová: Zamyšlení nad životem
Ekyelka: Její realita
Aenica: Lovci VII. část
Eleira: Poslední partie


Nejoblíbenější pohlednice

New Line Cinema

Reklama

Númenor - Irsko

Všichni z nás si jistě při prvním čtení knih od našeho drahého profesora mysleli, že pan Tolkien je génius a celý ten obrovský svět Středozemě vznikl pouze v jeho velmi výkonné hlavičce. Ovšem pozor. I tak inteligentní člověk však jistě potřeboval nějakou inspiraci, a v tomto článečku bych rád rozebral celkem jasný a nesporný případ dokonalého využití a přetvoření faktů pro potřebu svých románů. Bude se jednat o případ ostrova Númenor a jeho skutečného, inspiraci poskytujícího protějšku, Irska.

Jsou zde ohromná kvanta faktů, které více či méně oba tyto ostrovy spojují. Prvním je jejich geografická poloha. Oba to byly malé, životu dobře nakloněné ostrůvky, které byly v podstatě na dohled od svých velkých bratrů v podobě Evropy v případě Irska, či v podobě Středozemě v případě Númenoru. Druhým znakem jsou národy obývající tyto oblasti. Irsko bylo podle legend obýváno národem Túatha Dé Danaanů, což je i názvem velice podobné Númenorským Dúnadanům. Ale spojovali je i jiné znaky. Byly jimi například dlouhověkost, moudrost, krása, vznešenost, dokonalé ovládání řemesel a umění a také i podobný osud. Dé Danaané žili šťastně a vznešeně, než přišla obdoba Saurona a jeho temných sil v podobě Fomorů v čele s Balorem Zlookým, který má se Sauronem společný zlověstný pohled, který zabíjí a zotročuje. Ostrovy samotné mají společnou např. přibližnou rozlohu a hlavně územní rozdělení na pět v podstatě samostatných částí, které však byly podřízeny králi v hlavním městě (v případě Irska to byla Tara). I králové samotní měli mnoho společného. První a nejpůvodnější byli vznešení moudří a za jejich dob země vzkvétala. Ti poslední však přivedli svůj lid ke konečné záhubě a vyhnanství, právě díky své poddanosti nepříteli a zradě svého lidu. Irsko sice nebylo zničeno, ovšem Danaané byli skoro vybiti a už pouze nevelké množství se jich skrývalo v podzemních sídhách, stejně jako Dúnadané byli roztroušeni v nepočetných skupinkách po Středozemi.

Toto však nejsou všechny shodné znaky a je vcelku možné, že Tolkien nikdy námětu irských bájí nepoužil, ale je zde velká možnost, kterou nelze prostě zavrhnout, že tomu tak vážně bylo. Pro lepší představu tohoto problému bych Vám všem doporučil si přečíst jednu knihu, a to: Heaneyová, M.: Za devíti vlnami - Kniha irských mýtů a legend. Apsida, Praha 1999.

A poslední co bych chtěl tímto článkem říci je to, že ani J.R.R. Tolkien nebyl bohem a proto mu nemějte za zlé, objevíte-li nějakou spojitost s jeho světem a světy jinými.

Autor: Seif Jakub
00:30:46  24. 08. 2000
Další články autora

Doporučit článek
Verze pro tisk
Hodnocení: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 / 5
Současný stav: 2.9 (6073 hlasů)

Komentáře (4)
20. 03. 2008 Génius? Ne. Karel Vostal
Ano, jako malý jsem při čtení Pána prstenů taky žasnul. Jenže pak jsem se začal zajímat o mytologii a když jsem se po letech vrátil k Tolkienovi, nestačil jsem se divit, jak málo toho vymyslel. Za vyloženě jeho výtvor považuji jazyky Středozemě, i když i tam sloužily cizí vzory, ale to je samozřejmé, enty popř. huorny a hobity. Všechno ostatní jsou upravené, doplněné a propojené mýty Keltů, Germánů, Řeků a já nevím koho ještě. Navíc se tam objevuje významnou měrou křesťanská tématika. Nemám rád kulty osobnosti a ze stejného důvodu se mi nelíbí zveličování Tolkiena oproti jiným autorům. Myslím, že i sám autor by se asi proti tomu ohradil.
20. 03. 2008 Génius? Ne. Karel Vostal
01. 04. 2007 Inspirace jako zákal na mistrově díle? Ondřej Bárta
15. 03. 2004 Povedená práce. Alless

ZpětFantasy a Sci-fi: Jeremiův J.R. R. Tolkien, © Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net, 1997 - 2003
Tolkien.cz: Společnost přátel díla J.R.R. Tolkiena, © Toomz, tolkien@fantasy-scifi.net, 1996 - 2004
Design: Rinvit, Toomz, Jeremius
URL: http://fantasy-scifi.net/jrr_tolkien/

Všechna práva vyhrazena. Žádnou část stránek není dovoleno použít či reprodukovat bez souhlasu autora!

Společnost přátel
díla pana
J.R.R. Tolkiena

akce
časopisy
členství
o nás
oznamovatel
tiskoviny

nápověda