Stanovy Společnosti přátel díla pana J. R. R. Tolkiena
Hlava I. Základní ustanovení
Společnost přátel díla pana J. R. R. Tolkiena (dále jen Společnost ) je dobrovolné zájmové sdružení ve smyslu zákona 83/1990 Sb., působící na celém území České republiky.
Sídlem Společnosti je Praha.
Cílem Společnosti je všestranně pečovat o rozšiřování povědomí o tvorbě a odkazu J. R. R. Tolkiena a sdružovat příznivce jeho díla.
Své cíle Společnost uskutečňuje především tím, že vydává tiskoviny a pořádá setkání a akce pro své členy a veřejnost.
O hospodaření Společnosti se v rámci vymezeném Stanovami stará Rada.
Hlava II. Členství
Členství ve Společnosti je trojího druhu: řádné, zasloužilé a čestné.
Řádné členství vzniká vyplněním přihlášky a zaplacením ročního členského příspěvku. Zaniká vystoupením člena nebo nezaplacením členského příspěvku v průběhu roku, za který měl být tento příspěvek zaplacen.
Zasloužilé členství uděluje Rada na období jednoho roku.
Čestné členství uděluje Správce Společnosti se souhlasem všech Pánů z Rady; čestné členství je trvalé.
Členové mohou v rámci Společnosti zřizovat místní kluby. Společnost poskytuje těmto klubům přiměřenou podporu.
Hlava III. Sněm
Nejvyšším orgánem Společnosti je Sněm. Sněmu předsedá Správce.
Sněm svolává Správce způsobem obvyklým, a to nejméně jednou za sedm let.
Na žádost Cenzora nebo alespoň dvou Pánů z Rady je Správce povinen svolat Sněm na nejbližší akci pořádanou Společností nebo při jiné vhodné příležitosti, nejpozději však do šesti měsíců. Totéž platí, odstoupí-li Cenzor nebo nemůže-li nadále vykonávat svůj Úřad.
Sněm rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů o otázkách určených Stanovami.
Ve věci zániku Společnosti a změn Stanov je Sněm usnášeníschopný, je-li přítomna alespoň jedna pětina všech členů, a rozhoduje dvoutřetinovou většinou přítomných členů.
Hlava IV. Rada
Rada je výkonným orgánem Společnosti.
Radu tvoří nejméně tři Páni z Rady (dále jen Páni). Předsedá jí Správce.
Pánem může být i dáma.
Pánem může být jen osoba zletilá a způsobilá k právním úkonům.
Členství v Radě vzniká jmenováním a zaniká odstoupením nebo odvoláním. První Pány jmenuje do příslušných úřadů Sněm, který schválil tyto Stanovy. Mezi Pány musí být Správce a Kancléř pokladny.
N
ového Správce jmenuje jeho předchůdce se souhlasem všech ostatních Pánů. Nestane-li se tak nebo je-li Správce odvolán, převezme jeho povinnosti Kancléř pokladny, a to do nejbližšího Sněmu, který jmenuje Správce nového. Tento Sněm musí být svolán v termínu podle bodu 3 Hlavy III.
Ostatní Pány jmenují jejich předchůdci se souhlasem Správce. Neučiní-li tak, nebo v případě jejich odvolání, jmenování provede Správce se souhlasem ostatních Pánů.
Odvolat Správce může Cenzor se souhlasem všech zbývajících Pánů, nebo Sněm, a to dvoutřetinovou většinou přítomných.
Ostatní Pány může odvolat Cenzor se souhlasem Správce, nebo Sněm, a to dvoutřetinovou většinou přítomných.
Cenzorovo rozhodnutí o odvolání kteréhokoli Pána může být na návrh odvolaného zrušeno Sněmem. Požádá-li odvolaný do třiceti dnů o svolání Sněmu, musí mu Správce vyhovět a svolat Sněm v termínu podle bodu 3 Hlavy III.
V případě odstoupení nebo odvolání celé Rady jmenuje nové Pány Sněm. Celá Rada může odstoupit pouze na Sněmu. Odvolání celé Rady Sněmem je neplatné, není-li týmž Sněmem jmenována Rada nová.
Rada rozhoduje o rozpočtu Společnosti a dalších záležitostech, které si svým rozhodnutím přímo vyhradí. V ostatních záležitostech rozhodují v oblasti jim svěřené jednotliví Páni samostatně.
O činnosti Rady a stavu Společnosti je Správce povinen vypracovat nejméně jednou ročně Zprávu a zveřejnit ji způsobem obvyklým.
Páni mohou propůjčovat svým pomocníkům další Úřady.
Hlava V. Cenzor
Cenzor je oprávněn kontrolovat činnost Rady i jednotlivých Pánů a jimi zřízených Úřadů.
Cenzor musí být zván na zasedání Rady, kde má hlas poradní.
Cenzor je volen Sněmem na období do zasedání dalšího Sněmu.
Cenzor informuje Sněm o své činnosti.
Cenzor musí požádat Správce o svolání Sněmu, obdrží-li v této věci písemnou žádost nejméně jedné pětiny členů. Cenzor svolá Sněm sám, neučiní-li tak v náležitém termínu Správce.
Cenzor jmenuje svého Zástupce. Ten převezme jeho povinnosti v případě Cenzorova odstoupení, nebo nemůže-li Cenzor nadále vykonávat svůj Úřad.
Úřad Cenzora a jeho Zástupce je neslučitelný se všemi ostatními Úřady.